fbpx
Menu
2021-11-04

Rozkład mieszkania. Jak czytać plany lokali?

Zwiększony popyt na mieszkania spowodował trzykrotny wzrost rozpoczętych inwestycji deweloperskich w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to efekt zeszłorocznej stagnacji w budownictwie, spowodowanej pandemią oraz odczuwalnego od wielu lat deficytu lokali mieszkalnych. W dużych miastach oferty nowych mieszkań znikają zanim deweloper zdąży umieścić ofertę na rynku. Wzrost cen o prawie 8% w skali roku mieszkań z rynku wtórnego świadczy o tym, że w tym obszarze handel „czterema ścianami” także ma się bardzo dobrze.

 

Drugą rzeczą na której skupia się wzrok podczas przeglądania ofert sprzedaży -pierwszą jest oczywiście cena – jest plan mieszkania oraz wizualizacja z zewnątrz. O ile zdjęcie naszego przyszłego mieszkania od frontu, kolor elewacji, rozmieszczenie balkonów czy zagospodarowanie terenu wokoło budynku to jasny przekaz, o tyle rzut pełen linii ciągłych i przerywanych, kropek, kresek, liczb i strzałek może wprawić nas w lekką konsternację. Aby wymarzone mieszkanie nie stało się dla nas koszmarem, należy przed zakupem dokładnie przestudiować plan i orientować się choć trochę w kwestii podstawowych elementów architektonicznych rozmieszone na planie.

 

Sprzedażowy a architektoniczny plan mieszkania

Te dwa typy planów znacząco się od siebie różnią. Plan sprzedażowy jest mniej dokładny i oprócz wielości pomieszczeń w m2 oraz zaznaczonych drzwi, okien, ścian nośnych i działowych, nie dowiemy się z niego nic więcej. Zazwyczaj pomieszczenia są już wstępnie zaaranżowane, aby przybliżyć potencjalnemu kupującemu możliwy ustawienie . Plan architektoniczny lokali pokazuje szczegółowo wymiary każdego pomieszczenia, grubość ścian, piony instalacyjne, rozmieszczenie elementów nośnych i znak stron świata. Te wszystkie informacje są niezbędne do funkcjonalnego i wygodnego zaprojektowania wymarzonego wnętrza.

 

Podstawowe symbole na planie

Ściany nośne oraz słupy konstrukcyjne są oznaczone na planie grubszą kreską zapełnioną ukośnymi liniami. Tych elementów nie wolno wyburzać. Należy wziąć to pod uwagę przy aranżowaniu przestrzeni wewnątrz. Ściany działowe (od 8 do 16 cm) oznaczone są cieńszą ciągłą kreską. Można je dowolnie przesuwać bądź z nich zrezygnować aranżując wnętrze według własnego zamysłu.

 

Plan mieszkania a ekspozycja na słońce
Podczas wyboru mieszkania z kilku dostępnych na jednym planie należy wziąć pod uwagę ważny aspekt jakim jest ekspozycja na światło słoneczne. Rozmieszczenie pomieszczeń w danym lokalu w oparciu o ilość słońca w ciągu dnia jest ważne z punktu widzenia naszego zegara dziennego. Ekspozycję mieszkania zaznacza się przy pomocy symbolu przypominającego kompas wskazujący północ (N):

 

 • sypialnia – powinna być umieszczona od strony wschodniej (wschodnio-południowej) aby wchodzące słońce naturalnie pomagało nam się obudzić i nie nagrzewało nadmiernie pomieszczenia.
 • pokój dzienny – najdogodniejsza jest ekspozycja południowa i zachodnia – dobre doświetlenie i nagrzanie w trakcie dnia.
 • kuchnia – ekspozycja północna lub północno – wschodnia ogranicza dodatkowe nagrzewanie.

 

Szyby wentylacyjne i piony kanalizacyjne

Obudowy pionów czyli szachty na planach są opisane przekreślonym kółkiem lub kwadratem. Są one szczególnie ważne z punktu widzenia rozkładu pomieszczeń, ponieważ decydują o umiejscowieniu armatury łazienkowej czy okapu w kuchni.

 

Okna, drzwi i schody

Na planie architektonicznym zawsze wyszczególnia się położenie wszystkich okien i drzwi wraz z ich wysokością, szerokością i kierunkiem otwierania. W przypadku otworów okiennych podaje się także wysokość parapetu. Zazwyczaj drzwi wejściowe mają wymiary 200cm x 90cm, natomiast wewnętrzne są o 10 cm węższe. Jeśli na planie występują schody to są opisane poziomymi kreskami z zaznaczeniem kierunku biegu przy pomocy strzałki w połowie szerokości.

 

Dodatkowe oznaczenia

Nie zawsze deweloper w czytelny sposób zaznaczy powierzchnie nieużytkową czyli taką, której wysokość nie przekracza 1,9 m. Najczęściej na planie będzie miała postać równoległych linii lub innych szrafowań bezpośrednio przy ścianie nośnej. Aranżację mieszkania ograniczy także obecność liczników oraz osprzętów elektrycznych np. domofonu. Jeśli nie ma ich na planie warto dopytać o nie dewelopera.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295