fbpx
Menu
2022-01-07

Mieszkanie idealne dla osób starszych

Wybierając mieszkanie dla osób starszych, warto pamiętać, że należy brać pod uwagę inne kwestie niż przy poszukiwaniu mieszkania dla osób w młodszym wieku. Dla seniorów liczy się przede wszystkim odpowiedni komfort i udogodnienia, które muszą niwelować wszelkie problemy starszego wieku. Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie dla rodziców lub dziadków? O czym należy pamiętać, by poprawić komfort ich codziennego życia?

 

Przede wszystkim dobra lokalizacja

Dobra lokalizacja dla wielu z nas będzie pojęciem względnym. Co znaczy ona w kontekście mieszkania dla seniora? Wybierając mieszkanie dla osoby starszej, warto zwrócić uwagę, by w jego okolicy, znaleźć można było podstawową infrastrukturę pozwalającą na samodzielne życie. Jeśli nasi rodzice nie jeżdżą już autem, to warto, by w niewielkiej odległości znajdował się sklep z podstawowymi artykułami spożywczymi. Niezwykle istotny dla seniorów jest dostęp do komunikacji miejskiej.

 

 

Osoba starsza nie musi mieszkać blisko miasta, ale jeśli pozbawimy jej dostępu do miejskiej komunikacji, może stać się mało samodzielna i stracić radość życia. Podstawą przy mieszkaniu na wyższych kondygnacjach jest winda. W nowym budownictwie przeważnie stosuje się dojścia bezschodowe, które umożliwiają dotarcie na najwyższe piętra bez pokonywania choćby jednego stopnia. To zdecydowanie rozwiązanie, które ułatwia seniorom codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli w momencie zakupu mieszkania poruszają się bez problemów, to warto brać pod uwagę najbliższą przyszłość, która może wyglądać różnie.

 

 

Warto zadbać o miłe sąsiedztwo. Mieszkanie obok rozwrzeszczanej rodziny może nie być dla osób starszych zbyt komfortowe. Potrzebują oni odrobiny spokoju i odpowiedni dobór sąsiadów wydaje się mieć bardzo duże znaczenie.

 

 

Nie warto przesadzać z metrażem

Wielkość mieszkania dopasowujemy do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby, ale warto pamiętać, że zarówno ciasna kawalerka, jak i lokal o sporym metrażu mogą być dla seniorów problematyczne. Utrzymanie dużego mieszkania  wiąże się z codziennym wykonywaniem prac porządkowych, które często przekraczają siły osób starszych. Ważne, by mieszkanie było odpowiednio przygotowane, zadbajmy o remont lub zakup nowego lokalu. Niezwykle istotne, by mieszkanie było energooszczędne i nie wymagało ponoszenia dużych opłat za czynsz czy ogrzewanie.

 

 

Przesadnie mały metraż również nie jest najlepszym pomysłem, wąskie korytarze czy ciasna łazienka to spory problem, który bardzo często powoduje problemy z przemieszczaniem się po domu. Mała ilość przestrzeni w przypadku upadku może skończyć się tragicznie. Mieszkanie musi więc być dobrane do predyspozycji seniora, nie może być ani zbyt ciasne, ani za duże. Ważne, by posiadało przestronną łazienkę, w której bez trudów zainstalowana zostanie duża kabina prysznicowa, która ułatwi codzienną pielęgnację.

 

 

Wybierając budynek dla osób starszych, zwróćmy też uwagę na odpowiednie jego wyposażenie w poręcze przy schodach, czy barierki uniemożliwiające upadek z większej wysokości. Wszystko to poprawi bezpieczeństwo osób starszych i doda im pewności siebie.

 

 

Tutaj istotne są rzeczy, które dla wielu z nas nie mają większego znaczenia. Właściwe oświetlenie klatek schodowych, brak wysokich progów czy wyposażenie domu pozbawione ostrych rogów, to wszystko ma ogromne znaczenie z punktu widzenia osób starszych, które mają nieco inne potrzeby i wymagania. Wybierając mieszkanie dla seniorów, pamiętajmy, że to mieszkanie dla nich, korzystajmy więc z ich wskazówek i porad, bo to właśnie oni sami najlepiej znają swoje potrzeby.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295