fbpx
Menu
2016-06-30

Mieszkanie na parterze – za i przeciw

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego. Nowoczesna infrastruktura, preferencyjne ceny, wszystko to zachęca do skorzystania z oferty. Kwestią otwartą pozostaje jednak wybór między mieszkaniem na parterze lub na piętrze. Dziś przedstawiamy wady i zalety pierwszego z nich. Pomogą one rozwiać wątpliwości i podjąć właściwą decyzję co do wyboru własnych czterech kątów.

Do niewątpliwych zalet parterowych mieszkań zaliczyć można ich koszt – jest on niższy niż w przypadku tych na piętrze. Obecnie zdarza się, szczególnie w nowym budownictwie, że różnica ta zaciera się. Jest to spowodowane zastosowaniem nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, mających wpływać na komfort i spokój nowych właścicieli. Wielu ludzi do zakupu parterowego lokum zachęca wizja przydomowego ogródka, do którego zyskując dostęp można stworzyć wyjątkowo przyjemną niszę, będącą miejscem spotkań członków rodziny. W przypadku posiadania dzieci, tego typu lokalizacja sprzyja lepszej kontroli rodziców nad tym, co w danym momencie robią pociechy. Wyeliminowany zostaje także problem transportu wózka dziecięcego po schodach. To samo dotyczy wózków inwalidzkich i osób schorowanych mających problemy z poruszaniem się. Niebywałym atutem jest także brak konieczności korzystania z wind, które w razie awarii przysparzają sporo problemów właścicielom mieszkań na najwyższych piętrach. Nie sposób wymienić także korzyści jakie niesie za sobą parterowe lokum, kiedy w mieszkaniu planowany jest remont. Wnoszenie sprzętów czy codziennych zakupów staje się o tyle łatwiejsze, o ile eliminuje konieczność pokonywania kolejnych szczebli na klatce schodowej.

oknazroletamiMimo licznych zalet, tym co najczęściej odstrasza potencjalnych nabywców od zakupu mieszkania na parterze jest ryzyko włamań. Można je jednak zminimalizować montując w oknach zasłony antywłamaniowe, które skutecznie uniemożliwiają dostanie się do pomieszczenia osób nieupoważnionych. Te same zasłony czy żaluzje mogą także zapewnić poczucie prywatności. Faktem jest, że przed niechcianymi spojrzeniami obcych osób muszą bronić się zarówno mieszkańcy lokali parterowych, jak i tych usytuowanych na piętrze, szczególnie w przypadku osiedli bloków, gdzie okna skierowane są w tym samym kierunku. Wśród opinii o mieszkaniach na parterze często słyszanym głosem jest także pogląd o słabym dociepleniu tej części budynku. Z problemem tym spotkać się można głównie w starych kamienicach. Inwestorzy sprzedający obecnie mieszkania na rynku pierwotnym coraz częściej dbają o stosowanie ulepszonej izolacji dolnej strony obiektów, by zapewnić ich mieszkańcom jak największy komfort użytkowania. Niechęć do ulokowania środków finansowych w przestrzeń na parterze może budzić także brak widoków na panoramę miejską, roztaczających się z mieszkań usytuowanych na wyższych piętrach oraz niski poziom zaufania do sąsiadów. Nowoczesne osiedla budowane są jednak z dala od wielkich centrów miast, często na jego obrzeżach, w spokojnej lokalizacji, która nie tylko eliminuje problem niechcianych współlokatorów, ale także stwarza możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni balkonowej, według własnych upodobań.

Decyzja o zakupie mieszkania na parterze zależy od osobistych preferencji nabywcy. Tego typu lokale posiadają zarówno wady, jak i zalety, jednak ich wybór powinien być także uzależniony od lokalizacji mieszkania. Jedni będą woleli podziwianie panoramy miasta z wielopiętrowego wieżowca, a kolei drudzy docenią komfort, jaki daje im mieszkanie na najniższym poziomie budynku, w otoczeniu zieleni – te kwestie są też związane z lokalizacją, w której znajduje się budynek mieszkalny. W niektórych przypadkach dogodne położenie i przyjaźni sąsiedzi mogą sprawić, że kwestie postrzegane do tej pory za wady, mogą stać się zaletami i spowodować, że mieszkanie na parterze stanie się wymarzonym rodzinnym gniazdem.

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295