fbpx
Menu
2018-02-05

Aranżacja mieszkania – czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Aranżowanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego, to ogromne przeżycie, które dla świeżo upieczonego właściciela nierzadko wiąże się z dylematami spędzającymi sen z powiek. Jednym z nich jest kwestia wyboru pomiędzy zatrudnieniem architekta wnętrz a urządzeniem mieszkania na własną rękę. Czy pierwsze z rozwiązań w każdym przypadku okazuje się być lepsze? Aby rozwiać wątpliwości, przedstawiamy Wam wszystkie za i przeciw powyższych możliwości. 

Wykończenie mieszkania na własną rękę

Przy samodzielnej aranżacji przede wszystkim zyskujesz możliwość podejmowania samodzielnie i na bieżąco wszystkich decyzji. Oznacza to, że masz możliwość zaplanowania wszystkiego we własnym zakresie, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i upodobaniami – od projektu, przez wybór kafelków, paneli, farb do ścian, malowania, zakupu mebli po rozłożenie dywanów. Niewątpliwie ucieszy ten fakt tych, którzy interesują się tematyką wystroju wnętrz i aranżując swoje cztery kąty będą mogły wykazać się kreatywnością. Z drugiej strony jest to opcja, która wymaga wiele czasu i energii, a także dużej odpowiedzialności – to na Twoich barkach spocznie wybór ekipy wykończeniowej, porównywanie cen materiałów i sprzętów oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań aranżacyjnych dla Ciebie i Twojej rodziny. Kolejnym minusem jest brak zniżek na materiały i usługi, ponieważ jako osoba fizyczna nie dostaniesz takich upustów, na jakie może liczyć zawodowy architekt, zwłaszcza gdy zamawia duże ilości wybranych produktów. Problemem, jaki może się pojawić podczas prac mogą być również dodatkowe koszty, spowodowane nieprzewidzianymi w planie początkowym zmianami lub wynikające z metody podejmowania prób i błędów.

Wykończenie mieszkania z pomocą architekta

Zatrudnienie fachowca sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają czasu na planowanie i wielogodzinne spacery po sklepach z wyposażeniem wnętrz. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz wszystkie prace powierzyć architektowi i po ustaleniu projektu, nie zawracać sobie już tą sprawą głowy. Taka opcja może pomóc także tym, którzy nie potrafią określić swoich preferencji, wówczas specjalista nie tylko pomoże wybrać styl i materiały, ale także podpowie jakie rozwiązania przy codziennym trybie życia Twojej rodziny będą najbardziej funkcjonalne. Dobry fachowiec doradzi również, jak zagospodarować mały metraż mieszkania, by nie wydawał się przytłaczający i ciasny. Ponadto sporządzenie na wstępie kosztorysu, pozwoli określić potrzebny budżet, bez ryzyka jego przekroczenia. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie nie ma słabych stron? Oczywiście, że nie. Pierwszą najważniejszą jest brak osobistej kontroli – nie pilnując na bieżąco postępujących prac, nie możesz mieć pewności, że wszystko zostało należycie zrobione. Drugim minusem jest oczywiście cena – pamiętaj, że w koszty wchodzą nie tylko ceny materiałów, ale także praca ekipy wykończeniowej oraz sama praca projektowa architekta. Dodatkowo takie gotowe mieszkanie może nie wzbudzać w nowych mieszkańcach żadnego sentymentu. Wspólne planowanie, wybieranie i kupowanie elementów aranżacji jest, wbrew pozorom, źródłem wielu pozytywnych wspomnień, które pozostają na lata.

Co z kosztami?

Jeśli chodzi o koszty jednego i drugiego przedsięwzięcia wbrew powszechnej opinii, mogą być porównywalne – wszystko zależy od tego, jaki pakiet wybierze się u architekta. Wielu z nich proponuje różne oferty, od wersji ekonomicznych przez standardowe po de lux. Do tego należy wziąć pod uwagę wielkość mieszkania i osobiste oczekiwania. Zwykle tańszą opcją jest działanie na własną rękę, choć nie w każdym przypadku musi tak być.

Aranżacja nowego mieszkania wymaga wiele pracy i wysiłku. Tylko od Ciebie zależy czy zdecydujesz się na samodzielne działanie czy zdasz się na specjalistę. W obu przypadkach istnieją zarówno słabe, jak i mocne strony – po wnikliwej analizie swoich preferencji i oczekiwań w stosunku do efektu końcowego, z pewnością sam ocenisz, które wyjście jest dla Ciebie korzystniejsze.

Przeczytaj także