fbpx
Menu
2020-01-09

Kredyt hipoteczny w 2020 roku. Co warto wiedzieć?

Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Każdy marzy o swoim domu lub mieszkaniu, w którym będzie się czuł dobrze i swobodnie. Mało kto jednak jest w stanie mieszkanie zakupić bez dodatkowego finansowania, jakim jest właśnie kredyt hipoteczny. By dobrać ofertę odpowiednią do naszych preferencji mieszkaniowych oraz wysokości budżetu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na miesięczną ratę, warto zwrócić uwagę na to, czy przyszły rok zwiastuje nam jakieś zmiany w obszarze przepisów prawnych bądź bankowych dotyczących umowy kredytów hipotecznych. 

 

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Oprocentowanie kredytów hipotecznych to jedna z głównych determinant, którymi kierują się potencjalni kredytobiorcy w procesie wyboru odpowiedniej oferty. W końcu ta składowa kredytu jest jedną z najbardziej obciążających. Oprocentowanie kredytu jest ściśle uzależnione od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Owa stopa procentowa jest jednym z narzędzi, która jest wykorzystywana do ożywiania gospodarki bądź hamowania wzrostu cen. W nadchodzących latach prognozowane jest zahamowanie wzrostu gospodarczego państw europejskich, w tym Polski. W związku z powyższym wielce prawdopodobne jest, iż stopy procentowe nie ulegną zmianie, co może mieć wpływ na brak zmiany oprocentowania kredytów hipotecznych. Z drugiej jednak strony Unia Europejska wydała w 2016 roku rozporządzenie, zgodnie z który stawka LIBOR (czyli składowa oprocentowania kredytu) musi być ujednolicona dla wszystkich krajów, w tym Polski. Pytanie jednak brzmi, czy w 2020 roku owo ujednolicenie będzie miało miejsce. 

 

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Każda osoba starająca się o kredyt hipoteczny, w swoim budżecie musi wziąć pod uwagę kwotę wkładu własnego – środków finansowych, które pokryją część kosztów zakupu nieruchomości. W 2020 roku wkład własny nie ulegnie zmianie w stosunku do roku poprzedniego, i będzie wynosić standardowe 20%. Niektóre banki posiadają w swojej ofercie możliwość negocjacji tej stawki aż do wartości 10%, niemniej jednak resztę brakującej kwoty pokrywa się stosownym zabezpieczeniem. 

 

Dostępność kredytu hipotecznego w 2020 roku

Na kwestię dostępności kredytów hipotecznych należy spojrzeć wielowymiarowo. Z jednej strony, od kilku lat banki starają się zaostrzyć procedurę kredytową, śrubując warunki uzyskania kredytu. Z drugiej jednak strony w 2020 roku, zgodnie z planami rządu płaca minimalna ma zostać drastycznie zwiększona. Oznacza to, iż w przyszłym roku prawdopodobieństwo większego popytu na kredyty hipoteczne jest bardzo wysokie. Wielu Polaków dotychczas odstraszała perspektywa oddawania bankowi dużej części swojego miesięcznego wynagrodzenia. Wzrost płacy minimalnej może zadziałać stymulująco na rynek kredytów hipotecznych. Z drugiej jednak strony większe zainteresowanie rynkiem nieruchomości przy założeniu niezmiennej podaży mieszkań i domów będzie powodować wzrost cen nieruchomości oraz prawdopodobnie zwiększenie marży banków. 

 

Zwiększenie oferty stałoprocentowych kredytów hipotecznych

W zdecydowanej większości kredyty hipoteczne są oferowane ze zmiennym oprocentowanie. Wpływ na to ma długi okres kredytowania. Osoba mająca w perspektywie 20 lat płatności rat, nie może przewidzieć, jak sytuacja gospodarcza Polski będzie kształtowała stopy procentowe. Dzięki temu rozwiązaniu oprocentowanie kredytu mogło zmieniać się w czasie w zależności od sytuacji Polski oraz rynków finansowych. 

 

Komisja Nadzoru Finansowego planuje jednak nowelizację tak zwanej Rekomendacji S. Zgodnie z nią, banki będą zobowiązane do oferowania kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Banki niechętnie przystają jednak na tę innowację. Potencjalni kredytobiorcy również będą bardziej zainteresowani kredytami ze zmiennym oprocentowaniem, mając na uwadze fakt, iż oprocentowanie może ulec zmniejszeniu. 

 

Jak widać, zmiany w kredytach hipotecznych w przyszłym roku kształtują się umiarkowanie pozytywnie. Sektor bankowy nie planuje rewolucji. Można się spodziewać, iż pod względem popytu, jak i podaży rynku kredytowego, będzie on podobny do roku 2019. Trzeba mieć jednak na uwadze prognozowane zwolnienie gospodarki naszego kraju oraz świadomość, iż mniejszy wzrost gospodarczy będzie wpływać na oferty banków. 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295