fbpx
Menu
2020-06-12

Czy warto wykupić miejsce parkingowe przy zakupie mieszkania?

Kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego bardzo często już na etapie podpisywania umowy muszą podjąć decyzję, czy chcą wykupić miejsce parkingowe. Zwykle jest to wydatek w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decyzja nie należy więc do najłatwiejszych, ponieważ koszty jakie trzeba ponieść, są dość wysokie. Warto więc dobrze przemyśleć tę kwestię pod każdym względem.

 

 

Co może mieć wpływ na decyzję?

W pierwszej kolejności warto zweryfikować, czy w bliskiej odległości od przyszłościowego miejsca zamieszkania, znajduje się ogólnodostępny parking z dużą liczbą miejsc parkingowych. Jeśli tak, warto przeanalizować miejsce to pod kątem możliwości parkingowych w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy większość osób może chcieć skorzystać z takiego rozwiązania. Konieczne jest wzięcie również pod uwagę faktu, iż inni mieszkańcy, którzy dopiero się wprowadzą, mogą mieć podobny pomysł, a co za tym idzie ilość wolnych miejsc parkingowych znacznie się zmniejszy. Minusem takiego rozwiązania jest także brak gwarancji, że parking ten nie zostanie przemianowany w przyszłości na parking strzeżony, za który będzie trzeba ponosić stosowne opłaty. Wówczas taki plan może przynieść jedynie znikome oszczędności. Jeśli jednak z góry wiadomo, że na co dzień nie ma gdzie zaparkować, decyzja o wykupieniu miejsca przynależnego z automatu do mieszkania, wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem.

 

 

Dodatkowe koszty wynikające z posiadania miejsca parkingowego

Zakup miejsca parkingowego to nie tylko jednorazowy wydatek. Należy pamiętać o tym, iż konieczne będzie również ponoszenie opłat wynikających z utrzymania hali garażowej oraz opłacanie nieco wyższego podatku od nieruchomości, w której skład wchodziło będzie również miejsce parkingowe. Koszty utrzymania takiego miejsca to wydatek w granicach 50 – 100 złotych co miesiąc.

 

 

Miejsce parkingowe jako inwestycja na przyszłość

Zakup miejsca parkingowego można potraktować jako inwestycję na przyszłość. Wykupienie miejsca z intencją wynajmowania go w dłuższej perspektywie może być bardzo opłacalne. Jeśli w okolicy nie ma darmowych miejsc parkingowych, a problem z zaparkowaniem jest naprawdę widoczny, mieszkańcy, którzy nie wykupili miejsca parkingowego, z pewnością będą zainteresowani wynajmem długoterminowym. Ryzyko przeinwestowania jest niewysokie. Wystarczy wziąć pod uwagę koszty zakupu oraz utrzymania i porównać je z wysokością opłat za wynajem, które będą wpływać cyklicznie co miesiąc. Rozwiązanie to jest także dobre zwłaszcza dla osób nieposiadających samochodu, które dopiero noszą się z zamiarem zakupu. Niewykupienie miejsca parkingowego od razu przy podpisywaniu umowy może skutkować bowiem tym, iż zakup w przyszłości będzie niemożliwy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych. Warto w takich sytuacjach podjąć decyzję o zakupie od razu, z myślą wynajmowania miejsca postojowego do czasu zakupu samochodu.

Odpowiedź na pytanie, czy warto wykupić miejsce parkingowe na etapie zakupu mieszkania, nie jest jednoznaczna. Jeśli w pobliżu znajduje się ogólnodostępny parking z wolnymi miejscami postojowymi, można zrezygnować z zakupu. Warto wziąć jednak pod uwagę, że zakup dedykowanego dla mieszkania miejsca parkingowego wiąże się z zapewnieniem wysokiego poziomu komfortu i wygody. Nie trzeba obawiać się, że niegdyś bezpłatnie dostępny parking, w przyszłości stanie się parkingiem strzeżonym, przez co koszty miesięcznego abonamentu znacznie przewyższą zakup takiego miejsca od dewelopera. Ponadto w perspektywie wszystkich kosztów, jakie należy ponieść za zakup mieszkania, oszczędność kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych może okazać się wyłącznie pozorną oszczędnością, która w zestawieniu z ogólnymi kosztami właściwie nie ma sensu.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295