fbpx
Menu
2020-10-16

Czy drewno w łazience to dobry pomysł?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drewniane stylizacje łazienek. Producenci prześcigają się w pomysłach na kafelki, które łudząco przypominają drewno. Na pierwszy rzut oka można nie zauważyć, że mamy do czynienia z glazurą.  A co gdyby zdecydować się na wykorzystanie prawdziwego drewna w łazience? Ten pomysł pojawia się przy wielu aranżacjach, ale czy sprawdza się w praktyce?

 

 

Drewno ociepla wnętrze.

Łazienka to jedno z tych miejsc, w których spędzamy dużo czasu. Chcemy czuć się tu miło i bezpiecznie, dlatego tak ważny jest jej wystrój. Tak jak sypialnia, tak i łazienka powinna być przede wszystkim przytulna. Trudno osiągnąć taki efekt wykorzystując jedynie z założenia chłodne kafle. W coraz większej ilości aranżacji łazienek można spotkać elementy wykonane z drewna. To ukłon w stronę naturalnych materiałów wykorzystywanych przy urządzaniu łazienek. Drewno naturalnie ociepla klimat łazienki, sprawia, że czujemy się w niej dobrze i chętniej spędzamy w niej czas. Dodatkowo elementy drewniane są bardzo uniwersalne i dobrze wkomponowują się w wystrój niemal każdej łazienki. Przed wyborem konkretnych elementów z drewna, musimy jednak poznać kilka zasad zastosowania drewna w łazience.

 

 

Jak wybrać elementy drewniane do łazienki?

Nie każdy rodzaj drewna może być wykorzystywany w łazience. To pomieszczenie, tak ważne w domu każdego z nas, ulega częstym zmianom temperatur i dużym wahaniom wilgotności. Dlatego przed wyborem drewna do łazienki musimy sprawdzić, czy na pewno sprawdzi się ono w tym trudnym środowisku. Drewno do łazienki powinno być przede wszystkim dobrze zaimpregnowane. W innym przypadku w krótkim czasie zacznie się zniekształcać, a w skrajnych sytuacjach może zacząć gnić. Niezaimpregnowane w odpowiedni sposób elementy nie będą spełniały swoich funkcji i konieczna będzie ich częsta wymiana. Dlatego przed zakupem jakichkolwiek drewnianych elementów do łazienki konieczne jest sprawdzenie, z jakim rodzajem drewna mamy do czynienia i czy jest ono odpowiednio zabezpieczone. Warto również zapytać sprzedawcę o współczynnik skurczu drewna. Jest to wskaźnik, który pokazuje nam, jak dużym zniekształceniom pod wpływem zmian temperatury i poziomu wilgoci może ulegać drewno. Powinien być on możliwie najniższy. Daje nam to gwarancję, że wybrane przez nas drewno będzie nam służyło przez dłuższy czas.

 

 

Drewno zamiast kafelków

W wielu łazienkach można spotkać się z elementami wykonanymi z drewna, które pełnią funkcje użytkowych ozdób. Często są to drewniane stojaki na papier toaletowy lub pojemniki na mydło. Coraz częściej jednak można spotkać się z wystrojem wnętrza łazienki, w których drewno jest dominującym materiałem. Wiele osób uważa to za bardzo odważne posunięcie, jeśli jednak odpowiednio się do niego przygotujemy, nie ma się czego obawiać. Najlepiej w łazience sprawdzą się egzotyczne gatunki drzew. Mają one naturalnie niski współczynnik skurczu są bardzo twarde i trwałe. Dzięki tym wszystkim właściwościom nie ulegają zniekształceniom i mogą być rozwiązaniem na długie lata. W łazience idealnie sprawdzą się takie gatunki drzew jak iroko, czy teak. Ich współczynnik skurczu waha się w okolicach 9%. Daje to gwarancję, że nawet częste używanie nie zawsze dobrze wentylowanej łazienki nie wpłynie na ich estetyczny wygląd. Niestety drewno egzotyczne jest bardzo drogie, dlatego warto rozważyć również nasze rodzime gatunki drzew. W łazience sprawdzą się dąb, wiąz i jesion. Są to jedna z najtwardszych gatunków drzew rosnących w Polsce. Dzięki ich zastosowaniu możemy cieszyć się piękną łazienką ozdobioną drewnem.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295