fbpx
Menu
2021-01-14

Mieszkanie idealne dla singla

Zakup pierwszego, własnego mieszkania to decyzja bardzo odpowiedzialna, wymagająca rozważenia wszelkich okoliczności. Taki krok zwykle kojarzymy z młodymi małżeństwami, które znalazły się u progu budowania rodziny. Jednakże coraz częściej o własnym „M” myślą także single. Wynika to z obecnego stylu życia (migracje), a także poprawiającego się statusu materialnego młodych ludzi, którzy zaczęli nieźle zarabiać, co pozwala im np. realnie myśleć o kredycie hipotecznym. Oprócz komfortu i niezależności jaką daje posiadanie własnego lokum, single traktują mieszkanie również jako dobrą inwestycję na przyszłość.

 

Singiel kupuje mieszkanie. Co powinien wziąć pod uwagę?

Kupując mieszkanie single będą się oczywiście kierować osobistymi preferencjami czy też planami życiowymi. Istnieją jednak obiektywne kryteria, które powinni wziąć pod uwagę. Po pierwsze należy naprawdę rzetelne przeanalizować swoje możliwości finansowe i wybrać adekwatną ofertę mieszkaniową, na którą realnie nas stać. W większości przypadków zakup mieszkania związany będzie z koniecznością zaciągnięcia kredytu bankowego. Dlatego też trzeba dokładnie sprawdzić propozycje, najlepiej kilku banków. Chodzi m.in. o liczbę i rodzaj zabezpieczeń, czy też wysokość wkładu własnego. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie przez singla jego budżetu przeznaczonego na mieszkanie. Kolejnym kryterium jest atrakcyjność nieruchomości i jej przyszłościowy potencjał – możliwość sprzedaży lub wynajmu. Stąd też kilka wskazówek, jakich mieszkań raczej unikać. Zacznijmy od wielkość lokalu mieszkalnego – mieszkania zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże nie cieszą się popularnością rynkową (natomiast duży popyt panuje np. na mieszkania dwupokojowe). Istotny jest również układ mieszkania, a także dostępność światła dziennego. Nie należy kupować mieszkań zabudowanych nietypowo, z wnękami ograniczającymi przestrzeń oraz ciemnych, w których zapewnienie odpowiedniego oświetlenia będzie sprawą kłopotliwą. To detale, które będą negatywnie rzutować na szanse sprzedaży czy też wynajmu mieszkania.

 

Idealne lokum dla singla.

Na początek kilka słów o lokalizacji. Im atrakcyjniejsza, tym oczywiście lepiej. Jest to przecież inwestycja na przyszłość. Single to zazwyczaj osoby prowadzące aktywny tryb życia, realizujące się zawodowo oraz towarzysko. Stąd też ważna jest dostępność centrów handlowo-usługowych, placówek kulturalnych oraz ciągów komunikacyjnych. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie koniecznie musi znajdować się ściśle w obrębie aglomeracji. Oddalone od centrum może być atrakcyjniejsze cenowo, a rozwijająca się komunikacja załatwia problem mobilności. Ponadto mieszkanie poza ścisłym centrum należy do najnowszych trendów na rynku nieruchomości, co korzystnie rokuje na wzrost wartości takiego lokum.

 

Kawalerka dla singla.

Pierwszą, naturalną opcją mieszkania dla singla jest oczywiście kawalerka. Zazwyczaj będzie to lokal o metrażu 25-35 m². Kawalerka to pokój z kuchnią lub też apartament typu „studio”, gdzie salon połączony jest z aneksem kuchennym. Jest to rozwiązanie zarazem bardzo praktyczne, jak i atrakcyjne wizualnie (salon będzie sprawiał wrażenie większego). Idealne dla singli, którzy jadają „na mieście” i nie potrzebują przestronnej kuchni. Sprzyja to także spotkaniom towarzyskim (np. modne obecnie, wspólne gotowanie z gośćmi). W kawalerce istotną kwestią jest odpowiednia aranżacja powierzchni użytkowej – wydzielenie przestrzeni do pracy oraz przestrzeni do wypoczynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku singli pracujących w domu. Generalnie kawalerka to opcja dla singli, którzy mieszkają samotnie, spędzają dużo czasu i stołują się poza domem.

 

Singiel myśli przyszłościowo.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku singli, którzy w takiej czy innej perspektywie planują założenie rodziny lub zamieszkanie z partnerem. Osoba taka, z oczywistych względów, powinna pokusić się o zakup, choćby niewielkiego, ale dwupokojowego mieszkania. Jako, że zwykle cena za metr kwadratowy spada wraz ze zwiększeniem metrażu, dwupokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 35-40m² może stanowić realną alternatywę dla kawalerki. Do czasu wprowadzenia się współmałżonka/partnera, dodatkowy pokój może być strefą relaksu i wypoczynku, bądź też pełnić funkcję gabinetu. Jeżeli singiel zakłada szybkie posiadanie potomstwa, lokalizacja mieszkania powinna uwzględniać dostępność przedszkola, placu zabaw, czy też przychodni.

 

Podsumowując – bycie singlem to zazwyczaj stan przejściowy, a pierwsze własne mieszkanie nie jest miejscem docelowym. Dlatego też decyzja o zakupie mieszkania powinna zakładać, że jest to raczej inwestycja na przyszłość niż ostateczna przystań.

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295