fbpx
Menu
2022-04-21

Co wpływa na cenę mieszkania?

Kupno mieszkania z pewnością jest marzeniem wielu z nas. Oczywiście jest to również dość spora inwestycja, więc zwykle odpowiednio się do niej przygotowujemy. Przeglądając tysiące ofert nieruchomości, z pewnością zauważyliśmy fakt, że mieszkania nawet o tym samym metrażu, a często nawet i standardzie wykończenia, mają diametralnie różne ceny. Podświadomie chcemy by inwestycja we własną nieruchomość była jak najmniej bolesna dla naszego portfela. Niemniej jednak nie zawsze niższa cena, będzie przekładała się na korzyści kupującego. Warto więc wiedzieć, co wpływa na ceny mieszkań na rynku nieruchomości.

 

 

Cena nieruchomości, a jej lokalizacja

 

Pierwszym czynnikiem, który bezapelacyjnie wpływa na finalną cenę danej nieruchomości jest oczywiście jej lokalizacja. Z pewnością każdy kupujący chce nabyć mieszkanie, które znajduje się możliwie jak najbliżej centrum, czy także infrastruktury komunikacji miejskiej. Niektórzy również zwracają uwagę na to, by ich nieruchomość znajdowała się w jednej z najmodniejszych dzielnic miasta. Im więcej tego typu udogodnień zostanie zagwarantowane kupującemu, tym więcej będzie on musiał za nią zapłacić. Co ciekawe, lokalizacja inwestycji potrafi nawet zmienić cenę dwóch ofert, które niczym szczególnym się od siebie nie różnią. Wystarczy jedynie, że jedna z nieruchomości znajduje się nieco bliżej przystanku autobusowego lub w pobliżu parku rekreacyjnego czy punktów usługowych, a cena za metr kwadratowy szybuje w górę. Kolejno warto również spojrzeć na obszar administracyjny, w którym dana nieruchomość się znajduje. Z pewnością o wiele tańsze mieszkania będzie można nabyć na przedmieściach Warszawy niż Krakowa, niż bezpośrednio w granicach miast. Kolejnym aspektem, który warto rozważyć przy pojęciu lokalizacji nieruchomości, jest samo usytuowanie budynku. Analogicznie mieszkanie, które znajduje się przy niezwykle ruchliwej ulicy, przez którą każdego dnia przejeżdżają tysiące samochodów, jest znacznie mniej atrakcyjne do tego, które znajduje się w pobliżu spokojnego i cichego parku.

 

 

Stan techniczny budynku- jak wpływa on na cenę lokalu?

 

Budynek, w którym znajduje się interesująca nas nieruchomość, również nie pozostaje bez znaczenia w kontekście jej ceny. Mieszkania w bloku z tradycyjnej cegły, są o wiele bardziej pożądane, niż te w budynkach z wielkiej płyty, co za tym idzie ich cena będzie znacznie wyższa. Na cenę mają wpływ także technologie, które w danym budynku zostały zastosowane. Liczy się rodzaj, grubość i stopień ocieplenia elewacji, a także metoda zamontowania stropów oraz rodzaj okien. Kupujący z pewnością zwracają również uwagę na różnorodne udogodnienia, które budynek posiada. Jeśli jest to wieżowiec, to z pewnością przyda się w nim winda. Często dogodnym rozwiązaniem okazuje się również miejsce parkingowe czy nawet sposób w jaki zostało ogrodzone osiedle. Cena nieruchomości będzie również o wiele wyższa, jeśli budynek jest chroniony i posiada monitoring. Nie bez znaczenia jest również zaaranżowana przestrzeń wokół niego. Im większe są więc wymagania kupującego względem standardu budynku, tym wyższa będzie cena nieruchomości.

 

 

Mieszkanie i jego powierzchnia w odniesieniu do ceny nieruchomości

 

Finalnym czynnikiem, który warunkuje cenę nieruchomości jest jej metraż. Jednak nie sama ilość pokoi będzie wpływać na koszt inwestycji, a także ich rozkład i zakres wykończenia. Można więc powiedzieć, że im mieszkanie jest wykończone w wyższym standardzie, tym bardziej wzrasta cena za jego metr kwadratowy. Obecnie każdy chce posiadać widną kuchnię, a także pomieszczenia, które są niezwykle ustawne. Jak łatwo można się domyślić, wszystkie te atuty, znacznie podwyższą cenę nieruchomości.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295