fbpx
Menu
2016-10-21

Jak zaaranżować część jadalnianą w mieszkaniu?

Na etapie aranżacji domu łatwo zapomnieć, jak ważną rolę będzie w nim spełniać jadalnia. Pomieszczenie to od wieków stanowi miejsce, w którym przy śniadaniu, obiedzie czy kolacji spotyka się cała rodzina, a w dzisiejszych czasach posiłek jest często jedynym takim momentem w ciągu dnia. Jeżeli zostanie urządzone gustownie i z pomysłem, domownicy będą w nim chętnie przebywać, nie wspominając nawet o tym, że na pewno zadziała to pozytywnie na ich apetyty.

Razem czy osobno?

Kiedyś na jadalnię wyznaczano oddzielne pomieszczenie, jeżeli tylko pozwalała na to powierzchnia mieszkania. Dziś takie rozwiązanie jest rzadko spotykane, ponieważ coraz więcej osób stawia na wydzielenie części jadalnianej w innym pomieszczeniu – w modzie są przestronne, otwarte pokoje. To także wyraz promowanej przez współczesne media multifunkcyjności, dzięki której nawet niewielkie mieszkanie może sprostać potrzebom wymagających lokatorów.

Strategiczne położenie

Gdzie w mieszkaniu najlepiej stworzyć przestrzeń jadalnianą? Wykorzystanie w tym celu wolnej powierzchni w kuchni jest chyba najbardziej intuicyjne, ponieważ daje maksymalną wygodę wydawania posiłków. Kolejne dania pojawiają się na stole, a osoba pełniąca rolę kucharza cały czas uczestniczy w rozmowie. Równie dobrym miejscem na wydzielenie jadalni będzie salon. Sprawdza się również połączenie funkcji tych trzech pomieszczeń w jednym, przez co jeszcze bardziej powiększa się część wspólną mieszkania.

Wygląd jadalni

Dobranie stołu i krzeseł do wyposażenia otwartego salonu lub kuchni nie powinno być dużym problemem. Część jadalniana zaaranżowana z pomysłem, przy zachowaniu podstawowych zasad dekoratorskich, stanie się z pewnością wizytówką domu. Zapraszanie krewnych i znajomych na obiad czy kolację będzie jeszcze przyjemniejsze niż do tej pory.

Wiedząc już, w jakiej części mieszkania znajdzie się strefa jadalniana, łatwo przystąpić do planowania jej wyglądu. W tej kwestii największe znaczenie odegra jej otoczenie, a także funkcje, jakie ma spełniać nie tylko na co dzień, ale także od święta. Jedną z ważniejszych decyzji będzie wybór odpowiedniego stołu, który ma służyć na długie lata. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń warto zdecydować się na cztero- lub sześcioosobowy stół w kształcie prostokąta z możliwością jego rozłożenia – dodatkowe miejsca przydadzą się zawsze, gdy zechcemy zorganizować spotkanie w większym gronie lub gdy odwiedzą nas niespodziewani goście w okresie świątecznym. Myśląc z kolei o mniejszej jadalni dobrym wyborem może okazać się okrągły stół średniej wielkości – będzie odpowiedni zarówno dla dwóch, jak i pięciu osób. A wszystko dzięki sprytnemu kształtowi, który nie ogranicza wolnych miejsc, tak jak w przypadku wersji w kwadracie.

Sam stół i krzesła to jednak nie wszystko – trzeba zadbać o dodatki, które wzbudzą w domownikach jeszcze większy apetyt na przebywanie w jadalni. Obrus z ciekawymi przeszyciami, gustowne podkładki i serwetki albo bieżnik dopasowany do wnętrza to tylko kilka z nich. Klimatyczną dekoracją będzie również pojedynczy kwiat w szklanym naczyniu oraz świece o ulubionym zapachu.

Sprytne sposoby na łagodny podział

O tym, jakie korzyści przyniesie połączenie dwóch lub trzech tradycyjnie oddzielnych pokoi, decyduje to, na ile sprytna jest aranżacja. Osoba projektująca staje przed trudnymi wyborami, przede wszystkim w jaki sposób oddzielić te pomieszczenia? Brak jakiegokolwiek rozdzielenia daje zazwyczaj wrażenie chaosu organizacyjnego, sztuczny podział z kolei zmniejsza optycznie wnętrze. Warto pomyśleć nad zastosowaniem ażurowego parawanu lub kotary ze zwiewnej tkaniny na styku jadalni i salonu, jak również spróbować subtelnie oddzielić kuchnię wysokim barkiem, który przy okazji zasłoni nieład na blatach przed niepożądanymi spojrzeniami. Dobrze jest pomyśleć także o różnych pokryciach podłóg, by upuszczone podczas posiłku jedzenie nie zniszczyło paneli lub płytek. 

Przeczytaj także