fbpx
Menu
2016-11-25

Kupno mieszkania – jak przejść przez ten proces?

Niektóre osoby myśl o zakupie mieszkania przeraża i wbrew pozorom powodem wcale nie są środki finansowe, które trzeba na ten cel przeznaczyć. Większym wyzwaniem okazuje się dość długa droga konieczna do przebycia, która pozwoli finalnie cieszyć się z posiadania własnego M. Jakie kroki trzeba wykonać, aby zostać właścicielem mieszkania?

Wybierz nieruchomość

Internet jest kopalnią wiedzy, która przyda się przed podjęciem decyzji o kupnie lokalu. To długofalowa inwestycja, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji w tym zakresie i najpierw dobrze rozeznać się na rynku. Należy zorientować się jakie budynki powstają w lokalizacji, którą jest się zainteresowanym w danym momencie, zrobić listę najciekawszych inwestycji wraz z nazwami biur deweloperskich zajmujących się sprzedażą mieszkań czy domów, a następnie odwiedzić je celem zdobycia szczegółowych informacji i prospektów informacyjnych. Dobrze jest również wybrać się na targi mieszkań i domów, na których poszczególne biura prezentują swoją ofertę i udzielają odpowiedzi na nurtujące pytania. Jeśli ma się już swoich faworytów, warto rozważyć wszelkie aspekty za i przeciw, dzięki którym wybierze się inwestycję najbardziej odpowiadającą oczekiwaniom.

Zapoznaj się z formalnościami

Jeśli nie dysponuje się gotówką konieczną do zakupienia lokalu, nieunikniony będzie kredyt. Jeszcze przed spotkaniami z deweloperem, u którego chce się nabyć mieszkanie, należy zasięgnąć informacji na temat swojej zdolności kredytowej. Można zdobyć je poprzez osobistą wizytę w oddziale banku lub z pomocą doradcy kredytowego – zawsze jednak zaleca się odwiedzenie kilku placówek i porównanie ich ofert.

Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z formalnościami leżącymi po stronie dewelopera. Należy sprawdzić: czy inwestycja ma wszystkie niezbędne zezwolenia, kto finansuje budowę i jak zabezpiecza się interesy nabywców, czy działka jest własnością inwestora, jakie są terminy oddania lokali do użytku, jak wygląda harmonogram wpłat lub ewentualne warunki odstąpienia od umowy itd.

Negocjuj i rezerwuj

W zależności od zainteresowania inwestycją wśród nabywców deweloperzy będą mniej lub bardziej skłonni do negocjacji. Zawsze warto spróbować, bo nawet jeśli nie uda się obniżyć ceny lokalu, to być może wynegocjuje się wykończenie o wyższym standardzie lub choćby tańsze miejsce postojowe w hali garażowej.

Kiedy już ostateczna cena zostanie ustalona, warto dokonać rezerwacji mieszkania. Ta w zależności od biura może mieć zupełnie różne warunki – więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Następnym krokiem będzie podpisanie przedwstępnej umowy deweloperskiej, która jest zobowiązaniem do podpisania umowy ostatecznej, a nierzadko dokumentem, na podstawie którego bank udziela kredytu. Powinny znaleźć się w niej wszystkie informacje określone w ustawie deweloperskiej, czyli: opis przedmiotu umowy wraz z ostateczną ceną, harmonogram prac budowlanych, płatności, termin przeniesienia własności itd.

Odbierz mieszkanie

Kiedy prace budowlane dobiegną końca, następuje odbiór mieszkania. To bardzo ważny etap, na którym zestawia się faktyczny stan mieszkania z założeniami zawartymi w umowie. Ważne jest, by odbiór lokalu odbywał się za dnia – najlepiej w towarzystwie fachowca, który na pewno dopatrzy się ewentualnych niedociągnięć. Trzeba zwrócić uwagę na standard wykończenia, instalacje, montaż drzwi i okien, wymiary pomieszczeń, ewentualne wady w wykonaniu ścian czy podłóg. Jeśli zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości nie powinno się podpisywać dokumentu odbioru mieszkania – wykonanie tego kroku świadczy o tym, że akceptujemy jego stan.

Podpisz umowę ostateczną

W niektórych biurach ten etap może poprzedzać odbiór mieszkania. Umowę ostateczną podpisuje się dopiero, gdy inwestycja jest oddana do użytku i odbywa się to w obecności notariusza. Ten sprawdzi macierzystą księgę wieczystą i wystosuje wniosek o założenie nowej księgi lokalowej dla danego mieszkania. W przypadku zaciągnięcia kredytu należy także złożyć wniosek o wpis hipoteki – można zająć się tym osobiście lub zlecić to notariuszowi.

Po przejściu wszystkich tych etapów można wreszcie zająć się urządzaniem własnego mieszkania – to najprzyjemniejsza część prac, dająca w efekcie końcowym wielką satysfakcję. By móc ją poczuć, warto przejść przez wszystkie te kroki – procedura zakupu mieszkania nie jest aż tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać, za to daje możliwość, by wreszcie zacząć żyć “na swoim”.

Przeczytaj także

Zaproponuj dogodny termin i porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu na komunikatorze Skype! Potwierdzenie spotkania otrzymasz SMS.

Jeżeli posiadasz Skype możesz z łatwością nawiązać z nami konwersację, a my chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Zapraszamy
PN, CZW - 8:00 - 17:00
WT, ŚR, PT - 8:00 - 16:00

Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

Anna Muszyńska
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 297

Agata Walkowiak
Specjalista ds. sprzedaży

662 194 295