fbpx
Menu
2021-05-13

Styl Etno – kilka sposób na stworzenie ciekawego wnętrza

Ethnos to termin wywodzący się z greki, oznacza plemię oraz naród. Od tego słowa wywodzi się nazwa jednej z dziedzin nauki, jaką jest etnografia, czyli wiedza o zwyczajach i przedmiotach charakterystycznych dla określonych kultur ludowych oraz grup etnicznych. Przedmiotem zainteresowania etnografii jest teoria kultury ludowej oraz badania jej dziedzin i wytworów materialnych a także wszelkich przejawów tradycji ludowych. Popularny zwrot etno stosowany choćby w kontekście ubioru, muzyki czy aranżacji wnętrz odzwierciedla upodobania osób do podkreślania swojej odrębności poprzez odwoływanie się do wspólnej dla nas wszystkich kultury. 

Tworzywo stylu etno w aranżacji wnętrz

Najczęściej używanym materiałem w aranżacjach w stylu etno jest naturalne drewno. Wykonuje się z niego podłogi i meble. Najlepiej, gdy jest to drzewo z odzysku lub postarzane, a przynajmniej o widocznych sękach. Dobór gatunku drewna w dużej mierze zależy od zasobności portfela inwestora, ale jego barwa od osobistych preferencji. Warto tylko pamiętać, że w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się jasne odcienie drewna, natomiast w dużych można pozwolić sobie na dowolny kolor. 

Stawiając na drewno w aranżacji wnętrz, aby podkreślić spójność projektu, warto trzymać się zasady stosowania na całej powierzchni mieszkalnej tego samego rodzaju drewna. Wyjątkiem może być łazienka czy kuchnia, ale nawet tam, szczególnie w mieszkaniu w bloku, dobrze jest poprzestać na jednym odcieniu, gatunku i technice kładzenia podłogi. 

Kolejnym materiałem tworzącym styl etno i spajających całą przestrzeń jest rattan. Ten zamiennik drewna doskonale prezentuje się w formie lekkich mebli, ale też wszelkiego typu dodatków: kwietników, luster, abażurów .

Tekstylia w aranżacja etno

Aranżacja w stylu etno bardzo często wykorzystuje różnego rodzaju tekstylia. Jeżeli projekt wnętrz odwołuje się do afrykańskiej kultury czy kultury Ameryki Pd tkaniny użyte w stylizacji będą bogato zdobione motywami roślinnymi, zwierzęcymi czy geometrycznymi. W tego rodzaju aranżacjach dominuje pełna kolorystyka tkanin na podłodze, ścianach czy kanapach. Może to być zaledwie odwołanie się do folkloru w postaci akcentów na poduszkach, stylizowanych dywanach czy narzutach na łóżko. W tego rodzaju wnętrzach stosuje się również kontrastowo barwne tapety z motywami stylizowanymi na ludowe. Dodatkowym akcentem podkreślającym charter tekstyliów są wszelkie frędzle, paski, muszle etc. Tekstylia zastosowane we wnętrzach powinny być możliwie naturalne, a barwniki mineralne, jeśli to oczywiście możliwe. 

Dodatki w stylu etno

Chyba większość osób preferujących styl etno w swoim mieszkaniu lub podróżować, a przynamniej lubi poznawać obce kultury. To usprawiedliwione wniknięcie do mieszkania odległych kulturowo akcentów zmienia bardzo mocno stylizację. Aby nadać pomieszczeniom charakteru nie trzeba zamieniać go od razu we wschodni buduar. Wystarczy kilka akcentów połączonych z naturalnymi materiałami: drewnem, rattanem, bambusem, lnem, trawą, by stworzyć zupełnie wyjątkowe miejsce. 

Aranżacja w stylu etno przybiera różne formy. Może być spójna kolorystycznie, ale też zawierać wyraźne kontrasty, może składać się wyłącznie z drewna i tkaniny, kłaść nacisk na wzory lub preferować brak deseni. Zawsze jednak emanuje ciepłem, jakie emitują naturalne materiały, często z dodatkiem barw ziemi, jej naturalnych organicznych barwników. W pomieszczeniach etno każdy czuje się częścią aranżacji, ma poczucie bycia u siebie. Bezpretensjonalność projektów zbliża nas do natury i istoty życia na Ziemi

 

 

 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295