fbpx
Menu
2016-12-07

5 zasad urządzania nowoczesnego salonu

Nie bez powodu salon uważany jest za najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym mieszkaniu – to tam spędzamy wolny czas z rodziną oraz przyjmujemy gości. Dlatego właśnie na etapie urządzania własnych czterech kątów warto poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Na dobry początek przedstawiamy 5 podstawowych zasad nowoczesnej aranżacji.

Przede wszystkim minimalizm

Współcześnie w cenie jest minimalizm, który już dawno wygrał walkę z przepychem. Również pokój dzienny powinien być urządzony zgodnie z tą prostą zasadą. W czym może się ona przejawiać? Na pewno w doborze mebli – najlepiej poprzestać na podstawowym zestawie wypoczynkowym, stole oraz kilku szafkach dopasowanych do siebie pod względem materiału i kolorystyki. W gamie barw powinna dominować biel i szarość, ewentualnie z drobnymi, kolorowymi akcentami. Liczbę przedmiotów o funkcji czysto dekoracyjnej ograniczamy, a wszelkie drobiazgi umieszczamy poza zasięgiem wzroku – przydają się do tego nie tylko szuflady, ale również pufy ze skrytkami, koszyki i gustowne pudełka.

Maksimum wolnej przestrzeni

Aby uzyskać efekt otwartej przestrzeni, często decydujemy się na połączenie salonu z jadalnią i aneksem kuchennym – musi to jednak zostać zaaranżowane w sposób umiejętny. Warto subtelnie wydzielić każdą ze stref, na przykład przy pomocy parawanu, regału czy rzędu kwiatów doniczkowych. Ponadto, pomiędzy drzwiami prowadzącymi do innych pomieszczeń oraz na balkon lub do ogrodu nie powinno zabraknąć pewnego rodzaju korytarzy, czyli pustych obszarów o szerokości około 80 cm, umożliwiających wygodne poruszanie się.

Nowoczesne materiały i ciekawe ich połączenia

W kwestii samego designu, styl nowoczesny bazuje na takich materiałach konstrukcyjnych jak lakierowane drewno, kamień, szkło i stal. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie różnych struktur w każdej ze stref – do wypoczynku, jedzenia, pracy. Ważne, by ostatecznie harmonizowały ze sobą, tworząc spójną aranżację. Z kolei wśród mebli tapicerowanych zdecydowanie najbardziej nowoczesny charakter mają te obite naturalną lub sztuczną skórą o wysokim połysku.

Ważna rola światła

Najważniejszą dekoracją w każdym nowoczesnym salonie powinna być gra świateł. Większość architektów stawia dziś na wykorzystanie do maksimum naturalnych promieni słonecznych, stąd popularność dużych, przeszklonych drzwi balkonowych oraz bardzo wysokich okien. Wystarczy ich nie zasłaniać, by mieć wrażenie połączenia pokoju ze światem zewnętrznym. Z kolei po zapadnięciu zmroku od pojedynczego żyrandolu bardziej sprawdzają się mniejsze, ale rozlokowane w całym pomieszczeniu lampy. Mogą one stać się również ciekawą dekoracją – coraz częściej wykorzystuje się do tego celu designerskie lampki LED.

Wykorzystanie balkonu lub tarasu

To właśnie w pokoju dziennym najczęściej znajduje się wyjście na balkon lub taras. Siedząc w fotelu będziemy widzieć ustawione tam meble ogrodowe, a przebywając na zewnątrz – wystrój pokoju, dlatego powinno się aranżować obie części w sposób spójny. Warto zadbać, żeby ustawione za drzwiami leżaki lub krzesła były wykonane z tych samych materiałów, co wyposażenie wnętrza. Oprócz tego można dodać do nich kilka dekoracji, na przykład kolorowych poduszek czy też kwiatów doniczkowych. Dzięki temu salon w porze letniej zostanie „powiększony” o dodatkową przestrzeń jaką jest balkon czy taras.

Tych kilka prostych zasad z pewnością pomoże rozpocząć pracę nad aranżacją swojego wymarzonego salonu. Dzięki nim może on już wkrótce stać się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników, w którym będzie się przyjemnie spędzało popołudnia oraz który będzie powodem do dumy podczas wizyt gości.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295