fbpx
Menu
2022-05-18

Zielone Miasto Poznań rozkwita! Na Milczańskiej poznaniacy posadzili drzewa owocowe i posiali łąkę.

Zielone Miasto Poznań zrealizowało zeszłoroczną obietnicę i w sobotę, 14 maja, w oczekiwaniu na wrześniowe sadzenie lasów, zorganizowało specjalną, wiosenną akcję – tym razem uczestnicy siali łąki kwietne i sadzili drzewa owocowe, z których powstanie miejski sad.

 

 

Posadzony w listopadzie 2021 r. las kieszonkowy już się zieleni, a tam, gdzie wcześniej rosły inwazyjne nawłocie, poznaniacy zasadzili w sobotę drzewa owocowe i posiali kwiaty. Wzbogacili też las kieszonkowy o sadzonki prosto z rodzimego runa leśnego – fiołki, poziomki, konwalie, paprocie i niezapominajki. To kontynuacja zagospodarowania przestrzeni, która ma zwiększać bioróżnorodność w okolicy i służyć tym samym miejskiej przyrodzie, a przede wszystkim lokalnej społeczności.

 

Sobotnie wydarzenie, podobnie jak poprzednie wspólne sadzenie, poprowadził przyrodniczy aktywista i edukator, Kasper Jakubowski z Fundacji Dzieci w Naturę. Opowiadał o rodzimych gatunkach roślin, z których składa się łąka i sad, a także o korzyściach, jakie przynoszą. Swoją wiedzą dzielił się z uczestnikami również Karol Podyma – botanik i specjalista od łąk kwietnych, a sportowo aktywizował ich Tomasz Makowski z Kids Run.

 

– Posadziliśmy dzisiaj drzewa owocowe starych odmian, w tym siedem różnych odmian jabłoni. Wysialiśmy też tradycyjną polską łąkę kwietną, która obejmuje czterdzieści sześć rodzimych gatunków kwiatów i ziół. Wszystko to w miejsce nawłociowiska, gdzie rósł jeden inwazyjny gatunek z Ameryki Północnej. Docelowo ma tu powstać eko park – dla mieszkańców, ale też dla bioróżnorodności. Tworzymy cenny ekosystem, w którym schronienie mogą znaleźć dzikie owady zapylające, ptaki oraz inne drobne zwierzęta. – tłumaczył Kasper Jakubowski.

 

Uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli też korzystać z wielu atrakcji z ekologicznym motywem przewodnim. W starym pniu drzewa zbudowali hotel dla owadów, podczas gdy animatorzy z fundacji Dzieci w Naturę pokazywali, jak można je obserwować. Dla aktywnych przygotowano labirynt na orientację prowadzony przez inicjatywę Z mapą w las oraz ćwiczenia w strzelaniu z łuku pod czujnym okiem trenerów z Kids Run. Aby każdy mógł wykorzystać zdobyte podczas wydarzenia wiedzę i umiejętności, uczestnicy otrzymali „nanołączkę”, czyli mieszankę nasion ziół i kwiatów, które można posiać w doniczce lub niewielkim ogródku.

 

Zielone Miasto Poznań to projekt dla wszystkich poznaniaków, bo przecież każdy z nas chce, by dookoła było pięknie, zielono i dobrze się mieszkało. Bardzo mnie cieszy, że w tę inicjatywę angażuje się coraz więcej ludzi, a co najistotniejsze – mieszkańców Poznania. Chętnie biorą udział we wspólnym sadzeniu, a nawet sami proponują kolejne działania. – opowiada Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje. Poznański deweloper zdecydował się zrealizować w ubiegłym roku sadzenie pierwszego miejskiego lasu kieszonkowego w Polsce. W ślady Poznania poszedł już Kraków.

 

Wszystkich mieszkańców Poznania, którzy z entuzjazmem przyjęli pomysł sadzenia lasów kieszonkowych w mieście, z pewnością ucieszy fakt, że twórcy projektu Zielone Miasto Poznań mają w planach dalsze działania. I to na szeroką skalę! Tej jesieni zaproszą do sadzenia kilku kolejnych lasów kieszonkowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://zielonemiastopoznan.pl/.

 

 

 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295