fbpx
Menu
2021-07-27

Ruszyły zgłoszenia do prestiżowej Nagrody Jana Baptysty Quadro

Już można nominować najlepsze obiekty architektoniczne zbudowane w Poznaniu w 2020 roku do prestiżowej Nagrody Jana Baptysty Quadro, która zostanie przyznana już po raz dwudziesty trzeci. Laureata konkursu wybierze jury złożone m.in. z przedstawicieli władz miejskich oraz poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

 

Inicjatorem Nagrody Jana Baptysty Quadro jest UWI Inwestycje S.A., jeden z najstarszych poznańskich deweloperów również zaangażowany w działalność na rzecz miasta. To właśnie dzięki m.in. jej staraniom możemy oglądać rzeźbę Jana Baptysty Quadro na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt.

 

Kiedy w 1999 roku zainicjowaliśmy Nagrodę Quadro, chcieliśmy by na lata wpisała się w miejską tradycję święta architektury Poznania. Uśmiechem losu jest fakt, że nasz najnowszy projekt: Malta Wołkowyska powstaje w sąsiedztwie zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim, który jest laureatem pierwszej edycji nagrody Quadro. Bardzo bym chciała, żeby nagradzane obiekty zawierały w sobie jak najwięcej rozwiązań ekologicznych. To jedno z istotnych wyzwań, przed jakimi stoi dzisiejsza miejska architektura i urbanistyka – przekonuje Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje S.A.

 

 

Jak zgłosić swoją propozycję?

 

Do konkursu zgłosić można wszystkie obiekty architektoniczne bez względu na skalę oraz rodzaj. Mogą być to m.in. domy jednorodzinne, osiedla, skwery, place i parki. Liczy się każdy obiekt, który wzbogaca przestrzeń Poznania. Swoje propozycje do Nagrody Quadro może zgłosić każdy: mieszkańcy, architekci czy inwestorzy. Warunkiem zgłoszenia obiektu jest jego oddanie do użytku w 2020 roku oraz lokalizacja w granicach Poznania.

 

Prawidłowe zgłoszenie powinno zawierać m.in. nazwę obiektu, jego adres, nazwiska autorów projektu, nazwę inwestora, a także krótki opis inwestycji (z datą jej oddania do użytku) i zdjęcia. Zgłoszenia do Nagrody Quadro są przyjmowane na stronie internetowej: www.poznan.sarp.org.pl (zakładka “Konkursy”). Propozycje można nadsyłać także pocztą elektroniczną na adres poznan@sarp.org.pl lub dostarczyć osobiście do siedziby poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (Stary Rynek 56). Termin zgłoszeń do konkursu upływa 15 września. Przy załączanych zdjęciach należy podać ich autora.

 

 

Piękna tradycja

 

Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska architekta Jana Baptysty Quadro, który właśnie w stolicy Wielkopolski realizował swoje najwybitniejsze projekty. Pochodzący z Włoch mistrz jest odpowiedzialny m.in. za przebudowę ratusza, którą rozpoczęto w 1550 roku. Nagroda jest przyznawana od 1999 roku autorowi lub zespołowi autorów za zrealizowany na terenie Poznania (w roku poprzedzającym przyznanie nagrody), projekt architektoniczny, uznany za najlepszy spośród zgłoszonych do konkursu. Wyjątkiem jest pierwsza nagroda, bowiem przyznana została w 1999 roku za projekt zrealizowany 9 lat wcześniej. W ubiegłym roku nagrodzono studio CDF Architekci za projekt kamienicy „Żelazko” przy ul. Ogrodowej 19.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295