fbpx
Menu
2022-06-20

Zakup mieszkania, a umowa deweloperska

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można cieszyć się wyjątkową nieruchomością, niezamieszkałą dotąd przez jakichkolwiek poprzedników oraz mieć możliwość aranżacji wnętrz zgodnie ze swoim gustem oraz potrzebami. Aby korzystać z pozytywów posiadania mieszkania w nowo budowanej inwestycji, należy zorientować się w przepisach, gwarantujących bezpieczną transakcję zakupu, która w przypadku umów z firmą deweloperską przebiega często wieloetapowo. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że realizacja inwestycji mieszkaniowej to proces długotrwały, wymagający dokładnego wykonania poszczególnych etapów. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji nabycia mieszkania kupującemu oraz potwierdzić jego chęć nabycia konkretnej inwestycji, podpisywana jest umowa deweloperska, która w myśl ustawy o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (tzw. “ustawy deweloperskiej”) stanowi prawnie ujętą ochronę praw obydwu stron umowy oraz zakres obowiązków, które należy spełnić w celu dokonania umowy przyrzeczonej (przenoszącej własność).

 

 

Ważne przed zawarciem umowy

Umowa deweloperska często podpisywana jest w momencie, gdy deweloper rozpoczyna realizację inwestycji lub rozpocznie ją w najbliższym czasie. Ze względu na dobro interesów strony zainteresowanej, deweloper gwarantuje bezpieczeństwo środków finansowych, wpłacanych w ramach przedpłat na otwarty rachunek powierniczy, gdzie zgromadzone środki finansowe są bezpieczne oraz wypłacane stronie w momencie upadłości firmy deweloperskiej lub niezrealizowania warunków umowy. Bezpieczne finanse to podstawa przy wyborze oferty oraz pewność, że nie ponoszą Państwo ryzyka, związanego z inwestycją w budowie. Przed podpisaniem umowy koniecznie należy zapoznać się z prospektem informacyjnym inwestycji oraz warunkami umowy, ujętymi w jej projekcie. Umowa deweloperska jest bardzo ważnym, wiążącym dokumentem, podpisywanym w formie aktu notarialnego , a jej szczegółowe założenia zostaną potwierdzone w umowie sprzedaży . Konieczne jest jej dokładne przeczytanie oraz rozwianie wszelkich wątpliwości przed jej podpisaniem. Czy taka forma umowy odpowiada formie umowy przedwstępnej? Poniekąd może ją przypominać, gdyż kilka punktów obowiązkowych jest zbieżnych, jednak umowa, podpisywana z deweloperem posiada wiele szczegółów oraz założeń, niekoniecznych dla umów przedwstępnych.

 

 

Elementy umowy deweloperskiej

Aby umowa deweloperska miała moc prawną, należy podpisać ją w formie aktu notarialnego, a więc w  obecności notariusza, który opatrzy ją swoim podpisem. Elementami tej umowy muszą stać się przedmiot umowy, czyli dokładnie określona nieruchomość (lokalizacja, metraż, piętro, ilość pomieszczeń, pomieszczenia dodatkowe), termin realizacji inwestycji oraz warunki finansowe jej zakupu. Cena, określona na początku realizacji jest dla kupującego zabezpieczeniem przed podniesieniem ceny zakupu przez dewelopera po kilku miesiącach (maksymalny czas na realizację to 3 lata), gdy w momencie podpisywania umowy sprzedaży ceny wzrosną. Umowa deweloperska powinna szczegółowo określić stan nieruchomości w momencie przekazania. Nie jest wystarczające sformułowanie: stan deweloperski, surowy zamknięty lub pod klucz. Do ogólnych określeń należy dodać szczegółowy opis zakresu prac, które zobowiązuje się wykonać firma deweloperska. Ważne jest, aby umowa deweloperska zawierała dokładnie określone terminy realizacji poszczególnych etapów realizacji budowy, aby móc na bieżąco monitorować postęp prac.

 

 

Dokonując podpisania umowy deweloperskiej, uczestniczą Państwo w procesie jej budowy, przyglądając się powstawaniu inwestycji. Mogą Państwo wybrać mieszkanie, wśród wielu dostępnych w początkowych etapach realizacji, ofert. Jeżeli możliwości konstrukcyjne to przewidują, na wczesnych etapach można zaplanować indywidualne rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu. Aby jednak skorzystać z zalet zakupu mieszkania w budowie, warto skupić się na treści umowy deweloperskiej, by zakup mieszkania przynosił radość, nie stres i rozżalenie.

Przeczytaj także