fbpx
Menu
2022-05-19

Parkiet czy panele – co warto wybrać?

Wybór rodzaju podłogi do domu czy mieszkania z pewnością nie będzie najprostszym zadaniem. Dyskusji nie podlega jednak fakt, że znacznie częściej decydujemy się na drewno. Jest to materiał niezwykle elegancki, a jednocześnie funkcjonalny. Jednak pojawia się swoisty dylemat odnośnie tego, jaki rodzaj drewnianej podłogi wybrać. Można bowiem skusić się na parkiet, ale także na panele. Wobec tego co będzie lepszym rozwiązaniem?

 

Parkiet – kiedy warto na niego postawić?

 

Warto wiedzieć, że parkiet to nic innego jak klepki podłogowe wytworzone z litego drewna. Podczas prac montażowych, są one przyklejane do podłoża. Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie można tworzyć z deseczek parkietowych niezwykle ciekawe wzory. Jednak jakie są największe zalety parkietu? Otóż:

 

– podłogi z parkietu słyną ze swojej ponadprzeciętnej trwałości
– podłogi z parkietu będą zachwycały estetyką i wytrzymałością przez około 50 lat
– w przypadku zniszczeń i zarysowań klepki można szybko poddać cyklinowaniu, co pomoże przywrócić walory estetyczne podłogi
– podłoga z parkietu nie wydaje dźwięków- w odróżnieniu do podłogi z paneli

 

Nie można również pominąć tego, że parkiet zwykle prezentuje się niezwykle elegancko oraz imponująco. Jest to idealne rozwiązanie w momencie, kiedy wnętrze zostało zaaranżowane w stylu klasycznym. Co więcej, wiele użytkowników parkietu wskazuje na fakt, że deski się po prostu nie elektryzują, a to z kolei zmniejsza ilość kurzu, jaka gromadzi się na podłodze. Czy zatem parkiet ma jakieś wady? Okazuje się, że największą z nich może być przede wszystkim cena. Parkiety są znacznie droższe od paneli, a jednocześnie mogą być one bardziej problematyczne podczas montażu- wymaga on idealnie wyrównanego podłoża.

 

Panele – kiedy to one okażą się lepszym rozwiązaniem?

 

Przeciwieństwem parkietu są oczywiście panele. To również niezwykle estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Zwykle jako największą ich zaletę wymienia się fakt, że można przeprowadzić ich montaż bez użycia kleju. Co więcej, panele świetnie sprawdzą się na dosłownie każdym podłożu. Wynika to z faktu, że są one układane na dodatkowych matach lub płytach wyciszających podłogę. Z pewnością wiele osób wskaże także na to, że panele- zarówno zakup jak i ich montaż- to o wiele niższe koszty, niż wspomniany już parkiet. Jednak o finalnych kosztach zadecyduje rodzaj paneli- im wyższa jest ich jakość, tym będą one droższe. Do jednych z głównych zalet paneli można także zaliczyć fakt, że dysponują one niezwykle szeroką kolorystyką. To z kolei daje znacznie większe możliwości aranżacyjne. Panele mogą imitować drewno, bądź posiadać całkiem inny kolor, który dopasuje się perfekcyjnie do wnętrza. Czy zatem rozwiązanie to ma jakieś wady? Okazuje się, że tak. Panele niestety cechują się znacznie mniejszą odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, co więcej nie są one również wstanie tak skutecznie znieść trudnych warunków. Panele również bardzo źle będą znosić wilgoć i nie da się ich w żaden sposób odświeżyć. Z racji powłok, którymi pokryte są panele, gromadzą one również znacznie większe ilości kurzu, niż miało to miejsce w przypadku parkietu.

 

Parkiet czy panele – co więc wybrać?

 

Wszystko w tym wypadku uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli doceniamy we wnętrzach wystrój klasyczny, wówczas oczywistym jest fakt, że to parkiet będzie lepszym rozwiązaniem. Niemniej jednak kiedy na względzie jest ekonomiczność oraz łatwość w montażu, warto postawić na panele. Są one tańsze, a ich szeroki wybór sprawia, że dają nieograniczone możliwości.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295