fbpx
Menu
2020-10-22

Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą zielony dach!

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się zielone dachy. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy domów wielorodzinnych mogą nie tylko obcować z naturą, ale uzyskują również inne korzyści. Co zatem jeszcze można zyskać, mając zielony dach? Czy warto się nim w ogóle zainteresować?

 

Magazynowanie deszczówki

Zielony dach stanowi doskonały sposób na zbieranie wody deszczowej. Jest ona bowiem buforowana w warstwie roślinnej, podłożu, a także warstwie drenującej. Dzięki temu opóźnia się proces odprowadzania wody do kanalizacji. Ponadto zostaje ona w naturalny sposób oczyszczona. Zielony dach przyczynia się także do stabilizacji poziomu wód gruntowych, jak również do zapobiegania przeciążeniom sieci kanalizacyjnej.

 

Oczyszczanie powietrza

Nie od dzisiaj wiadomo, że rośliny mają zdolność oczyszczania powietrza. Filtrują one również pyły, które znajdują się w powietrzu, a ponadto zamieniają dwutlenek węgla na tlen. Zatem zielony dach może znacząco poprawić jakość powietrza dla mieszkańców budynku, na którym się znajduje. A przecież każdy chciałby oddychać powietrzem wolnym od smogu.

 

Zmiana temperatury

Zielony dach przyczynia się również do obniżenia temperatury otoczenia. Rośliny bowiem pochłaniają światło słoneczne, które wykorzystują w procesie fotosyntezy. Dzięki nim możliwe jest więc stworzenie chłodniejszego mikroklimatu, który docenią wszyscy podczas letnich upałów. Przekłada się to również na korzyści finansowe, ponieważ klimatyzacja może pracować mniej intensywnie. Eksperci wskazują, że zielony dach jest w stanie obniżyć temperaturę w warunkach miejskich nawet o 3 stopnie Celsjusza.

 

Mniejszy hałas

Rozwiązanie, jakim jest zielony dach, stanowi warstwę izolacyjną dla dźwięków pochodzących z otoczenia. Przede wszystkim, pochłania on hałas, a więc tworzy zdecydowanie cichsze otoczenie wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

 

Większa trwałość pokrycia dachowego

Rośliny na dachu zapewniają ochronę pokrycia przed wpływem czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj o zmiany temperatury, słońce, deszcz i wiatr. Dzięki temu trwałość dachu wydłuża się nawet trzykrotnie, co też przekłada się na wymierne korzyści finansowe.

 

Warstwa ognioodporna

Zielony dach stanowi także warstwę ognioodporną. Rośliny zawierają dodatkowo duże stężenie wilgoci. Dzięki zielonemu dachowi budynek uzyskuje dodatkową ochronę na wypadek pożaru. To naturalna warstwa ognioodporna.

 

Wzrost wydajności pracy paneli słonecznych

Coraz więcej osób inwestuje w panele słoneczne. Umożliwiają one bowiem znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Zielony dach przyczyna się do zmniejszenia temperatury w swoim otoczeniu. Z kolei ogniwa fotowoltaiczne pracują wydajniej w nieco chłodniejszych warunkach niż letnie upały.

 

Wzrost wartości budynku

Każdy budynek ma swoją wartość rynkową. Jest ona uzależniona od wielu czynników, wśród których można wymienić chociażby położenie nieruchomości, jej stan techniczny, a także powierzchnię. Zielony dach jest kolejnym elementem zwiększającym wartość budynku nie tylko ze względu na wskazane powyżej korzyści wynikające z jego posiadania. Jego właściciel pokazuje, że nie bez znaczenia są dla niego kwestie związane z ochroną środowiska.

 

Zielone dachy to coraz częstszy widok w Polsce. Bardzo wiele osób postanowiło zainwestować w rozwiązanie, które przynosi liczne korzyści, nie tylko natury finansowej. Ponadto zielony dach to również znak, że jego właściciel przykłada dużą wagę do ochrony klimatu, szczególnie gdy zainwestował także w instalację fotowoltaiczną. A bycie eko jest dziś w modzie.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295