fbpx
Menu
2022-06-13

Podatek od zakupu nowej nieruchomości – wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup nieruchomości to jeden z najszczęśliwszych momentów w życiu każdego z nas, a jednocześnie poważna i przemyślana decyzja. Szczególne znaczenie ma to w momencie, kiedy długo kolekcjonowaliśmy oszczędności i zaciągnęliśmy hipotekę. Jednak sam koszt zakupu nieruchomości, czyli jej cena, nie jest jedynym wydatkiem, który kupujący będzie musiał ponieść. Konieczne okazuje się doliczenie opłat notarialnych, a także i podatki. Wobec tego co warto wiedzieć o podatku od zakupu nieruchomości?

 

Jakie wyróżniamy podatki od zakupu nieruchomości?

 

Jeśli wydaje się nam, że podatek od nieruchomości jest stałą wartością, to niestety się mylimy. Jego wysokość, a także i rodzaj zależny jest od wielu czynników jak np. rodzaj nieruchomości, która została nabyta. Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieją trzy możliwości odnośnie płacenia podatku od nieruchomości. Można wyróżnić:

 

– podatek VAT- czyli tradycyjna należność od towarów oraz usług
– podatek od czynności cywilno-prawnych
– podatek lokalny od nieruchomości.

 

 

Podatek VAT od zakupu nieruchomości- najważniejsze informacje

 

Nie da się ukryć, że najczęściej kupcy zobligowani są do zapłacenia podatku od towarów oraz usług. Nazywany jest on podatkiem VAT i jest on nam doskonale znany. Podatek ten naliczany jest na podstawie wartości netto transakcji kupna-sprzedaży. Nalicza się go również w momencie, kiedy podatnikiem VAT jest jedna za stron, więc odnosi się on do większości transakcji.

 

Kiedy podatek VAT musi zostać zapłacony?

 

Polski system podatkowy jest dość jasno sprecyzowany. Zgodnie z nim podatek VAT zawiera się już w cenie nieruchomości. Co więcej, to nie kupujący musi zadbać o to, by został on odpowiednio rozliczony. To deweloper lub firma, która zajmuje się sprzedażą mieszkań jest za t odpowiedzialna. Kupujący jedynie musi wiedzieć, że część- często kilkadziesiąt tysięcy złotych- które zapłacili za nieruchomość- jest daniną dla urzędu skarbowego.

 

Czy można uniknąć płacenia podatku VAT od zakupu nieruchomości?

 

Niestety dla wszystkich kupujących, w teorii nie ma możliwości uniknięcia opłaty VAT w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera. Jednak istnieje wciąż możliwość kupna mieszkania z rynku wtórnego, wówczas podatek VAT nie będzie nas obowiązywał. Niemniej jednak pojawia się konieczność zapłacenia tak zwanego PCC. Jest to podatek od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, czyli od czynności cywilno-prawnych. Czy jest to dobre rozwiązanie? Ciężko będzie to określić, gdyż również jest to dość spory wydatek. Podatek od czynności cywilno-prawnych wynosi równo 2% od wartości rynkowej mieszkania. Jednak zasadniczo, przyjmuje się- jako podstawę do jego wyliczenia- cenę realną zakupu nieruchomości jaka została ustalona w akcie notarialnym.

 

Zakup nieruchomości na kredyt a podatek

 

Niestety przy obecnych cenach na rynku nieruchomości i naszych zarobkach, nie możemy pozwolić sobie na sfinansowanie mieszkania za gotówkę. Kredyty hipoteczne stają się więc wyższą koniecznością. Okazuje się, że ustanowienie hipoteki również związane jest z koniecznością opłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Warto jednak wiedzieć, że podatek od hipoteki jest wartością umowną. Wobec tego zwykle wynosi on jedynie 19 złotych. Kupujący- o ile nie zrobił tego notariusz- są zobligowani do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3. Należy ją złożyć w terminie 14 dni od podpisaniu oświadczenia odnośnie ustanowienia na danej nieruchomości hipoteki. Wówczas można również dokonać niezbędnej opłaty we właściwym urzędzie skarbowym.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295