fbpx
Menu
2017-02-09

Dom pod miastem czy duże mieszkanie w mieście?

Osoby chcące wziąć kredyt na własne mieszkanie nierzadko stają przed dylematem: duży lokal w mieście czy dom na peryferiach? Warto rozważyć obydwie opcje i – być może – ułatwić proces decyzyjny wszystkim tym, którzy nie wiedzą na co się zdecydować.

Dom na obrzeżach miasta

Wiele rodzin marzy o tym, by wybudować sobie dom pod miastem. To powszechny trend, który ma bardzo dużo korzyści. Jedną z nich jest bliskość natury – osiedla domków jednorodzinnych powstają zwykle blisko lasów, które są świetną alternatywą dla betonowych przestrzeni miejskich. Wiąże się to również z posiadaniem własnej, prywatnej przestrzeni z dala od niechcianych spojrzeń sąsiadów. Decydując się na budowę domu mamy prawie całkowitą dowolność aranżacji – ogranicza ją jedynie plan zagospodarowania przestrzennego, który może narzucać właścicielom konkretne miejsce budowy, jednak rozkład pomieszczeń i ich wystrój zależy już tylko od wizji właścicieli.

Niestety posiadanie domu jednorodzinnego poza miastem ma również swoje złe strony. Po pierwsze trzeba osobiście zadbać o cały proces budowy i późniejszych remontów. W przypadku domków przeciekający dach, wymiana instalacji, ocieplenie i wiele innych prac należy wykonać samodzielnie lub zapłacić za to firmie zewnętrznej. Niezbędna jest też mobilność – przemieszczanie się do pracy czy szkoły wymaga dojazdów, co wiąże się z koniecznością posiadania prawa jazdy przez członków rodziny, a często też przynajmniej dwóch samochodów. Kolejną przeszkodę stanowią wyższe koszty eksploatacyjne. Posiadacze domów pozbawieni są komfortu jaki daje ogrzewanie miejskie – w zależności od wybranego sposobu ogrzewania pomieszczeń muszą palić w piecu lub płacić wysokie rachunki za gaz czy prąd. Niewątpliwym utrudnieniem są także wysokie koszty napraw, za które w blokach odpowiada spółdzielnia. Zimą pojawia się także problem odśnieżania, a usterka samochodu lub chęć odbycia spotkania towarzyskiego może okazać się dość problematyczna.

Duże mieszkanie w bloku

Największą korzyścią mieszkania w mieście jest bez wątpienia niezależność. Do każdego miejsca można dostać się nawet nie posiadając samochodu, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jeśli zaś podczas przygotowywania obiadu zabraknie jakiegoś składnika, to nie trzeba zmieniać swoich planów kulinarnych – prawdopodobnie pod blokiem znajduje się niejeden sklep, w którym szybko można uzupełnić zapasy. Znacznie skraca się także czas dojazdu do pracy czy szkoły, a w razie nagłych wypadków można szybko skorzystać z opieki medycznej lub punktów usługowych. W mieście ma się całkowitą swobodę podejmowania decyzji – nie trzeba wszystkiego dokładnie planować logistycznie, gdyż każda zachcianka może być zrealizowana ze względu na dostępność różnych placówek i dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Ponadto w blokach panuje większe poczucie bezpieczeństwa, a zakup mieszkania ściąga z naszych barków sporo problemów. Nie trzeba martwić się o sprawy urzędowe, właściwości gleby, rzetelność firmy budowlanej czy sam projekt domu. Mieszkanie wystarczy wykończyć zgodnie ze swoim gustem, a potem pozostaje już tylko cieszyć się z własnego lokalu.

A co z wadami? Cóż… dla osób ceniących sobie prywatność zamieszkanie w bloku będzie niekomfortowe ze względu na obecność sąsiadów. Pocieszające jest jednak to, że nawet tam coraz częściej ma się poczucie anonimowości. Ludzie są zbyt zajęci własnym życiem, by interesować się cudzymi sprawami, z kolei osoby chcące zawiązać nowe znajomości będą miały taką możliwość. Nie ulega wątpliwości, że w przestrzeni miejskiej jest mniej zieleni niż na zalesionych wsiach, jednak inwestorzy coraz częściej starają się zaspokoić ludzką potrzebę bliskości naturą. W tym celu tworzą piękne tereny zielone pod blokami, a same inwestycje powstają często niedaleko pięknych starych parków, w których można zaczerpnąć nieco świeżego powietrza. Media alarmują, że poziom smogu w polskich miastach niebezpiecznie wzrasta. To oczywiście niepokojące wiadomości, które w pewnych przypadkach zaważają o decyzji przeniesienia się poza miasto. Warto jednak mieć na uwadze, że szkodliwe substancje nie znikają wraz z przekroczeniem granicy miejskiej – okoliczne wsie także są narażone na ich występowanie, choć oczywiście stężenie nie będzie tak duże jak w sercu miasta.

Oczywiście każdy powinien wiedzieć co jest dla niego najlepsze – jeśli ktoś od zawsze marzył o domku w środku lasu, to najpewniej mieszkanie w innych okolicznościach nie będzie sprawiać mu radości. Jeśli jednak główną “przeszkodą” mieszkania w bloku jest mały metraż lokali, warto uświadomić sobie, że to mit. Takie powierzchnie potrafią mieć nawet 100m2 i więcej, czyli dokładnie tyle, ile standardowe domki jednorodzinne, dlatego metraż nie powinien mieć wpływu na podejmowane decyzje.

Jeśli interesuje Cię mieszkanie o dużej powierzchni, koniecznie zobacz te komfortowe mieszkania w Poznaniu:

na Ratajach: Malta Nowa 2 i Malta26
na Piątkowie: Nowe Jagiełły 12N

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295