fbpx
Menu
2016-04-17

Mieszkanie – własne czy wynajmowane?

Na polskim rynku nieruchomości, można znaleźć wiele ofert mieszkań, zarówno tych do wynajęcia, jak i na sprzedaż. Co więc wybrać, lepiej kupić własne czy może wynajmować je od innych?

Na najem lokalu najczęściej decydują się studenci w dużych miastach, ale też i młode małżeństwa. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim jest to rozwiązanie mniej zobowiązujące finansowo niż w przypadku zakupu mieszkania, co jest związane z wzięciem kredytu hipotecznego. W tej sytuacji ponosi się jedynie opłaty za czynsz i rachunki, a wszelkiego rodzaju usterki i problemy leżą zwykle na barkach właściciela obiektu, który musi zapewnić godne warunki do życia osobie wynajmującej. Podobnie ma się kwestia wyposażenia takiego mieszkania – zdecydowana większość osób decyduje się na wynajem wyposażonego już lokalu, co również jest zaletą dla osoby z ograniczonym budżetem. Co więcej przy takim wyborze łatwiej o zmianę miejsca pobytu. Podpisywane umowy mają zazwyczaj krótki okres wypowiedzenia, co oznacza, że łatwo i szybko można przenieść się do innej dzielnicy lub zupełnie nowego miasta.

Zakup mieszkania na własność wiąże się z wzięciem kredytu na niemal 30 lat, trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja w przyszłość. Własne lokum daje przede wszystkim poczucie stabilności, bezpieczeństwa i komfortu, na jaki często nie można liczyć w tym wynajmowanym. Chodź kredyt zaciągany jest na długi okres czasu, wysokość miesięcznej raty jest zbliżona do kwoty czynszu za wynajem, więc spłacając kredyt mieszkaniowy, lokum staje się jednocześnie częścią majątku. Co więcej, własne M można w późniejszym czasie sprzedać lub przekazać w spadku. Wiele osób decyduje się również na wynajem zakupionego mieszkania, generując w ten sposób większy dochód. W tej sytuacji nie ma miejsca na spory dotyczące ingerencji w wygląd mieszkania, bowiem to właściciel decyduje o tym, jak będzie ono urządzone i kiedy przeprowadzi remont dowolnego pomieszczenia (oczywiście, jeśli zmiany nie dotyczą układu pomieszczeń, na jakie należy uzyskać zgodę od wspólnoty). Warto przypomnieć o udogodnieniach związanych z zakupem nieruchomości, chociażby takimi jak program Mieszkanie Dla Młodych, a więc pomoc finansowa zarówno dla singli, jak i małżeństw do 35. roku życia.

Polacy, w porównaniu do innych narodowości, o wiele bardziej wolą posiadać własne mieszkania, niż wynajmować je od kogoś – nawet, jeżeli wiąże się to z wzięciem kredytu. Jak pokazują badania wykonane przez Eurostat, nawet 80% Polaków mieszka “na swoim”, gdzie w innych krajach procent ten jest znacznie mniejszy. Z czego to wynika? Chociażby z tego, że Polacy lubią być niezależni i wyznają zasadę “ciasne, ale własne”. Wyniki badań pokazują także, że większość klientów kupujących lokum, znajduje się w wieku 30-40 lat. Znaczącą grupą są także 20-30 latkowie. To te dwie grupy kupują prawie ⅔ mieszkań. Z kolei osoby w wieku powyżej 50 lat zazwyczaj kupują lokale o mniejszej powierzchni, ale także te, których cena za metr kwadratowy jest większa.

Posiadanie własnego mieszkania, ale także wynajem, posiada swoje wady i zalety. Każdą decyzję należy więc podjąć indywidualnie, zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. I choć nie jest to łatwe zadanie, prędzej czy później trzeba będzie się z nim zmierzyć.

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295