fbpx
Menu
2016-12-28

Rynek deweloperski – podsumowanie 2016 i prognozy na 2017 rok

Rok 2016 okazał się rekordowy jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań na rynku deweloperskim. Czy dobra passa będzie trwała nadal? Oto podsumowanie mijającego roku oraz prognozy na nadchodzący 2017 rok.

Rok 2016 owocny dla deweloperów

Właściciele firm deweloperskich mogą być zadowoleni z podsumowań końcoworocznych. Okazuje się, że w 2016 roku ich wyniki są najlepsze od 10 lat – sprzedano ponad 58 tysięcy mieszkań, co przyczyniło się do wzrostu akcji giełdowych spółek deweloperskich. Na tak dobre statystyki wpłynęło wiele czynników, a pośród jednej z ważniejszych w ocenie ekspertów były tanie koszty kredytów – dzięki niskim stopom procentowym finansowanie inwestycji było łatwiejsze dla inwestorów, a Polacy chętniej kupowali mieszkania.

Kolejnym elementem, który nie pozostał bez znaczenia dla korzystnych wyników jest wciąż zbyt mała liczba mieszkań w stosunku do potrzeb. Rynek deweloperski rozwinął się w Polsce tak naprawdę dopiero po 2000 roku i stara się wypełniać luki, które powstawały od lat 70. do 90. ubiegłego wieku. Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada obecnie ok. 360 mieszkań, podczas gdy w Europie jest ich średnio 435. Dlatego, że mieszkania wciąż są towarem deficytowym, konsumenci chętnie nabywają je na własność.

Niewątpliwie do wzrostu zainteresowania mieszkaniami doprowadził również spadek bezrobocia i większe zarobki Polaków. Rośnie liczba nabywców gotówkowych, a pozostali uczestnicy transakcji mają na tyle stabilną sytuację finansową, że decydują się na wzięcie kredytów.

Prognozy na rok 2017

Eksperci nie pozostawiają złudzeń – od przyszłego roku kredyty mają być droższe. Poczynione ostatnio odczyty GUS potwierdzają, że w nadchodzącym roku skończy się deflacja, przez co stopy procentowe mogą zostać podwyższone. Ta informacja powinna być bodźcem do działania dla wszystkich tych, którzy jeszcze wahają się nad wzięciem kredytu – mają oni jeszcze szansę na uniknięcie wyższych opłat.

Spieszyć się powinni również ci, którzy zamierzają skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Od stycznia ponownie zostaną uruchomione dopłaty, których pula przekroczy 340 mln zł. Przewiduje się, że największa dynamika zawieranych transakcji nastąpi w pierwszym kwartale nadchodzącego roku. Po wyczerpaniu tych zasobów trend ma się nieco osłabić – wszystko za sprawą obowiązującej od stycznia konieczności posiadania 20% wkładu własnego, a nie 15% jak do tej pory. Banki wyjdą jednak naprzeciw oczekiwaniom swoich potencjalnych klientów, gdyż niektóre z nich deklarują umożliwienie pokrycia 10% z innego kredytu bankowego. Są też takie placówki, które udzielą kredytu osobom posiadającym jedynie 10% wkładu własnego – należy jednak pamiętać, że wówczas zwiększeniu ulegną koszty ubezpieczenia oraz marża.

Biorąc pod uwagę opinie ekspertów z branży deweloperskiej 2017 rok nie powinien znacząco pogorszyć sytuacji na rynku deweloperskim. Co prawda, nie wiadomo jak będą przedstawiać się ceny mieszkań, ale wielu ekspertów przychyla się raczej do opinii, że w tym obszarze nastąpi stabilizacja. Niezależnie od tego powinno się poważnie zastanowić nad zakupem własnego lokalu, bo w roku 2017 zainteresowanie programem MDM może być jeszcze większe niż w ostatnich latach – jest to bowiem przedostatni rok jego obowiązywania, dlatego warto skontaktować się z deweloperem w celu zasięgnięcia bardziej szczegółowych informacji.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295