fbpx
Menu
2021-01-08

Jak urządzić wnętrze domu sprzyjające pracy i nauce?

W dobie pandemii obowiązki takie jak praca czy nauka często przenosimy do domu. Z jednej strony stwarza to wiele możliwości. Rzeczywistość jednak nie zawsze okazuje się taka prosta. Zwłaszcza gdy wszyscy domownicy uczą się lub pracują zdalnie. Jak dostosować wnętrze swojego domu, aby stworzyć komfortowe warunki do pracy?

 

Przestrzeń w domu, a skupienie – jak dobrze zaaranżować wnętrze?

Głównym problemem pracy i nauki w domu jest fakt, iż ta przestrzeń kojarzy nam się z wypoczynkiem i relaksem. Z tego powodu mamy kłopoty ze skupieniem – łatwo się rozpraszamy i nie możemy znaleźć motywacji. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednia aranżacja wnętrza. Powinniśmy w miarę możliwości podzielić przestrzeń w domu na strefy wypoczynku i pracy. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku, kiedy mamy małe dzieci, które uczą się zdalnie.

 

Najmłodsi mają dużo większy kłopot ze skupianiem uwagi niż dorośli. W związku z tym powinniśmy wyznaczyć w pokoju naszej pociechy miejsce na relaks i na naukę. Bardzo ważne jest również stworzenie odpowiednich warunków. Musimy zadbać o dużą ilość miejsca na biurku i wokół niego. Nasza latorośl musi mieć możliwość położenia laptopa lub tabletu w jednym miejscu i swobodnego wykonywania poleceń nauczyciela – robienia notatek itp.

 

Z drugiej strony musimy dawać swojemu dziecku dobry przykład. Kiedy pokażemy, że podczas pracy skupiamy się na niej i podchodzimy do tej kwestii poważnie – dziecko będzie robić to samo. Najmłodsi mają bowiem w zwyczaju naśladowanie zachowań, które obserwują w otoczeniu – zwłaszcza zachowań swoich rodziców.

 

Odpowiednie oświetlenie i pozbycie się rozpraszaczy – klucz do efektywnej pracy i nauki

Bardzo ważną kwestią podczas pracy i nauki w domu jest oświetlenie. Bezpośrednio wpływa ono na stopień zmęczenia wzroku – co przekłada się również na zdolność do skupiania uwagi. W miarę możliwości powinniśmy umieścić biurko w pobliżu okna, ponieważ najlepsze dla naszych oczu jest światło naturalne. Zimą jednak słońce zachodzi bardzo szybko – w związku z czym jesteśmy często skazani na pracę przy oświetleniu sztucznym. Najlepiej wybrać barwę światła najbardziej zbliżoną do tej naturalnej – czyli białą. Warto rozważyć również umieszczenie dodatkowego źródła światła w pobliżu biurka – zwłaszcza w przypadku dużych pomieszczeń.

 

Jeśli zależy nam na efektywnej pracy koniecznie pozbądźmy się rozpraszaczy z otoczenia. Mogą być nimi np. włączony telewizor, radio czy klatka, w której chomik spaceruje w kole. Postarajmy się ustawić tego typu przedmioty w takich miejscach, aby podczas pracy były poza zasięgiem naszego wzroku. Dzięki temu nie będziemy ryzykować, że coś przykuje naszą uwagę podczas pracy i „stracimy wątek” podczas pisania raportu czy maila do klienta.

 

Zadbaj o swoje zdrowie – odpowiednia pozycja podczas pracy

Siłą rzeczy, kiedy pracujemy lub uczymy się zdalnie, dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. W związku z tym koniecznie dopasujmy fotel, wysokość biurka i monitora do medycznych zaleceń. W przeciwnym razie bowiem będziemy zmuszeni do przerwania pracy po godzinie lub dwóch. Warto również zastanowić się nad zaaranżowaniem specjalnej strefy dla aktywności w domu. Może to być dosłownie skrawek wolnej przestrzeni, w której będziemy mogli szybko się rozciągnąć lub zrobić kilka pajacyków podczas przerwy.

 

Dzięki temu pobudzimy swoje krążenie i będziemy w stanie lepiej skupić się na pracy. Aktywność fizyczna jest również kluczowa dla samopoczucia i mobilizacji – zwłaszcza kiedy większość naszego czasu spędzamy w domu.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295