fbpx
Menu
2018-06-05

Mieszkanie z rynku pierwotnego – poznaj zalety

Zakup własnego mieszkania jest niezwykle ważną decyzją w życiu człowieka. Wiele osób zastanawia się, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Dziś podpowiadamy, dlaczego zakup nowego mieszkania jest dobrym wyborem.

Mieszkanie z rynku wtórnego – o czym warto pamiętać?

Warto wspomnieć, że w gotowych mieszkaniach z rynku wtórnego zwykle nie można poczynić poważnych zmian o charakterze projektowym, a jeśli się uda, są one bardzo kosztowne i wymagają wielu miesięcy pracy ekipy remontowo-budowlanej. Często okazuje się, iż atrakcyjna z pozoru cena nieruchomości podwaja się lub potraja ze względu na potrzebę wprowadzenia licznych zmian. Ponadto nowy właściciel nie może mieć stuprocentowej pewności, w jakim stanie jest instalacja wodna, grzewcza czy stan techniczny dachu. Pewna nie jest także jakość prezentowana przez wcześniejszych wykonawców. W tej sytuacji warto zainteresować się nowymi mieszkaniami. Jakie są zalety takiego wyboru?

Poznaj zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Przede wszystkim decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego zyskujesz 100% pewność, że nikt wcześniej nie użytkował tego lokalu, a także, że nie dokonał w nim żadnych zmian, jak choćby położenie na ścianach okropnej boazerii oraz nie dokonał znacznych zniszczeń – w postaci np. uszkodzenia instalacji elektrycznej. Tego typu szkody to ważny aspekt dla wszystkich, którzy obawiają się niespodzianek zaraz po przeprowadzce. Kolejną zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest fakt, iż całą aranżację wnętrz możesz zaplanować sam, a jej wykonanie będzie znacznie tańsze, ponieważ nie istnieje w tym przypadku prawdopodobieństwo, że na przykład będzie trzeba zrywać tapetę ze ścian lub łatać szpachlą dziur. Takie działania pogłębiają koszty, a także wydłużają czas pracy nad urządzeniem nowego gniazdka. Atutem w obrębie decydowania o wyglądzie mieszkania jest również możliwość negocjowania z deweloperem jego układu na etapie projektowania ścianek działowych. Takie zmiany mogą dotyczyć na przykład zmiany powierzchni poszczególnych pokoi – chcąc zyskać więcej miejsca w kuchni, wystarczy często zmniejszyć metraż salonu, przesuwając jedynie ściankę działową. Oczywiście zwiększa to czas oczekiwania na odbiór mieszkania, ale gdy to nastąpi, zyskujesz wnętrza, które w pełni spełniają Twoje oczekiwania.

nowe mieszkanie rynek pierwotny

Dla przyszłych mieszkańców lokum z rynku pierwotnego największą wadą jest zapewne długi okres oczekiwania na odbiór kluczy do gotowego mieszkania. Bywa to uciążliwe, zwłaszcza gdy kupuje się mieszkanie, zanim odlane zostaną fundamenty pod budowę – w wielu przypadkach można jednak na taką sytuację spojrzeć pozytywnie. Gdy okres jest bardzo długi, wówczas łatwiej poradzić sobie finansowo z pracami w nowym mieszkaniu, ponieważ mniejsze, regularnie wydawane kwoty, nie zabolą kieszeni tak mocno, jak jedna ogromna inwestycja w krótkim czasie. W tym aspekcie warto zestawić czas i koszty aranżacji mieszkania z rynku pierwotnego z potrzebą remontu użytkowanych wcześniej wnętrz. Po takim porównaniu okazuje się, że obciążenie dla portfela i Twojej cierpliwości są zbliżone.

Nowoczesne i tanie w utrzymaniu mieszkania z rynku pierwotnego

Aspekty przytoczone powyżej to nie jedyne zalety mieszkania z rynku pierwotnego. Oprócz nich warto pamiętać o nowoczesnych rozwiązaniach, jakie proponuje nowe budownictwo. Często kupując mieszkanie w leciwym budynku nie wiadomo, jaki jest stan instalacji, czy technologie są przestarzałe, rury zardzewiałe itd. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego wszystkie wymienione elementy są nowe, co daje pewność, że posłużą mieszkańcom przez długie lata. Wprowadzanie nowych technologii jak np. rozwiązania pasywne czy lepsza izolacja, pozwalają na znaczne oszczędności, co sprawia, że opłaty w nowym mieszkaniu będą znacznie niższe niż w starym budownictwie. Na mniejsze koszty przekłada się również brak opłaty dla agenta nieruchomości i niższe koszty transakcyjne niż w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, na przykład brak podatku PCC.

Do zalet mieszkania z rynku pierwotnego należy zaliczyć ponadto wszelkie nowoczesne udogodnienia, takie jak: winda, podziemny garaż sterowany automatycznie, parking naziemny czy rozwiązania przeciwpożarowe. Oprócz tego warto pamiętać o lepszej sytuacji mieszkań z rynku pierwotnego przy ewentualnej chęci sprzedaży. W branży obrotu nieruchomościami liczba właścicieli ma ogromne znaczenie podczas wyceny danego lokalu. Dlatego jeżeli zechcesz w krótkim czasie sprzedać mieszkanie, nie stracisz wiele pieniędzy w zestawieniu z początkową ceną nowego mieszkania.

Zalet mieszkań z rynku pierwotnego jest bardzo wiele. W znacznym stopniu dotyczą one oczywiście kosztów i kalkulacji, jednakże czynnikiem najważniejszym dla wielu osób zainteresowanych takimi obiektami, jest możliwość stworzenia swojego wymarzonego lokum od podstaw, ponieważ tylko wtedy można poczuć się naprawdę ,,jak w domu”. Taki komfort trudno uzyskać w pomieszczeniach z drugiej ręki, gdzie aby to osiągnąć potrzeba, naprawdę dużej inwestycji.

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295