fbpx
Menu
2016-09-23

Jak stworzyć funkcjonalny kącik pracy?

W dzisiejszych czasach praca zdalna to bardzo częste zjawisko. Pozostanie w domu wiąże się z komfortem pracy, lecz przeszkodą może okazać się otaczający nas chaos, pojawiające się „rozpraszacze” i nieodpowiednie wyposażenie. Problem ten dotyka również młode matki, które rezygnując z pracy poza domem, pragną opiekować się dzieckiem nie wykluczając przy tym aktywnego życia zawodowego. Warto więc dowiedzieć się, co będzie potrzebne do stworzenia idealnego kącika pracy we własnym domu tak, aby aranżacja była spójna i sprzyjająca kreatywności.

Postaw na miejsce

Na samym początku trzeba dobrze przeanalizować możliwości jakie daje metraż mieszkania i wybrać miejsce odpowiednie na biuro. Najlepiej nada się do tego osobny pokój, gwarantujący ciszę i pełne skupienie podczas pracy w domu. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie takiego pomieszczenia, dlatego warto postawić na kąciki. Te absolutnie nie powinny znajdować się w sypialni, która ma być miejscem wypoczynku i zapomnienia o pracy! Najlepiej więc znaleźć trochę miejsca w salonie.

biurko

Podstawowe wyposażenie

“Centrum dowodzenia” kącika pracy jest oczywiście biurko. Powinno mieć odpowiednią wysokość i być ustawione w jasnym miejscu. Nie może zabraknąć na nim lampki, którą należy ustawić po odpowiedniej stronie. W przypadku osób praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, a u leworęcznych dokładnie na odwrót. Kolejnym ważnym elementem jest krzesło zapewniające komfort pracy. Spędza się na nim wiele godzin, dlatego warto zadbać by było dopasowane do kręgosłupa, odpowiednio twarde i najlepiej regulowane. By pomieścić wszystkie ważne dokumenty i drobiazgi, należy wyposażyć kącik w regały i organizery, a informacje umieszczone na korkowej tablicy przypomną o każdej istotnej rzeczy.

biuro

Spotkania z klientami

Przestrzeń, w której będzie się przyjmować zleceniodawców, musi być zaaranżowana w szczególny sposób. Najlepiej zrezygnować w niej z dywanów, by uniknąć ciągłego odkurzania przed przyjściem kolejnych osób. Warto też zadbać o to, by klient miał na czym usiąść i nie oceniał jakości usług przez pryzmat zbyt krzykliwego wystroju wnętrza. Powinno być ono utrzymane w neutralnych kolorach i opierać się raczej na prostych rozwiązaniach. Tak schludnie wyglądający kącik będzie świadczył o profesjonalizmie, który można zaakcentować poprzez dodatki powiązane z branżą, którą się reprezentuje.

biurko

homeofficeMało miejsca? To nie problem!

Jeśli ktoś ma niewielkie mieszkanie i wygospodarowanie miejsca na biuro wydaje mu się niemożliwe, powinien zapoznać się z ofertą sklepów meblowych, które proponują wielofunkcyjne rozwiązania. Biurko może na przykład znajdować się w szafie, która jest od razu wyposażona w regały i schowki, a sama nie zajmuje dużo miejsca.

Zgodna stylistyka

Projektując wnętrza zwykle wybiera się styl, któremu odpowiadają wszystkie aranżacje. Skoro więc dekorowanie całego mieszkania bazuje na motywie przewodnim, tak samo powinno się potraktować kącik pracy. Musi pasować do wystroju, ale jednocześnie być wyraźnie odseparowaną przestrzenią. Można uzyskać ten efekt dzięki odgrodzeniu kącika regałami, ustawiając go przodem do okna, wyznaczając jego obszar dywanem – pomysłów jest wiele, trzeba tylko wybrać ten, który najbardziej sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Praca w domu ma wiele plusów, jednak może okazać się nieefektywna, jeśli nie stworzy się odpowiednich warunków do jej wykonywania. Kącik pracy to bardzo ważne miejsce, które pozwoli w pełni skupić się na powierzonych zadaniach i na czas pracy zapomnieć o domowych obowiązkach.

kącik

Przeczytaj także