fbpx
Menu
2018-07-23

7 sposobów na ochłodzenie mieszkania w trakcie upałów

Latem towarzyszą nam wysokie temperatury, przez co w mieszkaniach robi się gorąco i duszno. Choć dla wielu jest to ulubiona pora roku, taka pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu i może powodować pewnego rodzaju dyskomfort. Co zrobić, gdy w mieszkaniu nie ma czym oddychać w wyniku panujących upałów? Poznajcie 7 sprawdzonych sposobów na ochłodzenie mieszkania.

1. Zadbaj o zacienienie mieszkania

Aby ograniczać nagrzewanie się powietrza w mieszkaniu należy zminimalizować docieranie promieni słonecznych do jego wnętrza. W tym celu warto zaopatrzyć się w rolety – zewnętrzne lub wewnętrzne, żaluzje lub po prostu zasłony w jasnym kolorze. Wybierz takie, które będą pochłaniały lub odbijały promieniowanie słoneczne. Zasłaniając okna sprawisz, że mieszkanie będzie zacienione i nie będziesz czuć się w nim jak w rozgrzanym piekarniku.

2. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu

Najłatwiejszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest otwarcie okna, aby powietrze wprawić w ruch. Należy pamiętać, że jest to dobra metoda, gdy na zewnątrz jest wietrznie lub trochę chłodniej. Szczególnie zaleca się wietrzenie mieszkania nocą – wówczas temperatura spada, więc łatwo można ochłodzić mieszkanie. Wczesnym rankiem zamknij wszystkie okna, zasłoń je i ciesz się przyjemnym chłodem. Ważne, aby unikać przeciągów, bo przez nie łatwo nabawić się chociażby przeziębienia.

wietrzenie mieszkania latem

3. Zainwestuj w wiatrak

Gdy żar leje się z nieba, nikt nie ma ochoty wychodzić na zewnątrz. Problem w tym, że w mieszkaniu również będzie robiło się coraz bardziej nieprzyjemnie. Z pomocą przychodzi wiatrak, który jest najpopularniejszym sposobem na cyrkulację powietrza latem. Warto zakupić go jeszcze przed sezonem letnim, ponieważ wraz z pierwszymi upałami znikają one ze sklepowych półek w cenach kilkakrotnie wyższych niż zwykle. Trzeba pamiętać o tym, aby nie stawiać go blisko siebie, bo chłodny powiew może wywołać bóle głowy czy ucha, podobnie jak klimatyzacja.

4. Spróbuj domowej klimatyzacja z pomocą wiatraka

Czy da się uzyskać efekt przyjemnego chłodzenia w domowych warunkach bez profesjonalnego klimatyzatora? Oczywiście – to właśnie posiadacze wiatraków mogą stworzyć swoją małą, prowizoryczną klimatyzacją. Wystarczy nalać wodę do plastikowych butelek, zamrozić ją, a następnie rozstawić butelki przed wiatrakiem, by można cieszyć się chłodnym powiewem.

5. Nawilżaj powietrze

Ulgę podczas wysokich temperatur powietrza przyniesie także nawilżenie powietrza. Można skorzystać z gotowych nawilżaczy dostępnych w sklepach lub wykorzystać domowe sposoby. Wystarczy przy otwartym oknie postawić miskę z zimną wodą i dodać do niej orzeźwiające olejki, np. olejek cytrynowy, którego zapach rozniesie się po całym mieszkaniu. Można również porozwieszać mokre ręczniki czy prześcieradła, które będą oddawały swój chłód i jednocześnie nawilżały powietrze.

6. Ogranicz korzystanie ze sprzętu elektronicznego

Każde włączone urządzenie wydziela ciepło, więc jeśli w mieszkaniu korzysta się jednocześnie z piekarnika, telewizora, komputera i żelazka, to temperatura może podnieść się o kilka stopni. Unikając takich sytuacji można zaoszczędzić sobie wyższej temperatury i ograniczyć zużywanie energii. W upalne dni warto ograniczyć też gotowanie do minimum.

rośliny doniczkowe w mieszkaniu

7. Nie zapominaj o zbawiennym działaniu roślin

Warto posiadać kwiaty i rośliny w mieszkaniu nie tylko ze względów estetycznych. Jedną z ich ważnych cech jest zwiększenie wilgotności powietrza – rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają parę wodną nawilżając tym samym powietrze. Im cieplej i bardziej sucho w pomieszczeniu, tym intensywniej roślina potrafi je nawilżyć. Oprócz tego rośliny doniczkowe skutecznie oczyszczają powietrze i usuwają z niego toksyny, a co za tym idzie pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników.

Zbyt wysokie temperatury bywają uciążliwe, jednak korzystając z wyżej opisanych trików można znieść je trochę lepiej. Gdy jednak upał pokona wszystkie sposoby, proponujemy wyjazd nad wodę i relaks w zacienionym miejscu na świeżym powietrzu. Po powrocie do mieszkania na pewno będzie w nim chłodniej.

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295