fbpx
Menu
2021-11-19

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Otwarta kuchnia staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wiele osób pragnie bowiem urządzić mieszkanie przyjemne dla oczu oraz funkcjonalne. Wbrew pozorom zadanie to nie jest proste – na rynku znajdziemy wiele różnorodnych rzeczy, o których coraz częściej nie mamy pojęcia. Połączenie kuchni z salonem ma swoje zalety, podobnie jak i kuchnia będąca osobnym pomieszczeniem. Czym warto kierować się, urządzając swoje wnętrze?

 

Podstawa każdego domu – odpowiednie wnętrze

Dobrze urządzone wnętrze to bardzo istotny element naszego życia codziennego. To właśnie dzięki odpowiedniej aranżacji poczujemy się we własnym domu naprawdę dobrze. Ponadto, wiele osób zapomina także, że wnętrze niesamowicie wpływa na nastrój domowników. Właśnie z tych powodów, kiedy decydujemy się na urządzenie pierwszego własnego wnętrza lub remont generalny warto zadbać, aby elementy wyposażenia, które wybieramy, były nie tylko najwyższej jakości, ale i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy także, aby nie podążać „na siłę” za modą. Może okazać się bowiem, że bardzo szybko przeminie ona, a nasze rzeczy nie będą do końca odpowiadać naszym typom. W swoich wnętrzach warto także zastosować różnego rodzaju techniki sprawiające, że pomieszczenia będą znacznie bardziej funkcjonalne.

 

Kuchnia z salonem, czyli wady i zalety kuchni otwartych

Do wspomnianych wcześniej rozwiązań możemy zaliczyć między innymi otwartą kuchnię z salonem. Kuchnia otwarta z salonem to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Taki zabieg przyczynia się bowiem do optycznego powiększenia przestrzeni, zwłaszcza, jeżeli nasza aranżacja jest w jasnych kolorach. Ciemniejsze odcienie mebli są natomiast doskonałym wyborem w przypadku dużych wnętrz z niemałymi oknami, przez które nieustannie wpada światło dzienne. Aranżacja kuchni otwartej pozwala na zachowanie kontaktu z gośćmi lub domownikami w trakcie przygotowywania jedzenia.

 

Decydując się na kuchnię otwartą, zwróćmy uwagę na odpowiednią wentylację. Podstawą jest bowiem wydajny okap z wyciągiem. Nie należy zapominać także o częstym wietrzeniu pomieszczenia. W ten sposób sprawimy, że zapachy przygotowywanych potraw nie rozejdą się po całym domu oraz nie wejdą w zapach mebli.

 

Jeżeli decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią, warto wybrać także AGD w zabudowie. Dzięki temu lodówka oraz zmywarka nie będą rzucały się w oczy, a pozostaną w ukryciu pod dopasowanymi do całości pomieszczenia frontami szafek.

 

Wśród wad kuchni otwartej znajdziemy natomiast fakt, że siedząc w salonie, z łatwością dostrzeżemy nieporządek pozostawiony po gotowaniu. Inną wadą takiego rozwiązania będzie także hałas – przygotowując posiłek w kuchni, używając miksera czy innych sprzętów kuchennych emitujących dźwięk, możemy przeszkadzać innym domownikom, którzy spędzają czas w salonie.

 

Aranżacja kuchni w małych wnętrzach

W małym mieszkaniu kuchnia otwarta na przedpokój lub pokój dzienny przyczyni się do optycznego powiększenia przestrzeni. Nada to wrażenia przestronności całego wnętrza oraz pozwoli na bardziej funkcjonalne oraz optymalne zaaranżowanie mieszkania. Rozwiązanie to jest także doskonałe dla osób, które są miłośnikami gotowania, a jednocześnie nie chcą być oddzielone od reszty domowników, którzy najwięcej czasu spędzają w salonie. Rozwiązanie to jest także doskonałe dla mam z małymi dziećmi, które będą mogły mieć je na oku podczas przygotowywania posiłków.

 

Najczęściej spotykaną granica pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią to ustawienie stołu oraz stworzenie tam niewielkiej jadalni. Doskonałą granicą może być także bark lub wyspa kuchenna. Oba te rozwiązania będą stanowiły świetny blat roboczy, szuflady oraz szafki do przechowywania. Warto rozważyć także umieszczenie na wyspie kuchennej drobnego AGD lub płyty grzewczej. Rozwiązanie to sprawdza się zazwyczaj wyłącznie w kuchniach otwartych. Aby umieścić wyspę kuchenną w zamkniętej kuchni musiałaby być ona bowiem naprawdę duża.

 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295