fbpx
Menu
2017-11-30

Jak urządzić kuchnię w stylu vintage?

Styl rustykalny często kojarzy się z prostotą i ciepłą wiejską kuchnią, w której babcia przygotowywała pięknie pachnące, słodkie ciasteczka i owocowe przetwory na zimę. Vintage nie wychodzi z mody od dobrych kilku sezonów – dekoratorzy wnętrz dwoją się i troją, żeby odtworzyć wspomniany czar w nowoczesnych aranżacjach. Co wybrać i jak połączyć elementy w swoim wnętrzu, aby uzyskać niepowtarzalny efekt?

Kolory

Rustykalne wnętrza wbrew pozorom nie są chaotyczne – chcąc je odtworzyć i jednocześnie zachować ład i porządek, kieruj się prostą zasadą ograniczenia kolorów. Trzymając się minimalistycznych reguł będziesz mieć pewność, że efekt końcowy nie będzie kiczowaty. Najczęściej wybierane przez dekoratorów barwy to biel, brąz, czerwień i beż. Przy czym najczęstszym trikiem stosowanym w urządzaniu kuchni jest tak zwany total look, czyli ściany i meble w jednym kolorze. Często przełamuje się go wprowadzając do wystroju jeden silnie przyciągający wzrok element np. piękny, stary, zielony kredens. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymuje się harmonijne i oryginalne pomieszczenie.

Materiały

Myśląc o rustykalnej kuchni nie sposób pominąć najczęściej wybieranego materiału – drewna. Jego kolor oraz nierówna faktura sprawia, że jest ono zdecydowanie cieplejsze i przyjemniejsze od plastiku czy metalu. Wykonuje się z niego przeważnie meble, choć są znacznie droższe od tych produkowanych ze sklejki – możesz mieć jednak pewność, że taki mebel to dobra inwestycja na lata. W sezonie 2017/2018 prócz wyjątkowych rzeźbionych elementów, meble zdobią też charakterystyczne postarzenia. Nakłada się na nie specjalny lakier lub pękającą farbę, która wygląda jakby się łuszczyła. Częstym zabiegiem, z jakim można się spotkać przy tego typu projektach, są wyłożone płytkami ściany. Można potraktować je jako tło, w konwencji jednokolorowego wystroju albo stworzyć na nich niepowtarzalny wzór, działający jak tzw. statement piece. Co jeszcze może za niego posłużyć? Ciekawym pomysłem jest poddana wcześniejszej renowacji kuchenka kaflowa lub wmurowany piec z cegły.

Dodatki

Kiedy przypomnisz sobie pomieszczenia w starych, wiejskich domkach, szybko zauważysz, że dominowały w nich surowce naturalne – często można było w nich spotkać wypaloną glinę i plecioną wiklinę. W trakcie poszukiwań dodatków do swojej kuchni zwróć na te materiały szczególną uwagę. Możesz przemycić je w postaci garnków, dzbanków, koszy czy kubków, koniecznie o prostych, klasycznych formach. Kolejnym pomysłem na wprowadzenie nieco rustykalnego klimatu, jest wkomponowanie kilku elementów o folkowym wzorze lub kracie. Zastosuj je na zasłonach, obrusach i bawełnianych ściereczkach, pamiętaj jednak by zdecydować się na jeden schemat, unikniesz w ten sposób efektu przytłoczenia. Niezwykle istotne jest oświetlenie – przytulne wnętrze powinno być jasne, w związku z tym postaraj się umieścić punkty świetlne tak, aby rozjaśniały każdy zakątek pomieszczenia. W dodatkach, tak jak przy tworzeniu bazy, ważny jest minimalizm, postaraj się nie zagracać zbytnio przestrzeni. Nie tylko nie służy to wystrojowi, ale również funkcjonalności, a przecież chodzi o to, żeby było ładnie i wygodnie. Zieleń w stylu vintage jest bardzo istotna, dlatego w rustykalnej kuchni nie powinno zabraknąć roślin doniczkowych, nieodzowną dekoracją stołu powinny być też kwiaty cięte w wazonie, wprowadzające świeżość i delikatność do nieco surowego wystroju.

Rustykalny styl jest nie tylko bardzo efektowny, ale także funkcjonalny – nie jest to specjalnym zaskoczeniem, od kilku sezonów w trendach można zauważyć syntezę funkcjonalności i piękna. W przypadku kuchni minimalistyczny vintage to świetny wybór. Jeśli w trakcie swojej aranżacji, będziesz trzymać się wyznaczonych reguł, otrzymasz modne, praktyczne wnętrze.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295