fbpx
Menu
2021-03-04

Jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu – 5 przydatnych wskazówek

Prawidłowe dobranie oświetlenia we własnym mieszkaniu wpływa na poprawę estetyki i funkcjonalności konkretnego wnętrza. Poza tym dba się o własne oczy i zdrowie. To szczególnie ważne dla tych osób, które dużo czasu spędzają w domu i pracują zdalnie (przed komputerami). Źle dobrane oświetlenie może doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Oto kilka przydatnych wskazówek, które warto byłoby wdrożyć we własnych domach i mieszkaniach.

 

Najlepiej zainwestować w kilka źródeł światła

Zainteresowanym opłaci się zainwestować w przynajmniej kilka źródeł światła. Mowa tutaj zarówno o oświetleniu głównym (obejmie całą powierzchnię danego mieszkania), jak i oświetleniu kierunkowym (daje szansę na doświetlenie mniejszych powierzchni, np. kanapy, stołu, biurka, itd.).

Przydatna może okazać się pomoc doświadczonego projektanta wnętrz, który będzie wiedział, jakie oświetlenie sprawdzi się w aranżowanym pomieszczeniu. Oświetlenie powinno być nie tylko praktyczne, ale też efektywne. Do dyspozycji domowników oddano różnorodne możliwości, m.in. kinkiety, lampy wiszące, żyrandole, reflektorki czy też taśmy LED. Ostateczna decyzja będzie zależała od potrzeb klientów. Dobrze dobrane oświetlenie ma wpływ na korzystniejsze samopoczucie oraz mniejsze rachunki. Tym samym w budżecie domowników pozostanie więcej pieniędzy.

 

Wykorzystywanie sprawdzonej technologii LED

W dzisiejszych czasach opłaca się korzystać ze sprawdzonej technologii LED. To właśnie dzięki niej zainwestuje się w funkcjonalne oraz energooszczędne oświetlenie. Wersja LED powinna pojawić się praktycznie w każdym możliwym pomieszczeniu. Domowników poinformują o tym wybrani architekci wnętrz. Czas pracy diody LED jest znacznie wydłużony w stosunku do tradycyjnych żarówek. Nic dziwnego, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Ponadto oświetlenie LED jest bezawaryjne.

 

Umiejętne dobranie mocy żarówek

Prawidłowe oświetlenie w mieszkaniu zależy w dużej mierze od umiejętnego dobrania mocy żarówek. Jeśli zainteresowani nie posiadają w tym zakresie dużego doświadczenia, powinni bazować na wiedzy specjalistów i fachowców. W dużych pomieszczeniach jako oświetlenie główne sprawdzą się żarówki o mocy 100-150 W (1500-2480 LED lm). Jako oświetlenie kierunkowe można wybierać żarówki o mocy 15-25 W (140-260 LED lm).

 

Ważna rola temperatury barwowej światła

Jednym z głównych parametrów, któremu trzeba się bliżej przyjrzeć jest niewątpliwie temperatura barwowa światła. Im wyższa będzie temperatura, tym bielsze źródło światła. Trzeba mieć świadomość tego, że:

 • światło żółte charakteryzuje się działaniem odprężającym i relaksującym (do sypialni i salonów – 3000K),
 • neutralne światło sprawdzi się w pomieszczeniach, w których odrabia się lekcje lub też realizuje się obowiązki służbowe (4000K – pracownie i gabinety),
 • światło zimne powinno spowodować pobudzenie, chociaż niekiedy może doprowadzić do rozdrażnienia (5500K).

Jak widać należy poświęcić temu wyborowi dłuższą chwilę, aby mieć stuprocentową pewność tego, że decyzja jest optymalna i nie popełni się błędu.

 

Oświetlenie należy wybierać już na samym początku

Istotną informacją dla osób, które zabierają się za aranżację wymarzonego mieszkania jest to, że za oświetlenie należy zabrać się już na samym początku. Kwestia oświetlenia powinna być przedyskutowana już na etapie projektowania. Dużą rolę w tym wszystkim odgrywają projektanci wnętrz. Warto wziąć pod lupę kilka różnych modeli oświetlenia. Dzięki temu domownicy skutecznie je między sobą porównają i podejmą trafną decyzją. 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295