fbpx
Menu
2021-04-29

Pokój dla dziecka – praktyczne rozwiązania

Posiadanie własnego pokoju to dla dziecka rzecz niezbędna. Jest to pewnego rodzaju azyl, a także miejsce na rozwój i zabawę. Dzieci muszą mieć swoją przestrzeń, w której będą czuły się bezpiecznie. To bardzo ważny aspekt wpływający na prawidłowy rozwój. Jednak urządzanie takiego pomieszczenia może być dla rodziców niemałym wyzwaniem. Pokój musi być jednocześnie sypialnią, miejscem zabawy, nauki, a także garderobą. Jak zatem praktycznie zaaranżować wnętrze dla najmłodszych domowników? 

 

Funkcjonalność pokoju dziecięcego 

Pokój dziecięcy musi być urządzony tak, aby spełniał funkcje zarówno sypialni, jak i przestrzeni na zabawę i naukę. Do tego zazwyczaj w takim pomieszczeniu przechowujemy też rzeczy naszej pociechy, takie jak ubranka czy zabawki. To oczywiście również trzeba uwzględnić. Warto zatem podzielić pokój malucha na kilka stref:

 

 • Miejsce do spania i odpoczynku – tutaj oczywiście musi znaleźć się przede wszystkim łóżko. Praktycznym rozwiązaniem będzie zakup takiego z szufladami do chowania pościeli. Dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek, a w przyszłości dziecko samo będzie mogło umieszczać kołdrę i poduszki w schowku. Dodatkowo w ciągu dnia łóżko będzie miejscem do siedzenia, czytania książki, czy przeglądania internetu.

 

 • Strefa przechowywania – w pokoju dziecięcym sprawdzą się najlepiej zamykane szafki czy szuflady. Wiadomo, że nasza pociecha nie będzie w stanie zadbać o perfekcyjny porządek. Warto zaopatrzyć pokój w różnego rodzaju skrzynie i kosze, które ułatwią przechowywanie zabawek lub innych przedmiotów. Dodatkowo musimy zadbać o to, aby meble były dostosowane do wzrostu dziecka. Dzięki temu będzie miało łatwy dostęp do swoich rzeczy, a także możliwość odkładania po sobie używanych przedmiotów. 

 

 • Strefa do nauki – najważniejsze są tutaj oczywiście odpowiednie biurko i krzesło. Muszą być wygodne i dopasowane do wzrostu dziecka. Krzesło powinno być dobrane tak, aby umożliwiało siedzenie w prawidłowej postawie. Dzięki temu czas spędzony przy odrabianiu lekcji czy nauce będzie dla dziecka komfortowy, a także bezpieczny dla jego kręgosłupa. Obowiązkowa jest również lampka. Wieczorami, gdy naturalne światło nie dociera, oświetlenie zeszytu czy książki jest konieczne. Pozwoli to zadbać o wzrok naszego malucha. 

 

 • Miejsce do zabawy – tutaj w zależności od wieku dziecka mogą znaleźć się przeróżne rzeczy do zabawy i rozwijania kreatywności. Dla młodszych dzieci mogą to być kolorowe maty, tablice do rysowania, pufy i stolik. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to tutaj wiele zależy od ich zainteresowań. Może to być kącik muzyczny, miejsce do rysowania itp. 

 

Wystrój wnętrza 

Pokój dziecięcy powinien być oczywiście kolorowy i radosny, aby pobudzał wyobraźnie dziecka. Nie powinniśmy jednak przesadzać z jaskrawymi, żywymi kolorami. Mogą one wpłynąć negatywnie na nastrój malucha i powodować nerwowość. Najlepiej postawić na jasne kolory takie jak biel, beż, czy błękit, a do tego zastosować kolorowe dodatki lub delikatne akcenty w żywszych kolorach. 

 

Jakie meble? 

Meble powinny być funkcjonalne i dopasowane do wzrostu dziecka. Dzięki temu samodzielnie będzie mogło wyciągać i chować zabawki czy inne przedmioty. Warto też zadbać o to, aby wszystkie szafy, półki czy komody były stabilne i najlepiej przymocowane do ściany. Dzięki temu zapewnimy dziecku bezpieczeństwo i będziemy mieć pewność, że podczas wyciągania rzeczy z szafy nie przewróci się ona. Meble muszą się również łatwo otwierać i zamykać. Szuflada komody, która będzie się ciężko wysuwać, z pewnością zniechęci dziecko do odkładania po sobie rzeczy i sprzątania. 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295