fbpx
Menu
2022-09-30

Liczba sypialni – ważny aspekt w wyborze mieszkania

W życiu każdego człowieka przychodzi czas na podjęcie bardzo istotnej życiowej decyzji. Postanowienie o założeniu rodziny, to sytuacja, w której musimy zmierzyć się z wieloma czynnikami, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest wybór właściwego, często też nowego, mieszkania dla Ciebie i Twoich bliskich. Podjęcie mądrej decyzji, pozytywnie wpłynie na późniejszy komfort życia.  W tym artykule poruszymy temat, o którym często zapominamy na początkowym etapie wyboru mieszkania. Mało kto  zastanawia się, ile sypialni potrzebuje, jeżeli mam  czteroosobową rodzinę. Z reguły czteroosobowa rodzina powinna mieć w mieszkaniu minimum trzy sypialnie. Dzięki temu każdy może mieć swój własny pokój, zwłaszcza gdy dzieci dorosną do wieku nastoletniego. Posiadanie większej liczby sypialni może również pozwolić na zagospodarowanie przestrzeni biurowej, studia i sypialni gościnnej. Jednak rzeczywiste potrzebne sypialnie mogą się różnić ze względu na kilka różnych czynników.

 

Liczba sypialni — najważniejsza liczba w Twoim mieszkaniu

 

Po pierwsze należy zaznaczyć, dlaczego liczba sypialni jest tak ważna, jeśli chodzi o specyfikację mieszkania. Powód jest prosty: sypialnie to więcej niż miejsce, w którym śpisz. To także podstawowa przestrzeń, w której będziesz spędzać czas, a zwłaszcza Twoje dzieci. Oznacza to, że sypialnie można z łatwością wykorzystać do innych celów. Na przykład, jeśli masz „wolną” sypialnię, możesz faktycznie przekształcić ją w czytelnię lub pokój gier. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy w Twoim mieszkaniu nie ma dużego salonu/jadalni. Sypialnia, która dodatkowo pełni rolę przestrzeni do życia codziennego dla poszczególnych członków rodziny, pozwoli zarówno zapewnić odpowiedni poziom prywatności, jak i da przestrzeń do realizowania codziennych obowiązków takich jak praca czy nauka.

 

 

Podstawowe podejście – każdy dostaje pokój

 

Najłatwiejszym sposobem ustalenia, ile sypialni potrzebujesz dla czteroosobowej rodziny, jest liczba mieszkańców. W takim przypadku czteroosobowa rodzina będzie potrzebować co najmniej trzech sypialni: jednej dla rodziców i po jednej dla każdego dziecka. Jest to zazwyczaj pierwszy i najbardziej podstawowy pomysł rozmieszczenia pomieszczeń, który zapewnia wystarczającą elastyczność w późniejszym użytkowaniu. Można też pomyśleć o połączeniu sypialni dziecięcych w jeden wspólny pokój, o znacznie większej powierzchni. Pamiętaj jednak, że trzy sypialnie to bardzo dobry argument na przyszłość, kiedy podejmiesz decyzję o sprzedaży mieszkania. Tak więc, jeżeli masz na uwadze zarówno komfort domowników, jak i to, że w przyszłości będziesz zainteresowany sprzedażą mieszkania, wybór wariantu z trzema odrębnymi sypialniami będzie najlepszym wyborem.

 

 

Podejście przyszłościowe

 

Teraz, gdy wspomnieliśmy o przyszłości, jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę. Zadaj sobie pytanie, jak długo planujesz mieszkać w tym mieszkaniu? Jeśli na tym etapie nie planujesz zmiany miejsca zamieszkania, pomyśl jak zagospodarujesz wolne pokoje w przyszłości. Pamiętaj o tym, że dzieci nie będą mieszkać z Tobą wiecznie. Siłownia w mieszkaniu, biuro do spokojnej pracy czy też dodatkowa garderoba poza sypialnią, to tylko kilka pomysłów na to, jak po czasie możesz wykorzystać wolną przestrzeń swojego mieszkania.

 

 

Podejście rozszerzone – problem dużej rodziny

 

Na koniec pomyśl o liczbie gości, którzy odwiedzają Cię w ciągu całego roku. Czy członkowie Twojej rodziny lub przyjaciele odwiedzają Cię w okresie świątecznym i na inne okazje w ciągu roku? Czy w najbliższej przyszłości planuję mieć więcej dzieci? Na tej podstawie zastanów się, czy większa ilośc sypialni w domu może zostać wykorzystana właśnie w takich sytuacjach.

Przeczytaj także