fbpx
Menu
2020-02-27

Rynek pierwotny, a wtórny

Zakup mieszkania to istotny moment w życiu człowieka. Należy więc dobrze go przemyśleć aby dokonać go mądrze i nie żałować. Do wyboru mamy mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Czym się różnią i jak dokonać odpowiedniego wyboru?
Zakup nieruchomości wiąże się niewątpliwie z dużym nakładem finansowym. Warto jest więc zapoznać się szczegółowo z ofertami dostępnymi na rynku. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację czy wielkość naszej inwestycji, ale też to czy będzie pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego oraz jakie w związku z tym będziemy musieli ponieść koszty przy ich zakupie.

Czym jest rynek pierwotny mieszkań?

Pojęcie to obejmuje zakup nowych mieszkań za pośrednictwem deweloperów czy spółdzielni mieszkaniowych. Są zazwyczaj w trakcie prac budowlanych lub tuż po ich zakończeniu. Istnieje również zakup mieszkań w stanie deweloperskim lub tzw. pod klucz. Te opcje różnią się między sobą stanem wykończenia mieszkań. W tym pierwszym wypadku mieszkanie jest w stanie surowym i umożliwia natychmiastowe przejście do prac wykończeniowych. Jednak konkretny stan mieszkania w tym przypadku będzie zależał od zapisów umowy pomiędzy kupującym a deweloperem. Stan pod klucz to alternatywa dla poprzedniego. Jest ono z reguły gruntownie wykończone i nadaje się do zamieszkania. Różnica kryje się tym samym w cenie mieszkań. Stan pod klucz jest odpowiednio wyższy od mieszkania w opcji deweloperskiej.

Rynek wtórny co to jest?

Rynek wtórny obejmuje mieszkania i domy już używane. Możemy zakupić je od poprzedniego właściciela jak też poprzez biuro nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że za ich pośrednictwo trzeba będzie wypłacić prowizję. W jednym jak i też drugim wypadku należy koniecznie dokładnie sprawdzić mieszkanie pod kontem jego stanu jak też poprzez przejrzenie ksiąg wieczystych i sprawdzeniu płatności za czynsz. Jest to niezwykle ważne gdyż może uchronić nas przed dużymi problemami. Włącznie z stratą pieniędzy za wpłaconą zaliczkę lub narażeniu na nieprzewidziane koszty remontu, które nie zostały wykryte przed dokonaniem kupna.

Zalety rynku pierwotnego

Przewagą rynku pierwotnego nad wtórnym są wszystkie aspekty dotyczące nowych wnętrz. Dokładnie mówiąc mieszkanie jest świeże w idealnym stanie i nie wymaga remontu, wszystkie instalacje działają bez zarzutu i są bezpieczne. Sami możemy również zadbać o jego wystrój i użyte do tego materiały. Znaczący jest również dopasowany do naszych potrzeb układ pomieszczeń. Niezależnie od tego czy sami tworzymy wnętrze czy z pomocą architekta nowe mieszkania dają nam do tego zupełną swobodę. Dużym ułatwieniem jest również iż nie musimy tak jak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego martwić się o remont i pozbywanie się starego wyposażenia. Jest to duża oszczędność czasu i środków. Stan prawny takich inwestycji jest uregulowany i nie musimy bać się obciążonej hipoteki.
Mieszkania nowe budowane są w oparciu o najnowsze technologie. Mamy wpływ na to jak ogrzewane będzie nasze mieszkanie. Możemy wówczas postawić na inteligentne, ekologiczne i oszczędne rozwiązania. Między innymi przy użyciu inteligentnych systemów regulacji ciepła za pomocą termostatów czy ogrzewaniu podłogowym.

 

Ważna jest też infrastruktura budynku: wideodomofony, monitoring, windy czy obszerne tarasy. Często są to również komórki lokatorskie, miejsca dostosowane do przetrzymywania rowerów a nawet garaże podziemne. Stają się jednocześnie lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi i przymusem korzystania z wózków.

 

Nie bez znaczenia jest też estetyka samego osiedla. Przyjazne i nowoczesne otoczenie ma wpływ na nasze samopoczucie a za sprawą monitoringu i zamkniętych przestrzeni również na bezpieczeństwo. Odczują to z całą pewnością rodziny z dziećmi gdzie bezpieczeństwo okolicy jak też odpowiednie place zabaw są istotnym argumentem.

 

Niewątpliwą zaletą rynku pierwotnego nad wtórnym jest też fakt iż przy zakupie mieszkania od dewelopera nie musimy płacić podatku PCC, który w przypadku mieszkań wtórnych wynosi 2% ich wartości rynkowej.

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295