fbpx
Menu
2018-09-29

Dzielnice Poznania, które warto poznać bliżej

Poznań to stolica Wielkopolski, która potrafi oczarować nie tylko turystów, ale i samych jego mieszkańców. Odwiedzając z doskoku to miasto lub żyjąc tu na co dzień nie zawsze jest okazja do tego, by poznać bliżej wybrane dzielnice Poznania. Tym bardziej warto zaznaczyć, że są tutaj miejsca, które wręcz trzeba zobaczyć ze względu na ich bogatą historię, architekturę oraz ciekawą propozycję spędzenia wolnego czasu. Są też kultowe miejsca znane większości, ale warto poznać je na nowo, z innej perspektywy. Nie da się ukryć, że wśród wybranych dzielnic Poznania są też takie, po których się nie tylko przyjemnie spaceruje, ale także, w których doskonale się mieszka. Poznajcie je bliżej.

Stare Miasto – serce Poznania

Zacznijmy od punktu kulminacyjnego, jakim jest Stary Rynek w Poznaniu. Niepowtarzalny klimat miejscu nadaje hejnał grany codziennie o godzinie 12 z renesansowej wieży Ratusza, a wraz z nim przedstawienie trykających się koziołków. We wnętrzu Ratusza znajduje się obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania, będące oddziałem poznańskiego Muzeum Narodowego. Renesansowy ratusz znajduje się w centralnej części Starego Rynku, na którym nie brakuje dzieł małej architektury. Poza pręgierzem i innymi przeróżnymi figurami możemy zachwycać się również fontannami.

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu

W średniowieczu na poznańskim rynku umiejscowiono cztery studzienki – po jednej w każdym rogu kwadratowego placu, które ozdobiono sylwetkami mitologicznych postaci. Niestety z biegiem lat wcześniejsze dzieła uległy zniszczeniu. Najtrwalszą fontanną okazałą się być barokowa fontanna Prozerpiny, która została odrestaurowana w latach 90. XX w. i wciąż istnieje w swojej pierwotnej formie. Pozostałe fontanny – Apolla, Neptuna i Marsa w latach 2002 – 2005 zostały zrekonstruowane dzięki staraniom UWI Inwestycje S.A. i z inicjatywy poznańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Obecnie możemy podziwiać kompletne sylwetki mitologicznych bogów.

Fontanna Apolla na Starym Rynku w Poznaniu

Fontanna Apolla na Starym Rynku w Poznaniu

Przechodząc w stronę zachodnią rynku docieramy do Góry Przemysła i Zamku Królewskiego. Ten niegdyś był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a dziś jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać miasto z wieży widokowej oraz przechadzać się po pomieszczeniach zamkowych.

Następnym punktem w planie zwiedzania miasta są liczne kościoły na przykład Kościół Świętego Marcina czy Fara Poznańska znana pod nazwą Bazyliki kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zarówno z zewnątrz, jak i w środku zachwyca barokową architekturą i ogromną ilością detali. W kościele znajdują się niezwykłe Organy Friedricha Ladegasta, dzięki którym można uczestniczyć w darmowych koncertach organowych z udziałem wybitnych artystów.

Odmianą może być również Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie na żywo doświadcza się tradycję pieczenia świętomarcińskich przysmaków. Tutaj jest możliwe także zapoznanie się z historią i charakterystyczną gwarą Poznania.

Rataje i uroki Malty

Było trochę kultury, więc teraz czas na odrobinę rekreacji. Po prawym brzegu Warty znajdują się Rataje – niegdyś mała wioska, dziś jedna z najbardziej zaludnionych części miasta. Ten fakt nie dziwi jednak ze względu na liczbę dostępnych dookoła udogodnień mieszkaniowych oraz atrakcji.

Za duży plus dla mieszkańców uważa się dobrą komunikację miejską z centrum miasta, bliskość jednej z lepszych uczelni technicznych w Polsce – Politechniki Poznańskiej oraz galerii handlowych (Galeria Malta, Posnania), w których można nie tylko dokonywać mniejszych czy większych zakupów, ale też ciekawe spędzić czas. Wielość przedszkoli, szkół, obiektów sportowych i przychodni na osiedlach oraz terenów zielonych to kolejny duży plus, który opowiada się za tym, że Rataje są doskonałym wyborem do zamieszkania.

[Zobacz nowe mieszkania w Poznaniu przy ul. Wołkowyskiej w bliskim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego]

Tu znajduje się również Jezioro Maltańskie, które przyciąga miłośników sportów wodnych, spacerów i wypoczynku rekreacyjnego. Okolice Malty to także doskonałe miejsce na wypoczynek ze znajomymi czy rodziną. Tu po prostu nie ma miejsca na nudę.

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Dla osób lubiących wyzwania i adrenalinę Malta proponuje kolejkę górską, zjazd pontonami ze stoku narciarskiego w okresie letnim (a w zimowym – naukę jazdy na nartach lub snowboardzie), a także dla fanów sportów wodnych wakeboarding, czyli połączenie nart wodnych i surfingu. Świetną zabawę wszystkim miłośnikom pływania proponują również Termy Maltańskie – atrakcyjny aquapark z basenami sportowymi, kompleksem saun, zjeżdżalniami, placem zabaw dla najmłodszych, rwącą rzeką, basenem z falą oraz basenami solankowymi z geotermalną wodą z własnego odwiertu.

