fbpx
Menu
2021-10-18

Znamy laureata 23. edycji Nagrody Quadro

Dziś podczas uroczystej gali prezydent Jacek Jaśkowiak wręczył statuetkę J. B. Quadro zwycięskiej pracowni Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla „Nowy Strzeszyn”. Zdaniem jurorów koncepcja pozwoliła na powstanie miejsca, w którym człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii. W tym roku zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je: PL.architekci za “Dom Rozcięty” oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych “Trójpole”. Laureatów poznaliśmy w poniedziałek, 18 października, a wydarzenie odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Odpowiedzialnie i ekologicznie

 

Autorem zwycięskiego projektu jest Szymon Januszewski z zespołem z Pracowni Insomia. „Nowy Strzeszyn” etap 1B, zlokalizowany przy ul. W. Różańskiego jest kontynuacją budowy osiedla mieszkaniowego na poznańskim Strzeszynie. W jego ramach powstało 18 lokali w bliźniaczej zabudowie jednorodzinnej.
– Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. “Nowy Strzeszyn”, który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak.
– Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową – czytamy w uzasadnieniu Jury. – W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów.

W tym roku przyznano także dwa wyróżnienia. W opinii jurorów “Dom Rozcięty”, autorstwa pracowni PL.architekci, umiejętnie wpasował się w otaczającą go zabudowę.
– Odpowiednie proporcje, konsekwencja jednorodnych rozwiązań, a jednocześnie doskonałe operowanie materią sprawiają, że budynek wraz z poznaniem zyskuje, coraz bardziej intryguje i zapada w pamięć. Dbałość o każdy detal otoczenia i delikatne wygrodzenie domu od ulicy zasługuje na duże wyróżnienie – podkreślają członkowie jury.

Kolejnym wyróżnionym jest pracownia Ultra Architects za projekt budynków mieszkalnych “Trójpole” zlokalizowanych na poznańskich Winiarach.

– Ten niewielki zespół budynków mieszkalnych położony poza centrum Poznania pokazuje potencjał synergii architektury i natury. Projektant pozbawiony tradycyjnych środków kształtowania architektury: wyrafinowanej funkcji, eksponowanej lokalizacji, budżetu, mając do dyspozycji najprostsze materiały i rozwiązania w swojej wypowiedzi odnosi się do bardzo uniwersalnej wartości, jaką jest środowisko naturalne i zieleń w środowisku życia człowieka. To projekt, który w modelowy sposób pokazuje, jak kształtować formę niedrogich, utylitarnych osiedli mieszkaniowych, tworząc dobre i estetyczne środowiska do życia – uzasadniają wyróżnienie jurorzy.

Nagrodę w konkursie przyznało jury, któremu przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą także m.in. przedstawiciele Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

Działamy na rzecz miasta

 

Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.
UWI Inwestycje S.A. pełni rolę Inicjatora Nagrody. Jako jeden z najstarszych poznańskich inwestorów jest również zaangażowana w działalność na rzecz miasta. To właśnie dzięki staraniom UWI możemy oglądać rzeźbę Jana Baptysty Quadro na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt.
– Jesteśmy związani z Poznaniem zarówno naszymi inwestycjami, jak i sercem, dlatego chcemy promować poznańską architekturę oraz jej twórców. Nagroda Quadro nie tylko wyróżnia najlepsze projekty i pracownie, ale także wyznacza trendy i standardy dla kolejnych inwestycji. W tegorocznej edycji szczególnie zauważalna była tendencja do tworzenia projektów, które zapewniają poznaniakom przyjazne środowisko życia, również ze względu na obecność zieleni – zaznacza Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje S.A.

 

 

Osiedle „Nowy Strzeszyn”

 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295