fbpx
Menu
2020-08-20

Korzyści z fotowoltaiki dla części wspólnych w budynkach wielorodzinnych

Fotowoltaika dla części wspólnych w budynkach wielorodzinnych daje wiele możliwości i zalet, które są związane z energią elektryczną. Za pomocą prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej wyprodukujemy energię elektryczną, która posłuży zasilaniu odbiorników części wspólnych budynków, a jej nadwyżka zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej, wpływając na zmniejszenie kosztów zużytej energii ponoszonych przez Wspólnotę Mieszkaniową. Wykorzystanie energii słonecznej do zmniejszenia zapotrzebowania budynków w energię elektryczną pochodzącą z sieci elektroenergetycznej czyni je bardziej ekologicznym. Jakie korzyści dodatkowo są związane z takim rozwiązaniem? Dlaczego warto z niego skorzystać?

 

Instalacja fotowoltaiczna dla Wspólnoty Mieszkaniowej

Warto zauważyć, że Wspólnota Mieszkaniowa posiadać może własną elektrownię słoneczną na dachu, która pozwala na kolektywną produkcję energii. Dzięki temu dojdzie do zasilania części wspólnych budynku, takich jak oświetlenie terenu na zewnątrz, klatek, czy też parkingu lub pracy wind. Coraz częściej nawet budynku wielorodzinne korzystają z tego typu rozwiązania, ciesząc się oszczędnością energii elektrycznej.

Zalety związane z instalacją fotowoltaiczną

Korzyści z inwestycji w taką instalację mają wiele zalet, które odnoszą się do zużywania energii na potrzeby wspólnych części budynków, przy czym nadwyżki zostają przekazywane do sieci operatora. To z kolei sprawia, że Wspólnota odbiera te nadwyżki jako upusty w kolejnych okresach rozliczeniowych. Rocznie możemy znacznie zaoszczędzić, jak i podnieść wartość budynku przez to, że dojdzie do produkcji darmowej energii elektrycznej.

Co ciekawe, instalacja fotowoltaiczna może zostać połączona z mobilną aplikacją, dzięki czemu każdy członek wspólnoty sprawdzi bieżące parametry oraz przejrzy jej stan. Innowacyjne rozwiązanie tego typu cieszy się coraz większym uznaniem na rynku, gdyż dzięki niemu możemy zaoszczędzić koszty związane z produkcją energii elektrycznej.

 

Wykorzystanie prądu z paneli fotowoltaicznych

Wytworzona energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych zostaje spożytkowana w budynkach wielorodzinnych na potrzeby własne Wspólnoty Mieszkaniowej. Uzyskana energia elektryczna zazwyczaj jest wykorzystywana do realizowania wspólnych potrzeb mieszkańców i dotyczyć może:

 

– ogrzewania budynku, przykładowo dzięki pompie ciepła,
– pracy wind, wentylacji, klimatyzacji, czy też bram,
– oświetlenia przejść, garaży, parkingów podziemnych, klatek schodowych.

 

Energia z paneli fotowoltaicznych znacząco przyczynia się do zmniejszenia opłat związanych z czynszem, co jest kolejnym atutem takiego rozwiązania. Ponadto, gdy lokatorzy Wspólnoty pragną obniżyć osobiste rachunki za prąd, mogą zainstalować panele fotowoltaiczne we własnym zakresie (na balkonie lub na dachu bloku), jednakże najpierw wymagane jest uzyskanie zgody zarządcy.

Fotowoltaika jest opłacalną inwestycją, bez względu na to, czy zastosujemy ją w domach jednorodzinnych, w zakładach pracy, czy też w blokach mieszkalnych. Niestety obecnie roczne koszty związane z poborem prądu we Wspólnotach są sporym wydatkiem, który systematycznie ulega zwiększeniu. Jeśli pragniemy wpłynąć na obniżenie tych kosztów, warto rozważyć skorzystanie z paneli fotowoltaicznych, które produkują czystą energię ze słońca. Ogromną zaletą w tym przypadku jest fakt, że za pomocą tych paneli oświetlimy klatki schodowe, parkingi, garaże, czy też wpłyniemy na pracę wind i ogrzewanie budynku. Nowoczesne technologie dają wiele możliwości, które warto wdrażać w swoim życiu.

Przeczytaj także