fbpx
Menu
2020-04-16

Plan na zmiany, a zdolność kredytowa

Nim bank udzieli pożyczki, poprzez odpowiednie procedury dokładnie sprawdza zdolność kredytową klienta. Jakie dane brane są wtedy brane pod uwagę? Jak właściwie sprawdzić, czy mamy szansę na kredyt?

 

Ze wspomagania finansowego, jakim jest kredyt, korzysta obecnie większość Polaków. To doskonały sposób na realizację swych planów znacznie wcześniej, niż byłoby to możliwe bez takiej pożyczki. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie niestety nieczęsto mogą pozwolić sobie na przykład na kupno mieszkania, czy otwarcie własnej działalności wymagającej sporej inwestycji. Start bywa trudny, a kredyt jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem na wykonanie pierwszego kroku. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem usługami pożyczkowymi, banki niestety zmuszone są do przeprowadzania dogłębnych weryfikacji obrazujących sytuację finansową każdego potencjalnego kredytobiorcy. Najbardziej istotnym czynnikiem warunkującym decyzję, jest posiadanie tak zwanej zdolności kredytowej. Dowiedzmy się, co to właściwie jest oraz jak jest wyliczana. 

 

Kto może dostać kredyt?

Pożyczkę dostać może właściwie każda osoba, która posiada zdolność kredytową. Jednak, dla nikogo nie jest z pewnością zaskoczeniem, że swą wypłacalność, należy także udowodnić. Niezbędne będzie do tego dostarczenie pożyczkodawcy dokumentacji o aktualnych dochodach. Informacja na temat zarobków jest bowiem kluczowa. Zaświadczenie takie dostaniemy oczywiście u naszego obecnego pracodawcy. Warto wspomnieć, że osoby zatrudnione na umowę o pracę mają bardzo dużą szansę na przydzielenie kredytu. Jednak na miesięczny dochód składać mogą się również inne źródła finansowe. Zaliczyć można do nich między innymi rentę, emeryturę, alimenty, czy przychody związane na przykład z wynajmem nieruchomości własnościowej. Oczywiście pamiętajmy również o tym, że aby złożyć wniosek o kredyt, musimy posiadać dokument potwierdzający naszą tożsamość. 

 

Jak bank wylicza zdolność kredytową — co bierze pod uwagę?

Banki do wyliczania zdolności kredytowej klientów wykorzystują wiele skomplikowanych wzorów i programów. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest uzyskanie wyniku, biorącego pod uwagę zróżnicowane czynniki. Powszechnie wiadomo, że banki biorą pod uwagę przy wyliczeniach różne kryteria. Nie ma więc jednego, sprawdzonego przepisu, który zagwarantuje, że kredyt zostanie nam przydzielony. Są jednak elementy, które weryfikowane są niemal zawsze. Wśród nich wyróżnić możemy przede wszystkim wysokość naszego dochodu. To właśnie ta wartość w dużej mierze decyduje nie tylko o samym udzieleniu pożyczki, ale i o jej maksymalnej wartości. Ważna jest również forma zatrudnienia, czy wiek kredytobiorcy. 

 

W ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę także fakt posiadania oraz wartość zobowiązań finansowych. Na naszą korzyść działa oczywiście brak tego rodzaju obciążeń, a także terminowość w zakresie spłacania rat w przeszłości. 

 

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Zanim udamy się z odpowiednim wnioskiem do banku, warto samodzielnie sprawdzić, czy możemy liczyć na kredyt. W internecie dostępnych jest wiele różnych stron, na których możemy w przybliżeniu dostarczyć sobie takich informacji. Przede wszystkim dobrze jest jednak prześledzić swą historię kredytową. Dane na ten temat znajdziemy w bazie, jaką jest Biuro Informacji Kredytowej, czyli tak zwany BIK. Dostęp do nich uzyskamy po rejestracji oraz potwierdzeniu tożsamości. Raport BIK przedstawi nam wszystkie szczegóły naszej sytuacji finansowej, które przy rozpatrywaniu wniosku o pożyczkę, pod uwagę weźmie także bank. 

 

Przeczytaj także

  Jeżeli preferujesz tradycyjną metodę kontaktu skorzystaj z poniższego formularza.

   Zapraszamy do kontaktu telefonicznego

   Anna Muszyńska
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 297

   Agata Walkowiak
   Specjalista ds. sprzedaży

   662 194 295