fbpx
Menu
2020-02-13

Salon w stylu skandynawskim

Ponadczasowym trendem w architekturze wnętrz jest urządzanie salonu w stylu skandynawskim. To sposób na urządzenie wyjątkowo przytulnych i funkcjonalnych mieszkań. Zamieszczamy kilka wskazówek, dzięki którym aranżacja przestrzeni dziennej w zgodzie z zasadami skandynawskimi nie nastręczy żadnych trudności.

Ogólna charakterystyka stylu skandynawskiego

Salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. W nowym budownictwie zazwyczaj otwarty na kuchnię staje się pokojem dziennym, jadalnią, pokojem do przyjmowania gości, często też sypialnią. Z tego powodu pomysł, aby zaaranżować salon w stylu skandynawskim, wydaje się idealnie trafionym. Skandynawski styl daje swoiste poczucie oddechu, przestrzeń jest wyjątkowo drobiazgowo przemyślana z uwzględnieniem jej funkcji i trybu życia domowników. Każdy, kto kocha ten styl, wie, że to klasyczne piękno, które nigdy nie wyjdzie z mody. W aranżacji należy wykorzystywać naturalne materiały, solidne meble, które przetrwają lata, a na pewno nie można zapomnieć o funkcjonalnym oświetleniu. Prostota, elegancja i naturalizm to cechy nade wszystko wyróżniające styl skandynawski. Meble nie powinny posiadać ozdobników, a minimalizacja w ilości elementów wystroju to nadrzędny cel w umeblowaniu skandynawskiego salonu.

Kolorystyka wnętrz

W doborze kolorów we wnętrzu o charakterze skandynawskim chodzi o to, aby w efekcie zapanował wizualny ład i porządek. Z tego powodu bazowe elementy we wnętrzu, zwłaszcza ściany, powinny stanowić tło dla dodatków. Poprawnie zaaranżowany salon w stylu skandynawskim powinien charakteryzować się jasnymi, przytulnymi barwami, które sprawią, że nawet ten mniejszy stanie się wizualnie większym. Bazę stanowi oczywiście biel, a żeby ocieplić ją w odbiorze konieczne będzie jej przełamanie naturalną barwą drewna. Drewno symbolizuje naturę, podkreśli minimalizm. Ta ciepła barwa pomoże się odprężyć i wyciszyć. Motyw drewna dobrze jest wykorzystać właśnie we wnętrzu przeznaczonym do relaksu. Jak wiadomo, salon w stylu skandynawskim nie może obejść się bez szarości. Zasada jest prosta: stonowana kolorystyka, aby wprowadzić do wnętrza świeżość, czystość i harmonię.

W salonie rodem z dalekiej północy mogą zagościć dodatkowe kolory, jednak w ograniczeniu do niewielkich akcentów.

Dekoracje i dodatki

Minimalistyczne, przemyślane i nade wszystko praktyczne. Takie właśnie powinny być dodatki do salonu w stylu skandynawskim. Niebanalny salon w stylu skandynawskim to pomieszczenie reprezentacyjne z pięknymi detalami. Swoistą dekoracją stają się w nim nawet lampy. Oświetlenie salonu należy zaplanować na etapie projektowym. Powinno zapewnić maksymalne doświetlenie każdego zakamarka. Żarówka na kablu w tekstylnym oplocie albo osłonięta prostym kloszem nie wprowadzi bałaganu. Żeby zapewnić maksymalne otwarcie przestrzeni salonu na promienie słoneczne, trzeba zadbać o minimalistyczną aranżację okien. Takie dodatki jak rolety, firany i zasłony nie mogą zbyt mocno zakrywać naturalnego źródła światła. Wobec tego urządzając salon w stylu skandynawskim, można zrezygnować z karniszy lub zdecydować się na transparentne firany. Jeśli salon będzie pełnił funkcję sypialnianą, można dołożyć zasłony w białym, jasno-szarym, beżowym lub innym neutralnym kolorze. Warto postarać się o to, aby w aranżacji znalazły się tekstylne dodatki, w szczególności pledy, poduszki i dywany. Będą one niezwykle praktyczne, a przy tym mogą stanowić ozdobę. Najlepiej pasują te wykonane z naturalnych włókien, bawełny, lnu czy wełny. Odpowiednich rozmiarów dywan pomoże wydzielić różne strefy. Na ścianach mogą pojawić się plakaty, obrazy, grafiki czy prace typograficzne w delikatnych ramach. Nie powinny jednak zdominować aranżacji. Salon w stylu skandynawskim powinien zachęcać do spędzania w nim czasu dzięki dodatkom poprawiającym komfort i umilającym wypoczynek.

Szaro-biało-drewniana baza to nieskończenie wiele możliwości w doborze dodatków. Co ważne, można je łatwo zmieniać, kiedy się znudzą. Iście skandynawskimi akcentami kolorystycznymi w salonie mogą być różne odcienie zieleni, kolor czerwony czy żółty. Każdy, komu marzy się wnętrze w mocno kontrastujących barwach, może postawić na czerń.

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295