fbpx
Menu
2021-08-12

Dlaczego kupno mieszkania jest lepsze niż wynajem?

Wielu ludzi zastanawia się nad tym czy swoje pieniądze inwestować w zakup mieszkania czy też jego wynajem. Obie propozycje mają swoich zwolenników, lecz wypada się nad tym bardzo dobrze zastanowić, aby podjąć racjonalną decyzję. W społeczeństwie krążą opinie na temat tego, że dużo lepszym wyborem jest zakup nieruchomości. W tym miejscu wypadałoby wskazać kilka różnych korzyści, które niesie za sobą tego typu posunięcie.

 

Po pierwsze pieniądze są inwestowane w spłatę własnego mieszkania

Kupno, jak i wynajem wiążą się oczywiście z rozmaitymi opłatami. Jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z pierwszej opcji musimy mieć pełną świadomość tego, że inwestujemy pieniądze w spłatę swojego mieszkania. To duże udogodnienie, gdyż nie płacimy osobie z zewnątrz, a dbamy o swój interes. Zatroszczymy się o przyszłość. W pewnym sensie pieniądze inwestowane w wynajem można uznać za stracone, gdyż opłaty w obu przypadkach są porównywalne. Nie każdy jednak dysponuje dostatecznym wkładem własnym, dlatego w niektórych przypadkach wygodniejszą opcją jest wynajem. Czasami lepiej trochę się postarać i jak najszybciej odłożyć pieniądze na wkład własny, a następnie zdecydować się na zakup mieszkania, niż inwestować w czyjąś nieruchomość.

 

Troska o własne dzieci

Jeśli mamy dzieci nie powinniśmy się zbyt długo zastanawiać, bo mieszkanie na własność to podstawa w każdej rodzinie. W ten sposób dbamy przede wszystkim nie o własną przyszłość, lecz o interes naszych dzieci. Po naszej śmierci mieszkanie przejdzie na dziecko i to ono zadecyduje (prawdopodobnie już jako osoba dorosła), co z nim zrobi. Będzie miało lepszy start w dorosłe życie i nie będzie musiało stawać przed takim samym dylematem, co jego rodzice.

 

Oczywiście kluczem do sukcesu jest dokładne przeanalizowanie dostępnych środków finansowych. Nie w każdej rodzinie sytuacja finansowa jest kolorowa, a brak jakichkolwiek analiz może okazać się bardzo nierozsądnym posunięciem. Przy zakupie mieszkania opłaca się znaleźć do pomocy dobrego doradcę finansowego. Na szczęście nie powinno to być obecnie większe zmartwienie. Poza tym pamiętajmy, że rynek nieruchomości cały czas się rozwija i w przyszłości ceny mieszkań mogą znacznie wzrosnąć. Oznacza to w praktyce, że naszym dzieciom trudniej będzie kupić mieszkanie na własność. Ceny wzrastają średnio o 8-10 procent, więc jest się nad czym zastanawiać.

 

 

Własne mieszkanie to zdecydowanie większy komfort i mniej stresu

Decydując się na własne mieszkanie mamy pewność, że:

 • nie odczuwamy na co dzień zbędnego stresu, np. związanego z ewentualnym uszkodzeniem mebli lub jakichś urządzeń, które do nas nie należą,
 • w dowolnym momencie możemy sobie pozwolić na dziecko lub zwierzę domowe (nie w każdym wynajmowanym mieszkaniu jest to dobrze odbierane), 
 • zapewniamy sobie większy komfort życia.

Nieruchomość na własność jest kontrolowana wyłącznie przez nas samych, a więc nie musimy się nikogo o nic prosić, a dodatkowo nie potrzebujemy zgody na wbicie gwoździa czy też zmianę aranżacji. Oczywiście w wynajmie nie ma niczego złego, jeśli jakaś osoba lub rodzina uzna to za słuszny krok w swoim życiu, ale zakup mieszkania niesie za sobą zdecydowanie więcej korzyści. Jeśli pozwalają na to środki finansowe warto przeanalizować taką możliwość w pierwszej kolejności. Mając u boku doświadczonego doradcę finansowego nie popełnimy żadnego błędu i doprowadzimy poszukiwania do pomyślnego zakończenia. W końcu rozpoczniemy zupełnie nowy etap w swoim życiu i co najważniejsze zadbamy o przyszłość własnych dzieci. 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295