Dookoła Jeziora Maltańskiego znajduje się też ponad pięciokilometrowa ścieżka rowerowa i chodniki do spacerowania. Najmłodszym czas urozmaicą kolorowe place zabaw, letni tor saneczkowy, szkoła małego kierowcy lub mini golf. Nowością na Malcie jest karuzela wenecka, która nie tylko ładnie wygląda, ale dostarcza niezapomnianych wrażeń. Latem to właśnie tu odbywają się wydarzenia kulturalne, które każdego roku gromadzą rzesze mieszkańców.

Malta w Poznaniu

Widok na Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Wielu wrażeń dostarczy też przejażdżka jedną z ostatnich wąskotorowych kolejek parkowych w Polsce – Maltanką. Jej trasa przebiega wzdłuż jeziora, którą można dojechać zarówno do aquaparku, jak i do Nowego ZOO w Poznaniu, w którym znajduje się popularna słoniarnia.

Śródka i Ostrów Tumski miejscem spotkań poznaniaków

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Śródka i jej okolice. To stara dzielnica Poznania, która od początków swojego istnienia, czyli od XI w. rozwijała się jako dzielnica targowa. To właśnie od jarmarków, które odbywały się w każdą środę wzięła swoją nazwę. W głównej części Śródki można podziwiać Rynek Śródecki, kościół św. Małgorzaty, a we wschodniej części kościół św. Kazimierza. Śródka jest obecnie połączona jest z Ostrowem Tumskim (jedyną pozostałą w Poznaniu wyspą na Warcie) mostem Biskupa Jordana, na którym wieszane są przez zakochanych kłódki miłości.

Rynek Śródecki w Poznaniu

Rynek Śródecki w Poznaniu

Głównym punktem wizyty na Ostrowie Tumskim jest jedna z najstarszych w Polsce katedr – Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest miejscem, zarówno przypuszczalnego chrztu Mieszka I, jak i pochówku pierwszych polskich władców. Gotycka katedra po renowacjach wprowadzonych po II Wojnie Światowej jest w pełni użytkowana. UWI Inwestycje S.A szczególnie angażuje się w dbałość o ten wyjątkowy zabytek. Od 2000 roku dzięki naszemu wsparciu w katedrze stanęły nowe organy, została ułożona płyta – płaskorzeźba upamiętniająca pierwszego biskupa poznańskiego Jordana oraz przeprowadzona renowacja barokowej ambony, a także kaplicy św. Marcina.

Katedra na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Warto wspomnieć również o powstałej w roku 2014 Bramie Poznania ICHOT. Jest to placówka, która w nowoczesny sposób prezentuje historię miasta Poznania oraz początki Państwa Polskiego. Zlokalizowana jest w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, a składa się z modernistycznego budynku i odnowionej Śluzy Katedralnej, które łączy szklana kładka. Niesztampowa forma atrakcyjnie wpisuje się w miejski krajobraz, co wielokrotnie zostało docenione nagrodami architektonicznymi. Brama Poznania ICHOT to idealne miejsce do odpoczynku i złapania oddechu, spotkania z przyjaciółmi czy odstresowania się po pracy z ulubioną książką. Tutaj przeszłość zderza się z teraźniejszością.

Piątkowo i zielone Morasko

Przenieśmy się na północ Poznania. Zaraz za Winogradami znajduje się Piątkowo, które jest zabudowane głównie blokami. Ta część miasta jest bardzo chętnie zamieszkiwana przez nowych mieszkańców oraz studentów z powodu na dobrą i wygodną lokalizację na kampus Morasko składający się z budynków wydziałowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zazwyczaj panuje tam cisza i spokój. Między osiedlami jest dużo terenów zielonych, parków i placów zabaw dla dzieci. W pobliżu znajdują się centra handlowe m.in. Plaza, Pestka, Tesco oraz basen i wiele boisk sportowych. Dla preferujących aktywne spędzanie czasu z dodatkiem historycznych doznań polecamy odwiedzenie zabytkowego Fortu Va, będącym jednym z fortów Twierdzy Poznań. Zwiedzający mogą przejść się korytarzami XIX-wiecznej fortyfikacji pruskiej, zapoznać się z tematycznymi ekspozycjami i dotknąć historii.

Następną zaletą Piątkowa jest fakt, że sąsiaduje z zielonym Moraskiem, które ma duże walory krajobrazowe i rekreacyjne. Mieszkańcy miasta mogą korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych, spacerowych oraz szlaków turystycznych, na których najciekawsze miejsca są opisane na tablicach informacyjnych. Na terenie Moraska znajduje się rezerwat Meteoryt Morasko. Na jego obszarze znajdują się kratery powstałe po upadku meteorytu około 5 tys. lat temu. Miejsca godne zobaczenia to również jezioro polodowcowe Zimna Woda oraz Moraska Góra, będąca najwyższym wzniesieniem Poznania, z którego można podziwiać panoramę miasta. Na terenie rezerwatu rośnie las grabowo-dębowy oraz wiele rzadko występujących gatunków roślin. Spacerując leśnymi ścieżkami często można spotkać się z sarną, lisem czy zającem. Morasko to idealne miejsce do relaksu pośród małych jezior otoczonych lasem.

W każdej dzielnicy Poznania są zakątki warte zobaczenia. Przedstawiliśmy tu tylko małą część tego, co oferuje nam to miasto. Czasem dobrze jest się zatrzymać i spojrzeć inaczej na miejsca, które codziennie mijamy, aby dostrzec te cechy, które na pierwszy rzut oka są dla nas niewidzialne. Zdecydowanie Poznań to miasto, w którym chce się mieszkać i żyć!

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295