fbpx
Menu
2016-12-16

Jak obniżyć koszty ogrzewania w mieszkaniu?

Późna jesień i zima to czas, w którym koszt utrzymania mieszkania jest zdecydowanie najwyższy w ciągu roku – oczywiście za sprawą zwiększonych wydatków na ogrzewanie. Rachunków nie da się  niestety uniknąć, ale istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym nie będą one aż tak dotkliwe dla domowego budżetu.

Po pierwsze uszczelnianie

W nowoczesnych, świeżo oddanych do zamieszkania budynkach problem nieszczelnych drzwi i okien praktycznie nie istnieje, ale i tak warto profilaktycznie sprawdzić za pomocą dłoni, czy przez jakąś szczelinę nie wdziera się zimne powietrze. Może to wynikać chociażby z wady konstrukcyjnej, a w przypadku starszych mieszkań, na przykład kupionych na rynku wtórnym, również ze zużycia. Problem generuje nawet 30% straty ciepła, więc zdecydowanie warto temu zapobiec inwestując w nową uszczelkę.

Racjonalne wietrzenie 

Jeżeli ma się już pewność, że mieszkanie jest dobrze zabezpieczone przed mrozem, czas zastanowić się nad codziennymi nawykami warunkującymi koszt ogrzewania. Najbardziej problematycznym momentem w ciągu dnia jest z pewnością wietrzenie mieszkania, ale i na to są sprawdzone sposoby. Należy otworzyć okna tylko na kilka minut, ale za to na oścież. Dzięki temu świeże powietrze szybko napłynie całą falą, a to ciepłe, lżejsze, uniesie się do góry i nie zdąży całkowicie wylecieć na zewnątrz. W tym czasie kaloryfery powinny być zakręcone do zera. Dobrze jest obniżyć ich moc na niski poziom również na noc i w czasie nieobecności domowników.

Strategiczne podejście do kaloryfera

By grzejniki działały efektywnie, muszą przede wszystkim być w idealnym stanie technicznym. Jeżeli pomimo ustawienia wysokiej temperatury w pokoju jest chłodno, prawdopodobnie przyszedł czas na odpowietrzenie. Ważne również, żeby nic nie zasłaniało kaloryferów, ponieważ nawet zasłony przeszkadzają w cyrkulacji powietrza, które tym samym gromadzi się w jednym miejscu, zamiast być równomiernie rozprowadzane. Ciekawym pomysłem może się okazać również zamontowanie na ścianie za każdym grzejnikiem folii odbijającej ciepło w kierunku wnętrza pomieszczenie – można ją kupić w każdym sklepie budowlanym.

Dostosuj się do pory roku

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli wykorzystać system grzewczy do maksimum, co nie oznacza, że powinno się utrzymywać taką temperaturę, do jakiej przywykło się w cieplejszej połowie roku. Jeżeli przez dużą część dnia przebywa się w temperaturze powyżej 20-21°C, nagły kontakt z mroźnym powietrzem po wyjściu na zewnątrz może być dla organizmu bardzo przykrym szokiem i w najgorszym przypadku doprowadzić do przeziębienia. Dużo bezpieczniej i zdrowiej jest, gdy termometr wskazuje nieco niższą wartość, a domownicy noszą swetry, piją gorącą herbatę albo rozgrzewają się aktywnością fizyczną.

Obniżenie temperatury nawet o 1°C pozwala zaoszczędzić około 5% kosztów ogrzewania. Warto więc zadbać, by jak najlepiej wykorzystać wytworzone przez kaloryfery ciepło – dzięki temu płacenie rachunków nie będzie aż takie straszne 😉

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295