fbpx
Menu
2018-06-21

Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Polacy zarabiają dziś więcej, ale nie przekłada się to wcale na kupowanie ogromnych, przestronnych mieszkań. Coraz mocniej zaznacza się trend wybierania lokali niewielkich, ale nie oznacza to wcale ciasnych, klaustrofobicznych kawalerek nabywanych z konieczności. Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Moda na małe lokale

Najpopularniejszy obecnie metraż jest zbliżony do tego, który królował 25 lat temu. Dziś także Polacy najchętniej wybierają nieduże mieszkania, czyli do około 40 mkw., ale zmieniły się ich wymagania. Kupujący szukają lokali dobrze przemyślanych i zaaranżowanych w taki sposób, by niewielka powierzchnia dawała wrażenie przestronności i była jak najbardziej funkcjonalna – stąd tak popularne są np. otwarte kuchnie.

Małe mieszkania wybierają najczęściej ludzie młodzi, którzy nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej, ale mogą sobie już pozwolić na zakup własnego kąta. Posiadanie niewielkiego, dwupokojowego lokum stało się świetną alternatywą dla wynajmowania większych mieszkań. Inwestycje do 40 mkw. są też rozchwytywane przez inwestorów i to nie tylko ze względu na ogromny popyt, ale i dlatego, że są one najbardziej rentowne jeśli chodzi o wynajem (przeczytaj też Czy warto kupić mieszkanie, by je potem wynajmować?).

Średnie mieszkania wciąż są popularne

Nie jest jednak tak, że każdy poszukujący nowych czterech kątów rzuca się na te najmniejsze mieszkania. Wciąż popularne są mieszkania trzypokojowe o wielkości od 40, 50 do 70 mkw. Warto przy tym wspomnieć, że wcześniej za średnie uznawało się te inwestycje, których powierzchnia oscylowała około 90 metrów kwadratowych. Zmiany na rynku nieruchomości widoczne są też w popycie na mieszkania w centrum – tak jak w Poznaniu. Jeszcze do niedawna ludzie woleli kupić mieszkanie większe, ale oddalone nieco od śródmieścia, aby zmniejszyć koszty. Dziś bardziej atrakcyjne wydają się mniejsze lokale, ale w lepszej lokalizacji – bliżej centrum lub dobrze skomunikowanej z najważniejszymi punktami w mieście. Jednocześnie, kupujący często kładą duży nacisk na to, by okolica była spokojna, pełna zieleni i oddalona od najgłośniejszych ulic.

Pragniemy powiadomić, że UWI Inwestycje S.A. odpowiada na potrzeby zarówno tych, którzy szukają małych lub średnich przestrzeni, jak i tych, którzy wbrew trendom wciąż stawiają na ogromne powierzchnie mieszkaniowe. Kliknij i poznaj nasze inwestycje mieszkaniowe.

Jakie mieszkania kupują Polacy?

Widoczne jest też, że Polacy od kupowanych mieszkań wymagają więcej niż kiedyś, a na dodatek są lepiej przygotowani merytorycznie i doskonale wiedzą, czego chcą. Stawiają na jakość wykonania, również pod względem rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Nie zmieniło się natomiast jedno – na środkowe kondygnacje jest największy popyt.

Podsumowując, Polacy obecnie najchętniej kupują lokale niewielkie, dwu- lub trzypokojowe. Zmieniło się też podejście do jakości mieszkań i w cenie są rozwiązania nowoczesne, zarówno w temacie ekologii, jak i samej aranżacji wnętrza, która ma optycznie powiększać nieduże przestrzenie. Powiedzenie “ciasne, ale własne” można więc już spokojnie zmienić na “małe, ale dobrej jakości”.

Przeczytaj także