fbpx
Menu
2019-05-16

Jak urządzić pokój dziecięcy? 4 porady na aranżację wnętrza

Odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego to bardzo istotna kwestia wychowywania małego człowieka. To właśnie w tym miejscu poza placówkami edukacyjnymi spędza najwięcej swojego czasu, odkrywa swoje pasje, odpoczywa i bawi się. Tylko jak urządzić jego pokój tak, aby dać mu jak najwięcej możliwości i dostosować go do świata dziecka? Oto 4 porady na aranżacje wnętrza.

Odpowiednie łóżko

Bardzo ważne jest stworzenie komfortowego miejsca dla dziecka, które będzie wspomagać jego sen. Warto skupić się na akcesoriach, które ozdobią łóżko, jednak nie będą odbierać mu higieny snu, a także nie będą odwracać uwagi od zasypiania. Duża liczba pluszaków na łóżku wygląda bardzo interesująco, jednocześnie powoduje, że dziecko czuje się bezpieczne. Aktualnie na rynku znaleźć można wiele wspaniałych modeli łóżek, które można dopasować do stylu pozostałych mebli, niekoniecznie decydując się na całe zestawy. Aktualnie największym trendem są jasne meble, które wykonane są w wysokim połysku – są łatwe w czyszczeniu, a jednocześnie rozjaśniają pokój. Można zdecydować się również na łóżko, które będzie kontrastowało od pozostałych mebli m.in kolorem czy kształtem. Wtedy istnieją możliwości wstawienia łóżka w kształcie rakiety kosmicznej czy różowej karocy barbie. Mając małą powierzchnię użytkową, można wykorzystać patent antresoli nad biurkiem, tak aby wyraźnie postawić granicę odpoczynku z miejscem pracy. Jeżeli pokój dziecięcy dzielony jest przez rodzeństwo – warto przemyśleć łóżko piętrowe, które znowu staje się bardzo modne, a jednocześnie pozwala na zachowanie sporej ilości miejsca w pokoju.

Biurko dla dziecka

W przypadku pokoju dla dziecka, nie wolno zapomnieć o miejscu biurowym. Dobre, solidne biurko to podstawa jego pracy. To miejsce, w którym może wykonywać prace manualne, zadania domowe, uczyć się pisać, rysować i to właśnie tam powinno czytać książki. Biurko niezależnie jak wygląda, musi być odporne na rozwijanie umiejętności plastycznych dziecka (najlepiej wysoki połysk) oraz dopasowane do jego wzrostu. Aby stworzyć komfortowe otoczenie biurka, gdzie pociecha faktycznie będzie mogła rozwijać swoje umiejętności, warto przygotować tablicę korkową z ważnymi rzeczami do zapamiętania, a także kredową bądź na markery, gdzie będzie mogła wyżyć się artystycznie, zamiast na ścianach.

Kącik zabaw

Po pracy zawsze przychodzi czas na zabawę, warto więc przygotować kącik zabaw tak, aby dziecku nic nie groziło. Miejsce powinno być wydzielone z dala od kątów wszelkich mebli, a także kontaktów. Aby zapewnić komfort, warto wyłożyć to miejsce miękkim dywanem, które dopasowane będzie do kolorystyki pokoju. W rozwoju dziecka nauka przez zabawę jest bardzo istotna, dlatego kupno przezroczystych pudełek, w których pociecha będzie przechowywać wszelkie swoje zabawki, to dobra inwestycja. Ucząc dziecko, że po każdej zabawie trzeba uporządkować rzeczy, przyzwyczaimy je do utrzymywania porządku. Kącik zabaw powinien być na tyle interesujący, aby maluch nie przenosił swoich zabawek do łóżka. Najlepiej ozdobić je wielokolorowymi dodatkami, poduszkami we wszelakie wzory,  czy plakatami superbohaterów zawieszonymi na ścianie.

pokoj-dzieciecy-inspiracje

Motywy bajkowe? Czemu nie!

Bardzo często rodzice decydują się na urządzanie pokoju dla dzieci w stylu bajkowym. Im więcej koloru różowego bądź niebieskiego tym lepiej – to niestety błąd. Nie można przesadzać. Oczywiście, pociecha nie będzie miała nic przeciwko, jednak warto przemyśleć swoją decyzję z perspektywy czasu, tak żeby nie być zmuszonym do wymieniania mebli po kilku latach. Aby stworzyć bajkowy klimat, nie trzeba stawiać na niestandardowe kolory. Najlepiej jest urządzić pokój meblami, które posłużą do nastoletnich lat, nawet kiedy gust dziecka co do bajek ulegnie zmianie. Postawienie na białe bądź jasno-drewniane meble to strzał w dziesiątkę. Tworzeniu bajkowego klimatu posłużą za to odpowiednio dobrane dodatki. Można zapewnić dziecku bajkową pościel z ulubionym bohaterem, wiele wspaniałych plakatów na ścianie, które często można zmieniać, nawet dywany czy zasłony na okno w komplecie np. z księżniczkami barbie zrobią furorę.

Świat dziecięcy jest często dla rodziców niezrozumiały, warto jednak wczuć się w upodobania malucha i przygotować mu pomieszczenie, w którym będzie czuł się dobrze i bezpiecznie, a otoczenie będzie sprzyjać rozwijaniu jego nieograniczonej kreatywności. 

Przeczytaj także