fbpx
Menu
2022-07-12

Rośliny idealne do donic, czyli co posadzić na balkonie

Na balkonach zwykle mamy zdecydowanie mniej miejsca, niż na tarasach bądź w ogrodach, jednak nie oznacza to, że musimy rezygnować z zaaranżowania balkonu w ciekawy sposób. Rozwiązaniem są rośliny w donicach, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Jakie rośliny na balkon warto wybierać?

 

 

Rośliny sezonowe na balkon

 

Na początek warto uświadomić sobie, że rośliny balkonowe mogą mieć charakter zarówno sezonowy, jak i całoroczny. Niemniej jednak największą popularnością cieszą się rośliny sezonowe. Wszystko dlatego, że dzięki cyklicznej zmienności pozwalają one zmieniać wygląd balkonu, przez co nigdy się on nie nudzi. Rośliny sezonowe to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy lubią różnego rodzaju prace ogrodowe i chętnie zajmują się sadzeniem czy przesadzaniem kwiatów. Najczęściej wybierają je również ci, którzy dysponują czasem na przeprowadzanie tego typu prac. Jakie rośliny donicowe warto wybierać na poszczególne pory roku? Otóż wiosną postawmy przede wszystkim na stokrotki, bratki, tulipany, hiacynty czy inne rośliny cebulkowe.

 

Jeżeli przygodę z ogrodem zaczynamy latem, zainteresować powinniśmy się takimi kwiatami jak begonie, werbeny, maciejki, starce czy różnego rodzaju zioła, które nie tylko wydzielają przyjemny dla nozdrzy zapach, ale również przydają się w kuchni.

 

Natomiast jesień to idealna pora na wrzosy, które posadzić można już w sierpniu. Pięknie wpisują się w kolorowe krajobrazy, a dodatkowo nie straszne im zmienne warunki pogodowe, jakie mogą występować już wczesną jesienią.

 

 

Rośliny donicowe całoroczne

 

Alternatywnymi dla roślin sezonowych są rośliny całoroczne. Cieszą się one dużym powodzeniem u osób, które nie mają zbyt wiele czasu na prace związane z ogrodnictwem, a także lubią jednolity wygląd swojego balkonu. Chętnie wybierają je również ci, którzy co prawda chcieliby cieszyć się ciekawie zaaranżowanym balkonem, lecz sezonowe sadzenie roślin nie jest ich pasją. Rośliny całoroczne mają to do siebie, że są odporne na zmienne warunki pogodowe, jednak mogą nie wytrzymywać większych mrozów. W przypadku, gdy temperatura zaczyna spadać znacznie poniżej zera, warto przenieść je do mieszkania. Kwiaty donicowe całoroczne to między innymi pelargonie, dalia, azalia, funkia czy żurawka ogrodowa.

 

Istnieją także gatunki roślin, które są w stanie poradzić sobie nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Należą do nich: bukszpan,  barwinek pospolity czy ligustr.

 

Możemy również zdecydować się na iglaki, na przykład na tuję, sosnę czy jałowiec.

 

 

Jak w ciekawy sposób zaaranżować balkon?

 

Wiadomo już, które gatunki roślin możemy posadzić na balkonie, w zależności od naszych oczekiwań, możliwości czasowych czy chęci do wykonywania poszczególnych prac ogrodowych. Niemniej jednak pozostaje pytanie, jak w ciekawy sposób zaaranżować balkon? Czy warto mieszać gatunki, tworząc interesujące kompozycje, czy też dobrze jest postawić na jednolity wygląd balkonu? Otóż wiele zależy tutaj od ogólnej koncepcji, w myśl której planujemy zaaranżować przestrzeń. W przypadku dużych balkonów dobrze sprawdzają się różnego rodzaju kompozycje, tymczasem właściciel mniejszych powierzchni zazwyczaj decydują się na dwa, maksymalnie trzy rodzaje kwiatów doniczkowych. Osoby, które cenią sobie praktyczne rozwiązania, mogą postawić przede wszystkim na zioła – w sezonie wydzielają one piękny zapach i efektownie prezentują się na balkonie, zaś po sezonie mogą posłużyć nam w kuchni. Tymczasem ci, którzy chcieliby posadzić coś na balkonie, a jednocześnie odseparować się od sąsiadów, mogą wybrać ściankę z bukszpanu bądź z tui. Dzięki temu uda im się połączyć przyjemne z pożytecznym.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295