fbpx
Menu
2020-12-08

Wanna czy prysznic – którą opcję wybrać do nowego mieszkania?

Urządzanie nowego mieszkania jest sporym wyzwaniem organizacyjnym i wiąże się z dokonywaniem wielu wyborów. Samodzielne projektowanie pomieszczeń daje dużo satysfakcji, ale nierzadko wiąże się także z różnymi dylematami. Po zakupie nowego lokum, sporo osób zastanawia się np. nad tym czy w łazience powinna znaleźć się wanna, czy prysznic. Decyzja dotycząca tej kwestii nie jest łatwa, stąd też warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

 

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Wybór wyposażenia do łazienki często jest zależny nie tylko od upodobań właścicieli, ale również od metrażu samego pomieszczenia. Niektóre łazienki są tak małe, że zwyczajnie nie pozwalają spełnić marzeń o posiadaniu dużej, klasycznej wanny. Na małych powierzchniach znacznie lepiej sprawdza się bowiem prysznic, który zajmuje mniej miejsca. Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju kabin prysznicowych, które niekiedy mogą być nawet namiastką wanny. Są to modele z głębokim brodzikiem, które pozwalają na to aby spokojnie usiąść w trakcie kąpieli, co jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci, czy osób starszych. W nowoczesnych łazienkach, często montuje się jednak prysznice bez brodzika, które wpisują się w wiele modnych aranżacji. Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy wanną a prysznicem, wiele osób zwraca także uwagę na  kwestie finansowe. Codzienne korzystanie z prysznica zazwyczaj wiąże się bowiem z mniejszym zużyciem wody, niż korzystanie z wanny. Prysznic może więc generować oszczędności. Nie jest to jednak regułą, gdyż ilość zużytej wody, zależy od długości kąpieli. Wybierając wannę, bądź prysznic trzeba więc uwzględnić wiele różnych czynników. 

 

Prysznic i wanna w dużej łazience 

Właściciele mieszkań, w których łazienki mają dużą powierzchnię, mogą pozwolić sobie na komfort posiadania zarówno wanny, jak i prysznica. W tym przypadku z reguły nie trzeba dokonywać żadnego wyboru, a jedynie sensownie przemyśleć rozmieszczenie obiektów w łazience. Rozwiązań, które można zastosować na dużym metrażu jest naprawdę wiele. Niektórzy decydują się na zakup wanny wolnostojącej, która jest dość praktyczna, a przy tym efektowna. Inni wolą natomiast wanny w tzw. zabudowie, które można dopasować do koloru płytek i ogólnego wyglądu pomieszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest również zakup dużej np. dwuosobowej wanny z hydromasażem. Takie urządzenie pozwoli stworzyć w łazience domowe spa, które szybko stanie się ulubionym miejscem wszystkich domowników. W dużych łazienkach dobrze sprawdzają się również przeszklone kabiny prysznicowe, które najlepiej wyglądają w aranżacji bez brodzika. W łazience, w której znajduje się również wanna można z niego śmiało zrezygnować, a przy tym nadać pomieszczeniu walorów estetycznych. Ostatnio bardzo modne są np. prysznice w wersji walk-in.

 

Wanna w małej łazience – czy to dobry pomysł?

Mimo, że większość architektów jest zdania, że w małych łazienkach najlepiej sprawdzają się prysznice, to nie ma rzeczy niemożliwych. Obecnie producenci wanien dostosowują swoje produkty do oczekiwań klientów, dzięki czemu w sklepach można znaleźć zgrabne modele, które nadają się do niewielkich pomieszczeń. Na małym metrażu najlepiej sprawdzają się wanny narożne, które zajmują niewiele miejsca. Innym i równie dobrym rozwiązaniem są także wanny asymetryczne, które dzięki nietypowym kształtom wpasowują się nawet w najmniejsze łazienki. Wanna w małym pomieszczeniu może być więc całkiem dobrym pomysłem, pod warunkiem znalezienia odpowiedniego modelu i właściwego wkomponowania go w całość wnętrza. 

 

Wanna, czy prysznic – co jest lepszym rozwiązaniem? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy ona od wielu czynników. Łazienka, podobnie jak kuchnia jest pomieszczeniem, z którego korzysta się stosunkowo często, przez co powinna być ona przede wszystkim praktyczna. Przy projektowaniu łazienki, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko czynniki takie, jak metraż, ale przede wszystkim swoje własne preferencje. Osoby, które prowadzą szybki tryb życia i nie mają zbyt wiele czasu, z reguły bardziej chwalą sobie korzystanie z prysznica. Inni wolą zaś dłuższe kąpiele w wannie, które pozwalają na odprężenie. Wiele osób bierze także pod uwagę upodobania innych domowników, którzy niekiedy potrzebują pewnych udogodnień. Tak jest np. w przypadku dzieci, czy osób starszych, które czasami wymagają pomocy przy kąpieli. Dla jednych osób lepszym wyborem będzie więc prysznic, a dla drugich wanna. 

 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295