fbpx
Menu
2016-07-19

Stan deweloperski mieszkania – co to znaczy?

Decyzja o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z szeregiem ważnych formalności. Jedną z nich jest ustalenie z deweloperem warunków umowy, kosztów oraz stanu w jakim nowy lokal zostanie oddany do użytku. Przedstawiamy zatem, czego można spodziewać się po mieszkaniu w stanie deweloperskim i czym różni się od mieszkania “pod klucz”.

Najbardziej podstawową formą mieszkania jest stan deweloperski oznaczający nic innego jak surowy stan. Określeniem tym nazywany jest taki etap budowy nieruchomości, w którym wykonane zostały już prace związane z ociepleniem elewacji, zainstalowaniem instalacji elektrycznej wraz z przyłączami oraz rur wodno-kanalizacyjnych. Do stanu gwarantowanego w umowie zalicza się często wewnętrzne tynkowanie ścian, wylew betonu na podłogi i montaż parapetów, okien i drzwi wejściowych. Często montowane są grzejniki i gniazdka elektryczne, reszta instalacji przygotowywana jest tylko pod instalację urządzeń. Przeciwieństwem stanu deweloperskiego jest mieszkanie “pod klucz”, które oznacza lokal odpowiednio przygotowany do natychmiastowego użytku.

Nieruchomości oferowane w stanie deweloperskim są zazwyczaj tańsze od tych gruntowanie wykańczanych. Niejednokrotnie może się jednak okazać, że koszty samodzielnego sfinalizowania projektu okażą się wyższe od nieruchomości wykonanej pod klucz. Konieczne wydaje się zatem sprawdzenie standardu używanych do budowy materiałów i kalkulacja ponoszonych w obydwu przypadkach opłat. Niewątpliwą zaletą surowego stanu jest możliwość swobodnej aranżacji przestrzeni. Choć często jest to proces długotrwały, wszystkie prace wymagają stałego nadzoru, istnieje możliwość dopasowania wnętrz do własnych upodobań i preferencji.

Warto również podkreślić, że definicja stanu deweloperskiego różni się w zależności od dewelopera. Szczegółowe jej warunki określone zostają w umowie kupna-sprzedaży, charakterystyka standardu nie jest bowiem uregulowana prawnie. Dlatego też, decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego warto dokładnie sprawdzić, co oferuje dany inwestor w ramach wykończenia lokalu, by dzień odbioru mieszkania nie stał się niespodzianką. Kluczem do rozwiązania jest dokładna analiza wszystkich punktów zawartych w umowie oraz porównanie prezentowanej oferty z tymi, dostępnymi na rynku nieruchomości.

Stan, w jakim do użytku oddane zostaje mieszkanie przez dewelopera, ma ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na koszty, ale także na praktyczną stronę. Mieszkanie pod klucz lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które dysponują większymi zasobami finansowymi i dodatkowo zależy im na czasie. Z kolei stan deweloperski to propozycja dla klientów chcących samodzielnie decydować o zagospodarowaniu i aranżacji dostępnej powierzchni. Dziś jednak na rynku deweloperskim dominują oferty w stanie surowym ze względu na oczekiwania klientów.

Przeczytaj także