fbpx
Menu
2021-10-29

Usytuowanie mieszkania względem stron świata

Wiele elementów wpływa na komfort związany z użytkowaniem mieszkania. Jednym z najczęściej bagatelizowanych elementów jest orientacja pomieszczeń względem stron świata. Jest to jednak niewybaczalny błąd, który ma wpływ na zasadnicze znaczenie warunków termicznych we wnętrzach. Kupując własne mieszkanie lub budując dom, nie zwracajmy zatem uwagi wyłącznie na położenie, cenę, ogólny układ funkcjonowania oraz standard. Bardzo często wybieramy bowiem „mieszkanie marzeń”, które w następstwie okazuje się być nie tym, czego oczekiwaliśmy. Wszystko z względu na niewłaściwy dobór pomieszczeń względem stron świata.

 

Pomieszczenia w mieszkaniu a strony świata

Odpowiednie dopasowanie stron świata do pomieszczeń w mieszkaniu wpływa nie tylko na temperaturę, która się w nim utrzymuje. Ma to wpływ także na rachunki, stopień doświetlenia wnętrz światłem dziennym, a także ogólną funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Optymalne dopasowanie stron świata do pomieszczeń pozwala również uregulować poziom wilgotności w całym mieszkaniu oraz zachować zdrowy mikroklimat. Przekłada się to zatem na codzienne samopoczucie mieszkańców. Wiele osób popełniając błąd dotyczący świata stron w swoim mieszkaniu decyduje się wówczas na kosztowne oraz kłopotliwe przebudowy, przesuwanie ścianek działowych lub zmiany funkcji pomieszczeń – o ile istnieje w ogóle taka możliwość. 

 

Pomieszczenia od południa i południowego zachodu – dla strefy dziennej

Południowa oraz południowo-zachodnia strona świata to doskonałe ulokowanie pomieszczeń dziennych – salonu, pokoju dziecka, czy gabinetu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu, słońce będzie naszym towarzyszem przez cały dzień, zapewniając jednocześnie ciepło oraz przyjemną atmosferę.

 

Naturalne światło przyda się także podczas tworzenia różnego rodzaju prac, czy projektów. W takich pomieszczeniach doskonale odnajdą się także rośliny doniczkowe – szczególnie te lubiące słońce. Ulokowanie całego mieszkania od tej strony świata sprzyja również oszczędnościom za ogrzewanie oraz prąd.

 

Minusem może być natomiast nadmierne nagrzanie pomieszczeń w ciepłym lecie. 

 

Północ – dla strefy gospodarczej

Północ jest doskonałym kierunkiem świata przeznaczonym dla strefy gospodarczej, np. spiżarni, garderoby, czy w przypadku domów jednorodzinnych – garażu. Od tej strony może być także ulokowany hol oraz łazienka. We wszystkich tych wnętrzach nie ma bowiem potrzebny nasłonecznienia.

 

Dużym minusem tej strony świata jest fakt, że praktycznie cały dzień będzie ciemno w pomieszczeniach, których okna wychodzą na nią. Od północy należy zatem wybierać takie pomieszczenia, w których nie spędzamy dużo czasu – mogłoby to bowiem negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz generować wysokie rachunki za prąd. 

 

Sypialnia, czyli pomieszczenie od wschodu

Wschód jest natomiast doskonałym miejscem na ulokowanie sypialni. Dzięki temu, do pomieszczenia będzie wpadać z rana dużo słońca – będzie to nasz naturalny budzik, który od razu wprawi nas w lepszy nastrój. Jednocześnie, w ciągu dnia, kiedy nie ma nas w sypialni, nasłonecznienie nie jest potrzebne.

 

Co więcej, sypialnia ulokowana od północnej strony świata nie będzie także nagrzewać się w letnie miesiące, co przełoży się na lepszy sen w nocy.

 

Pamiętajmy, że w pomieszczeniach z oknami od północy nie warto jednak urządzać sypialni dla dzieci. Ta w ciągu dnia pełni bowiem funkcję pokoju, a dzieci mogą odczuć brak naturalnego światła w godzinach popołudniowych.

 

Zachód – kuchnia oraz pokój dla dzieci

Okna umieszczone po stronie zachodniej sprawdzą się przede wszystkim w kuchni. Zachodnie światło nie nagrzeje nadmiernie kuchni, a co za tym idzie, nie spowoduje szybszego psucia się żywności. Jednocześnie, w pomieszczeniu nadal będzie występować optymalne oświetlenie. To samo tyczy się pokojów dla dzieci.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295