fbpx
Menu
2022-02-17

Miejsce garażowe – wygodny dodatek?

Kupując mieszkanie od dewelopera, przy podpisywaniu umowy, zazwyczaj trzeba podjąć decyzję o zakupie miejsca parkingowego w hali garażowej. Na starszych osiedlach, mieszkańcy notorycznie borykają się z problemem braku miejsca na samochody. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, masz pewność, że do zakupu będą również miejsca parkingowe, ponieważ wymagają tego teraźniejsze przepisy budowlane. Czy miejsce parkingowe jest konieczne?

 

 

Zalety mieszkań z miejscem garażowym

 

Posiadanie miejsca parkingowego w zamkniętym garażu, to szereg udogodnień, dla posiadaczy środków motoryzacyjnych. Pierwszą zaletą jest po prostu pewność, że będzie gdzie zostawić samochód, niezależnie od godziny i pory dnia. Jest to również duża oszczędność czasu, ponieważ właściciel samochodu, nie musi szukać miejsca parkingowego. Kolejną zaletą jest zabezpieczenie swojego pojazdu, przed niekorzystnymi warunkami. Deszcze i mrozy, negatywnie wpływają na stan karoserii i nie tylko. Podczas upalnego lata, nie trzeba się martwić, że samochód nagrzeje się do wysokich temperatur, a zimą zmniejsza się ryzyko, problemów z odpaleniem pojazdu, przez panujące mrozy. Podczas burzy i gradobicia, mamy pewność, że samochód nie zostanie uszkodzony.

 

W większości bloków parking znajduje się na podziemnym piętrze, gdzie dojeżdża winda. Jest to duży komfort podczas wnoszenia ciężkich zakupów z samochodu do mieszkania, czy nawet dziecięcego wózka. Również osoby, borykające się z niepełnosprawnościami, mają ułatwione funkcjonowanie, poprzez omijanie schodów, które czasem mogą być barierą. Dostęp do hali garażowej, mają jedynie osoby, które wykupiły tam miejsce parkingowe. Ma to wpływ na ograniczanie kradzieży. Duża część hali garażowych ma zamontowany monitoring, co znacznie ułatwia zweryfikowanie, kto uszkodził nasz samochód.

 

 

Czy istnieją wady miejsca parkingowego w hali garażowej?

 

Parkowanie na zamkniętej przestrzeni przynosi mnóstwo korzyści. Od bezpieczeństwa pojazdu, po wygodę właścicieli. Jednakże możemy napotkać pewne ograniczenia. Zazwyczaj jest to zakaz wjazdu samochodów z instalacją LPG. Dotyczy to parkingów mieszczących się pod ziemią. Jeżeli jesteś więc posiadaczem samochodu na gaz, przed zakupem miejsca warto spytać dewelopera, jakie przepisy będą obowiązywały na powstającym parkingu. Jednakże, posiadanie takiej instalacji, nie wyklucza Cię z posiadania własnego miejsca parkingowego. Podczas budowy wielu bloków, wyznaczone zostają również miejsca naziemne. Niestety nie zapewniają one wszystkich wyżej wymienionych zalet, jednakże nie trzeba martwić się o miejsce do zaparkowania. Ceny miejsc, usytuowanych na powierzchni ziemi często są stosunkowo niższe.

 

 

Koszty utrzymania miejsca parkingowego

 

Cenę danego miejsca parkingowego, przedstawi nam deweloper podczas dokonywania zakupu. Jednakże warto pamiętać, że do kosztu samego miejsca, trzeba doliczyć comiesięczne kwoty za utrzymanie miejsca. Czynsz zazwyczaj jest przeznaczany na ochronę, konserwację i sprzątanie parkingu. Nie są to wysokie kwoty, ale warto o nich pamiętać.

 

 

Miejsce w hali – komfort na długie lata

 

Podsumowując, posiadanie własnego miejsca w hali garażowej ma wiele zalet. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do zakupu, warto zastanowić się, czy za kilka lat parking nie będzie nam niezbędny. Osiedla coraz częściej znacznie się rozrastają, a miejsc jest coraz mniej. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie będziemy korzystali z wyznaczonego miejsca parkingowego, zawsze można go wynająć osobie, która podczas zakupu mieszkania, nie skorzystała z tej oferty.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295