fbpx
Menu
2023-01-26

Praktyczne porady, jak urządzić mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem stało się popularną formą inwestycji. Niektórzy inwestorzy traktują je wyłącznie jako biznes, dla innych jest to sposób zwiększenie komfortu życia na emeryturze a jest jeszcze grupa inwestorów, którzy kupują mieszkanie z myślą o dzieciach, a do czasu osiągnięcia dorosłości oddają lokal pod wynajem. Zatem punkt widzenia zależy bardzo często od intencji zakupu i od tego też w dużej mierze zależy zakres aranżacji mieszkania na wynajem.

 

 

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

 

Nie da się ukryć, że wielu inwestorów urządza mieszkanie na wynajem minimalistycznie i po najniższych kosztach, zbierając często wyposażenie po rodzinie i znajomych, przenosząc swoje zużyte umeblowanie. Te metody należy przemilczeć, tak przygotowane mieszkania kojarzą się z zimową temperaturą na dworcach. Odpowiedzialni inwestorzy myślą o swoich lokalach inaczej, aranżując wygodną i przynajmniej miłą dla oka i funkcjonalną przestrzeń.

W mieszkaniach na wynajem najlepiej sprawdza się neutralny styl wnętrza, jasne kolory ścian, nowoczesne umeblowanie, choćby w stylu loft, które zawsze sprawia wrażenie nowości i sterylności. Przesyła pozytywny komunikat i ukrywa wrażenie, że ktoś tu przed chwilą właśnie się wyprowadził. To samo wrażenie trudno będzie uzyskać aranżując lokal w stylu boho czy nadmiernej ekspozycji glamour.

 

 

Funkcjonalność mieszkania na wynajem

 

Aranżacja mieszkania na wynajem pod kątem funkcjonalności zależy w dużej mierze od intencji samego wynajmu. Jeżeli jest to wynajem krótkoterminowy a lokal położony jest w miejscowości stricte wypoczynkowej, najważniejszymi elementami wyposażenia jest wygodne łóżko, dobrze zaopatrzona kuchnia, funkcjonalna łazienka i rodzinny stół jadalny do wspólnych posiłków. W wynajmie długoterminowym waga wyposażenia przenosi się raczej w obszar przechowywania, niezbędne są szafy na ubrania, lustra, dobre oświetlenie. Jeżeli lokal pod wynajem posiada skromną powierzchnię, warto oddać projektowanie przestrzeni specjalistom, którzy wykorzystają każdy centymetr powierzchni użytkowej. Wcześniej jednak warto przeanalizować cechy potencjalnego odbiorcy, czy mieszkanie wynajmuje się singlom, studentom a może rodzinie. Każdy z odbiorców docelowych wpływa na projektowanie wnętrza.

 

 

Wyposażenie wnętrz w mieszkaniu na wynajem

 

Cechy potencjalnego użytkownika mieszkania na wynajem mają również wpływ na jakość wyposażenia. Inwestor powinien oprzeć się pokusie zakupu najtańszych sprzętów i umeblowania, nawet wtedy, gdy grupą docelową wynajmu są osoby, które długo w tym mieszkaniu nie pozostaną. Niskiej jakości wyposażenie szybciej się degraduje i wpływa na ocenę lokalu i tym samym kwotę wynajmu, nawet przy tak wymagającym rynku jaki jest obecnie. Warto również zadbać o wyposażenie kuchni w podstawowe, przede wszystkim sprawnie funkcjonujące sprzęty agd. Ich jakość również brana jest pod uwagę przez użytkownika.

 

Ciekawe dodatki i pierwsze wrażenie

 

Ogromny popyt na mieszkania pod wynajem sprawia, że inwestor nie musi znacząco się starać o estetykę przestrzeni. Jednak jeżeli myśli o wynajmie powyżej średniej rynkowej musi zadbać nie tylko o funkcjonalność przestrzeni, ale i jej jakość, estetykę i komfort. Warto więc zadbać o dodatki, jednak neutralne w wyrazie, pasujące do wybranego stylu. Trzeba również pamiętać o pozostawieniu przestrzeni, którą najemca będzie chciał wyposażyć w osobiste przedmioty, takie które nadadzą lokalowi indywidualnego charakteru i sprawią, że wynajmowany lokal stanie jego przestrzenią życiową, nabierze ciepła i przytulności.

 

Przeczytaj także