fbpx
Menu
2017-05-12

Prospekt informacyjny – co powinien zawierać?

Prospekt informacyjny od kwietnia 2012 roku stanowi, w świetle ustawy deweloperskiej, obowiązkowy dokument odnoszący się do danej inwestycji – deweloper ma obowiązek przedstawić go podczas spotkania z potencjalnym nabywcą mieszkania. Otrzymując prospekt informacyjny warto upewnić się, że został on sporządzony poprawnie.

Co to jest prospekt informacyjny i do czego służy?

To specjalny rodzaj dokumentu, który musi zostać przygotowany zanim deweloper rozpocznie zawierać umowy deweloperskie z zainteresowanymi – uwzględnia wszystkie niezbędne informacje na temat danej nieruchomości mogące ułatwić potencjalnym nabywcom podjęcie decyzji o jej kupnie. Prawidłowo przygotowany prospekt informacyjny powinien zawierać zarówno zalety inwestycji, takie jak podziemny parking czy nowoczesne klatki schodowe, jak i jej wady, na przykład niedogodny dojazd czy sąsiedztwo drogi ekspresowej. Deweloper nie może żadnych informacji ukryć, ani też wyróżnić – jego obowiązkiem jest przedstawienie faktów bez jakiegokolwiek wartościowania.

Co zawiera dobrze przygotowany prospekt informacyjny?

Prospekt powinien składać się z dwóch części: ogólnej i indywidualnej. Pierwsza z nich prezentuje informacje dotyczące samego dewelopera, jego dotychczasowych inwestycji, a przede wszystkim dotyczące gruntu, na którym powstaje budynek oraz samego budynku. Umieszcza się tu również informacje dotyczące warunków ewentualnego odstąpienia od umowy. W części indywidualnej z kolei znaleźć można szczegóły o konkretnym domu czy lokalu, jego metrażu, udogodnieniach czy wyposażeniu. Oprócz tego do prospektu powinien być dołączony także rysunek techniczny z uwzględnieniem lokalu oraz wzór umowy deweloperskiej. Tak przygotowany dokument staje się podstawą do zawarcia umowy z potencjalnym klientem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Trzeba pamiętać, że przygotowanie prospektu informacyjnego jest obowiązkiem dewelopera wobec klientów, którzy chcieliby poznać szczegóły planowanej inwestycji – nie może on żądać za jego sporządzenie zapłaty, nawet wtedy gdy kupujący zrezygnują ze współpracy. Co więcej, musi dostarczyć go zainteresowanym na trwałym nośniku, czyli na przykład w formie papierowej lub na płycie CD. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że prospekt najczęściej przygotowywany jest w momencie, gdy budynek jeszcze fizycznie nie istnieje, dlatego oczywistym jest, że pewne rzeczy w trakcie jego budowy mogą ulec zmianie – wszystkie zmiany jednak muszą zostać uwzględnione w aneksie do prospektu.

Przygotowując się do wizyty w siedzibie dewelopera, oprócz określenia swoich oczekiwań, dobrze jest również poznać swoje prawa i obowiązki. Prospekt informacyjny to podstawowy dokument, który stanowi integralną część umowy deweloperskiej – pozwala poznać szczegóły dotyczące planowanej inwestycji, a co za tym idzie, w pełni świadomi podjąć decyzję o zakupie wymarzonego M.

Przeczytaj także